Strona głównaFotografiaZasady fotografii – sekret udanych zdjęć

Zasady fotografii – sekret udanych zdjęć

Zasady rządzące fotografią mogą dotyczyć wielu jej aspektów. Kiedy do fotografii używamy telefonu lub aparatu kompaktowego zasady kompozycji są najważniejszymi jakich należy przestrzegać. Znając zasady fotografii można zrobić wspaniałe zdjęcie niezależnie od wykorzystanego sprzętu.

Trójpodział i mocne punkty

Zasada trójpodziału to najważniejsza i niezawodna zasada podziału kadru na fotografii. Wprowadza do zdjęcia równowagę i harmonię. Odpowiedni podział przestrzeni na zdjęciu porządkuje je, ale także sprzyja skutecznej narracji.

Aby zastosować zasadę trójpodziału należy przeciąć fotografię na trzy równe części zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu zyskujemy siatkę wskazującą mocne punkty kompozycji. Są to punkty do których ludzkie oko wędruje w pierwszej kolejności. W związku z tym na przecięciu linii powinno znajdować się to, co jest tematem zdjęcia.

Często w mocnym punkcie umieszcza się oko portretowanej osoby albo najważniejszą postać znajdującą się w szerszym kadrze. Mocne punkty wykorzystywane są także w fotografii produktowej i pejzażowej. Warto podkreślić, że ułatwiają one odejście od symetrii w kadrowaniu, która nie jest błędem, jednak wymaga wiele wprawy, aby nie była nudna i ograna.

Szczegóły, o których nie można zapominać

Zasady fotografii to bardzo szeroki temat. Istnieją jednak kwestie, które są uniwersalne i zawsze aktualne. Jedną z nich jest dbałość o to, co znajdzie się w kadrze. Przed wykonaniem zdjęcia warto zastanowić się, co ma być jego tematem. Kiedy w kompozycji występuje zbyt wiele elementów, ten fakt może nie być jasny dla odbiorcy.

Dodatkowo, warto patrzeć nie tylko na pierwszy plan, ale także na dalsze. Drugi plan może sprawić, że fotografia zyska na atrakcyjności. Może także popsuć efekt zdjęcia i odwracać uwagę od głównego tematu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płytkiej głębi ostrości. Nie zawsze jest to jednak możliwe – wtedy rozwiązaniem jest znalezienie innego miejsca, lub innego punktu widzenia fotografowanego obiektu.

Wykonując zdjęcie należy także zwrócić uwagę na to, aby kadr był prosty. Szczególnie istotne jest to w przypadku pejzaży, ale nie tylko. Krzywy horyzont można próbować prostować w postprodukcji. Czasem jednak wiąże się to ze zmianą kadru – najlepiej zwracać na to uwagę już w momencie wykonywania zdjęcia.

Uważne oko – ciekawe zdjęcie

Wiele fotografii zawdzięcza swoją popularność i pozytywny odbiór spostrzegawczości fotografa. Osoby zajmujące się fotografowaniem często szukają kadrów nawet wtedy, kiedy nie mają w rękach aparatu.

Można szukać naturalnych ramek, linii i podziałów kompozycyjnych. Wykorzystując fakt, że ludzkie oko w naturalny sposób podąża za liniami, można z pomocą zdjęcia zbudować napięcie lub opowiedzieć historię. Dobrą metodą jest także poszukiwaniu w otoczeniu symetrii i kontrastów – mogą one sprawić, że zdjęcie banalnej sceny zyska niepowtarzalny klimat.

Przed wykonaniem zdjęcia warto także zastanowić się, czy dla danej fotografii lepszy będzie kadr poziomy, czy pionowy. Sposób kadrowania może zmienić naprawdę wiele. Uważa się, że niepisaną regułą jest kadr poziomy dla pejzaży i kadr pionowy dla portretów. Niemniej, nie zawsze tego typu zasady fotografii są optymalnym rozwiązaniem.

Przed wykonaniem każdego kadru warto indywidualnie przemyśleć jego kompozycję i inne aspekty. Czasem, wspaniale wychodzi zdjęcie wykonane całkowicie spontanicznie, inne ujęcia warto powtórzyć kilkakrotnie, aby uzyskać pożądany efekt. Znając podstawowe zasady fotografii łatwiej zacząć tworzyć udane zdjęcia. Aby osiągnąć mistrzostwo trzeba jednak przede wszystkim ćwiczyć.

POWIĄZANE POSTY