Warszawskie Muzeum Neonów jednym z najciekawszych muzeów w Europie

Brytyjski The Guardian ogłosił właśnie swoją listę 12 najbardziej interesujących muzeów w Europie. Na drugim miejscu znalazło się warszawskie Muzeum Neonów.

Paryskie Muzeum Alberta Kahna, wiedeński Dom Muzyki, Narodowe Muzeum Islandii, weneckie muzeum M9, Palazzo Massimo w Rzymie – to zaledwie kilka polecanych przez The Guardian muzeów, które warto odwiedzić. Na stworzonej przez dziennikarzy tej gazety liście jest jedna polska placówka – Muzeum Neonów. „Nieoczekiwane oświecenie w opuszczonym magazynie!” – zachwala wizytę w tym miejscu Martin Charlesworth.

Muzeum Neonów znajdujące się na warszawskiej Pradze-Południe zajmuje się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych muzeów neonów na świecie. Historia muzeum rozpoczęła się w 2005 roku, gdy Ilona Karwińska uratowała przed zniszczeniem neon dawnego sklepu „Berlin” przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie.

Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.

podkreślają dyrektorzy placówki.
źródło: neonmuzeum.org

Placówka jest instytucją prywatną, która nie jest utrzymywana ze środków publicznych. Działalność muzeum i realizacja jego misji, a także projektów związanych z odnawianiem neonów są finansowane przez naszych gości i sympatyków.

źródło: PAP

Zostaw komentarz