Wirtualny spacer po galerii Jerzego Dudy-Gracza

Od piątkowego wieczoru możliwy jest wirtualny spacer po galerii autorskiej Jerzego Dudy-Gracza zlokalizowanej w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

W czasie epidemii koronawirusa to kolejna udostępniona przez NCK do wirtualnego zwiedzania galeria. Od 25 kwietnia możliwy jest spacer po galerii obrazów Zdzisława Beksińskiego, którą – jak podało NCK – tylko w pierwszy weekend otwarcia obejrzało za pośrednictwem internetu 8 tys. osób, a do teraz ok. 20 tys. osób.

WIRTUALNĄ GALERIĘ MOŻNA ZWIEDZIĆ POD TYM LINKIEM

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) zaliczany jest do najbardziej utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX w. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała na obrazach Dudy-Gracza są często karykaturalnie zdeformowane. Artysta tworzył sztukę o publicystyczną, alegoryczną, podejmował tematykę roli człowieka w świecie, wszechobecnej pogoni za pieniądzem, bezkrytycznego przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej, społecznej nietolerancji.

Duda-Gracz był także scenografem i pedagogiem. Dyplom zdobył na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

źródło: PAP

Zostaw komentarz