Air Wants to Go we wrocławskim OP ENHEIM

W ramach wystawy Air Wants to Go zaprezentowany zostanie m.in. nagrodzony podczas Berlin Art Prize 2018 wideofresk pt. Płot, której formuła poddana zostanie redefinicji. W przestrzeni naszej siedziby pokażemy w sumie pięć złożonych i wielokrotnie nagradzanych prac polskiego artysty, które wzbogacone zostaną odbywającą się przez pierwsze trzy wieczory trwania wystawy, projekcją na fasadę.

Kuratorem wystawy jest filozof i krytyk Hubertus von Amelunxen. Obecnie kieruje katedrą Waltera Benjamina w European Graduate School, gdzie w latach 2013-2018 pracował jako rektor. Określenie Air Wants to Go zostało zapożyczone z wiersza The Chess Player amerykańskiego poety Howarda Altmanna – poematu o opuszczeniu  i przemianie człowieka w relacji do świata. To także tytuł jednego z najnowszych dzieł Dominika Lejmana, dyptyku, który sprawia, że wersy Howarda Altmana wydają się zanikać.

DOMINIK LEJMAN

Ur. 1969. Absolwent Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Zajmuje się malarstwem, które łączy
z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych,
m.in. Biennale Architektury w Wenecji 2004, 'Sanguine’ w Fondazione Prada (2019). Jego prace można znaleźć w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki w Łodzi, przestrzeniach publicznych jak Cleveland Clinic collection i wielu kolekcjach prywatnych. Laureat polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” (2001)
i Berlin Art Prize (2018). Pracuje i mieszka w Poznaniu oraz w Berlinie.

Zostaw komentarz