W wieku 84 lat zmarł Christo

Wykorzystał rzeźbę jako środek do radykalnej zmiany zrozumienia ikonicznych budowli i miejsc, zmarł 31 maja 2020 z przyczyn naturalnych w wieku 84 lat.

Christo żył pełnią życia, nie tylko marząc o tym, co wydawało się niemożliwe, ale też to realizując. Dzieła Christo i Jeanne-Claude zbliżyły ludzi na całym świecie, a ich praca żyje w naszych sercach i wspomnieniach.

czytamy w oświadczeniu

Wiadomość nadeszła, gdy Christo był w trakcie jednego z najbardziej ambitnych projektów, który obejmował Łuk Triumfalny w Paryżu (opracowany po raz pierwszy w 1962 roku przez Christo i Jeanne-Claude pomysł miał być wciąż realizowany we wrześniu 2021 r. – owijanie Łuku Triumfalnego pierwotnie miało się odbyć w tym roku, ale zostało przełożone z powodu pandemii koronawirusa).

Wraz z Jeanne-Claude, która zmarła w 2009 roku, Christo stworzył jedne z najbardziej znanych rzeźb ostatniego półwiecza. Wiele z nich tymczasowo osłaniało znane budowle dekonstruując i rekonstruując sposób, w jaki myślimy o tym, jak te struktury funkcjonują w odniesieniu do otaczających ich krajobrazów. Wśród rzeczy owiniętych przez parę były m. in. most Pont Neuf w Paryżu, wyspy w Zatoce Biscayne w Miami i Reichstag w Berlinie.

Więcej o twórczości tego niezwykłego duetu pisaliśmy w tym artykule.

Christo and Jeanne-Claude, opakowany most Pont Neuf

Zostaw komentarz