Wirtualna wizyta w Niebieskim Domu Fridy Kahlo

Muzeum Fridy Kahlo prezentuje nie tylko bogaty dorobek malarki, lecz także realia jej prywatnej codzienności i artystycznego środowiska Meksyku w pierwszej połowie XX wieku. Dzięki opcji wirtualnego zwiedzania Casa Azul zobaczysz je na ekranie własnego komputera!

ŚWIAT W ZASIĘGU WZROKU

Pandemia koronawirusa zmieniła właściwie każdy aspekt naszego życia, a podróże i turystyka ucierpiały szczególnie mocno; zresztą nawet w świecie “przed” kosztowny wyjazd do Meksyku u wielu osób pozostawał w sferze marzeń. Z pomocą przychodzą jednak nowe technologie – funkcja wirtualnego zwiedzania na stronie internetowej muzeum Fridy Kahlo umożliwia spacer po Niebieskim Domu w każdym miejscu na świecie.

KRÓTKA HISTORIA CASA AZUL

Muzeum, nazywane “Niebieskim Domem” (hiszp. Casa Azul) ze względu na intensywny kolor ścian, mieści się w rodzinnym domu Fridy. Jej ojciec – Guillermo Kahlo – nabył ją na początku XX wieku; posiadłość w kolonialnym stylu, wzniesiona na planie litery L, w pełni odpowiadała ówczesnym trendom architektonicznym. Elewacja miała wówczas biały kolor; wibrujący kobalt pojawił się na niej w latach 40., gdy Frida wraz z mężem Diego Riverą zwrócili się estetycznie w stronę meksykańskiej kultury ludowej.

W DOMU Z FRIDĄ

Cały teren muzeum i wszystkie wnętrza są dostępne online w panoramie 360°, a dla posiadaczy kompatybilnego sprzętu – także w trybie WebVR. Oglądając kolejne pokoje można poczuć się tak, jakby Frida wciąż tam mieszkała i wyszła tylko na chwilę. W pracowni widać swobodnie rozłożone pigmenty, brudne pędzle i płótna ze śladami farb, w bajecznie kolorowej kuchni – ceramiczne naczynia w ludowe wzory. 

Szczególne wrażenie na gościach muzeum wywiera sypialnia. Na poduszce spoczywa urna z prochami Fridy; naczynie ma kształt głowy artystki. Tuż obok wisi zwierciadło – urna odbija się w nim w taki sposób, by zwiedzający odnieśli wrażenie, że twarz „obserwuje” 2 słynne autoportrety malarki: Dwie Fridy oraz Frida i cesarskie cięcie.

KULTURA MEKSYKU W PIGUŁCE

Frida i Diego pozostawili w Niebieskim Domu wiele własnych prac, a także gromadzoną przez lata kolekcję dzieł sztuki. Są w niej zarówno obrazy Paula Klee czy Jose Marii Velasco, jak i wiele różnorodnych przedmiotów wykonanych tradycyjnymi technikami przez meksykańskich artystów i rękodzielników. Wszystko to możesz obejrzeć bez wychodzenia z domu; jedyne, czego może zabraknąć Ci po wirtualnej wycieczce, to spacer po ulicach Coyoacán i wymiana wrażeń ze zwiedzania przy glinianych kubkach wypełnionych lokalnym specjałem – korzenną cafe da olla.

WIRTUALNE MUZEUM MOŻNA ODWIEDZIĆ POD TYM LINKIEM

Zobacz także: UTKNĄŁEŚ W DOMU? TE 12 SŁYNNYCH MUZEÓW OFERUJE WIRTUALNE SPACERY

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Listy miłosne Fridy Kahlo do Diego Rivery - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: WIRTUALNA WIZYTA W NIEBIESKIM DOMU FRIDY KAHLO […]