Textile Culture Net – nowa międzynarodowa inicjatywa z udziałem CMWŁ

Textile Culture Net tomiędzynarodowe forum wymiany idei, interpretacji i różnorodnego spojrzenia na sztukę, zainicjowane przez cztery instytucje związane z medium tkaniny – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, CHAT (Centre for Heritage, Arts and Textile) w Hongkongu, Lottozero w Prato oraz TextielMuseum w Tilburguto.

Inicjatywa ma charakter online i jest odpowiedzią na pandemię, która utrudnia międzynarodowe kontakty między instytucjami a także bezpośredni dostęp do sztuki dla jej odbiorców. Podczas trwającego przez rok programu miłośnicy tkaniny artystycznej będą mogli oglądać wystawy online, będące kompilacją różnych poglądów i doświadczeń w obrębie sztuki i dizajnu. Głównym kanałem komunikacyjnym będą konta instagramowe tych instytucji.

Współpracę zainauguruje 2 grudnia 2020 pierwsza z czterech wystaw online nawiązująca do ekspozycji „About About A Worker”, która jest kuratorowana przez Lottozero. Wszystkie zaangażowane w ten projekt instytucje przedstawiają własne spojrzenie na problem statusu robotników i ich pracy poprzez obiekty z obszaru mody i wzornictwa. Wystawa online będzie prezentowana na kontach Instagramowych instytucji pod wspólnym hasztagiem #TextileCultureNet.

Programy online będą realizowane przez rok. Tak ukształtowany zostanie nowy rodzaj współpracy instytucjonalnej pomiędzy małymi i średnimi muzeami i centrami sztuki. Celem jest, by stały się one bardziej integracyjne, efektywne i by pomóc im w dynamicznym rozwoju.

Tkanina towarzyszyła ludzkości od zawsze, otulając nasze wrażliwe ciała, sycąc oczy kolorami. Nie bez znaczenia był też jej haptyczny charakter. Przewidując wpływ, jaki sfera cyfrowa wywrze na sztukę, wzornictwo i praktyki muzealne, na pozór stojący w sprzeczności z sensualnym doświadczaniem tekstyliów, Textile Culture Net będzie poszukiwać na płaszczyźnie cyfrowej nowych możliwości dla sztuki i kultury tkaniny.

Szczegółowe informacje na temat Textile Culture Net

Data:Od 20 października 2020 r.
Miejsce:   Konta na Instagramie:Instagram Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi www.instagram.com/centralnemuzeumwlokiennictwa

CHAT
www.instagram.com/mill6chat

Lottozero
www.instagram.com/lottozero

TextielMuseum
www.instagram.com/textielmuseum

#TextileCultureNet na Instagramie

Zostaw komentarz