Strona głównaArchitekturaArchitektura wnętrz i jej trzy podstawowe style.

Architektura wnętrz i jej trzy podstawowe style.

Architektura wnętrz, jest inspirującą dziedziną, która określana jest jako sztuka kształtowania wnętrz architektonicznych. Co kryje się pod tą oficjalnie brzmiącą definicją i jakie style istnieją w architekturze, której głównym obszarem pracy są nasze wnętrza? Postaramy się to wam wyjaśnić w jasny i w miarę zrozumiały dla każdego sposób. 

 

Jaki jest obszar działań i zakres funkcjonowania architektury wnętrz? 

 

Często spotkać się możemy z określeniami, które są blisko spokrewnione z wyrażeniem architektura wnętrz, a niekiedy używane jako jego zamienniki. Te określenia to dekoracja, design, projektowanie i wystrój. 

Choć nie są one dokładnie tym samym, co omawiana przez nas dziedzina, to jednak mają z nią wiele wspólnego. Warto jest jednak pamiętać, że co innego mogą one oznaczać w znaczeniu potocznym, a co innego kryje się pod nimi, gdy mamy na myśli profesjonalne oraz praktyczne funkcjonowanie aranżacji wnętrza.   

Obszarem działań architektury wnętrz, jest wystrój oraz wchodzące w jego zakres, wyposażenie ruchome. Dekoratorzy pracując nad projektem danego pomieszczenia, muszą brać pod uwagę również jego przestrzeń. Sztuka, jest trzecim punktem odniesienia dla tworzonych przez nich planów, który wbrew pozorom, może mieć w architekturze wnętrz odgrywać bardzo istotną rolę.    

 

Jakie są podstawowe style w architekturze wnętrz? 

 

W projektowaniu wnętrz, wyróżnia się trzy główne nurty, którymi są: Art Deco, Modern Art (sztuka nowoczesna) i materiały arabskie. Pierwszy z nich, pojawił się w Europie na początku XX wieku, a data powstania Art Deco związana jest z targami, które odbyły się w Paryżu w 1925 roku. Styl ten oznaczał koniec secesji oraz zerwanie z tradycyjnymi, klasycznymi wpływami sztuki w architekturze. 

Wyróżnikami Art Deco, były figury geometryczne o opływowych kształtach, wykorzystanie nowoczesnych, nieznanych dotąd materiałów, kolory mieniące się metalicznym blaskiem oraz projekty wnętrzarskie, wzbogacone o wszelkie nowinki, jakie związane były z ówczesnym przemysłem, technologią.

 

Art Deco i Moder Art. Uwiedzenie Europy sztuką i nowoczesnością. 

 

Drugi z głównych nurtów architektury wnętrz, czyli Modern Art, nawiązywał przede wszystkim do sztuki zdobniczej oraz wzornictwa. Za pioniera stylu Modern Art, uznawany jest Frank Lloyd Wright, który sławę zyskał dzięki projektowi budynku Fallingwater. Imponujące dokonanie Wright’a sprawiło, że wielu architektów na świecie, postanowiło postawić na najnowsze w tym czasie dokonania techniki, budownictwa i materiałoznawstwa, wprowadzając w życie projekty wnętrz i plany budynków, na nich właśnie oparte. 

Ostatni ze stylów, to tzw. materiały arabskie, czyli projekty XX wiecznych architektów, inspirowane wyglądem tradycyjnych arabskich domów, a szczególnie ich frontowych salonów, których ściany zdobiło malarstwo określane przez ludność arabską jako ‘nagasza’.     

POWIĄZANE POSTY