Wyślij guzik, wplątaj się w kosmos

JA, KOSMOS to projekt, do którego każdy może się wplątać…

Dzierganie, tkanie, wyszywanie to zajęcia od wieków przypisywane kobietom. Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk wykorzystuje tą tradycję, choć odwołuje się do niej w sposób nieco przewrotny – Ja, Kosmos to swoisty, szydełkowy pamiętnik (prywatny i publiczny), który przybiera formę okrągłych tkanin, do których artystka dołącza podarowane, bądź znalezione guziki i koraliki.

Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego, Wydział Tkaniny i Ubioru (dyplom z wyróżnieniem w 2006 roku) oraz Policealnego Technikum Technik Teatralnych i Filmowych (dyplom z oceną celującą w 2003 roku).

Projekt ma charakter niezwykle symboliczny. To piękna metafora relacji międzyludzkich oraz upływającego czasu. Stare, niechciane i zgubione guziki zyskują nowe życie – każdy z nich niesie za sobą swoją historię, a teraz może stać się częścią nowej „spotykając się” z innymi guzikami (historiami) w tkaninach Mądrzyckiej-Adamczyk. Miejsca, w których ostatecznie znajdą się guziki determinują ich oddziaływanie na cały projekt tak, jak ludzie którzy otaczają nas na co dzień mają wpływ na nasze życie.

Chcesz stać się częścią projektu? Ofiarowuj guzik lub koralik dla Ja, Kosmos wysyłając go na „Pracownia 912” ul. Wersalska 47/75 lok. 912 91-212 Łódź.

Zostaw komentarz