W marcu zwiedzanie w Muzeum Śląskim z akcentem na rolę kobiet

Specjalne oprowadzenie kuratorskie po ekspozycji Muzeum Śląskiego w Katowicach poświęcone pozycji kobiet na Górnym Śląsku odbędzie się 7 marca. 8 marca – w Dzień Kobiet – panie będą mogły odwiedzić placówkę za symboliczną złotówkę.

Podczas oprowadzania kuratorskiego pt. „Wobec stereotypu. Pozycja kobiet na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku” zostaną przedstawione kobiety, które dzieliły czas między zadania domowe a publiczne.

Historia zna wiele takich postaci, które w pełni angażowały się w obie sfery życia, często wykraczając poza narzucaną im rolę. W swoich wyborach były samodzielne i walczyły o swoje prawa. Często to dzięki nim trwały rodziny, a postawa kobiet i ich wybory były decydujące dla stabilności i funkcjonowania domów.

– zwraca uwagę rzecznik prasowy Muzeum Śląskiego Paweł Doś.

Przewodnikiem po wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” będzie dr Dawid Keller. To kolejna w ostatnich miesiącach inicjatywa w woj. śląskim, zwracająca uwagę na rolę kobiet w przełomowych wydarzeniach dla regionu i kraju w kontekście trwających obchodów stulecia Powstań Śląskich i zbliżającej się setnej rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy, co nastąpiło w 1922 r.

W Instytucie Korfantego w Katowicach można obecnie oglądać wystawę „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie”. Towarzyszy jej film pt. „5 kobiet Sejmu Śląskiego”, przypominający sylwetki posłanek na Sejm Śląski w okresie II RP (1922-1939): Janiny Omańkowskiej, Bronisławy Szymkowiakównej, Marii Gruchlikowej, Elżbiety Korfantowej i Marii Kujawskiej.

Muzeum Śląskie prezentowało natomiast w ubiegłym roku wystawę pt. „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Ekspozycję oparto na kilku obszarach tematycznych, pokazując rolę kobiet na froncie, w powstańczym szpitalu i sztabie oraz w akcji plebiscytowej.

źródło: PAP

Zostaw komentarz