Kinematografia wielokrotnie zajmowała się tematami, które odegrały ogromną rolę w historii. Tematem, który niezmiennie pojawia się na wielkich ekranach kinowych jest wojna. Polskie filmy wojenne, ze względu na przeszłość, stanowią ważny wątek w dziejach filmu. Jakie polskie filmy wojenne warto zobaczyć?
Motyw wojny w kinie polskim
W kinematografii, zarówno polskiej jak i światowej, powstaje wiele filmów, których tło historyczne zajmuje wojna. W Stanach Zjednoczonych w dużej mierze za tło wydarzeń służy wojna secesyjna czy konflikt w Wietnamie. W Europie, największe piętno odcisnęły dwa konflikty: I i II wojna światowa. To właśnie ona oraz historie milionów ofiar stały sie kanwą dzieł, które podziwiamy po dziś dzień. W szczególny sposób warto zwrócić uwagę na polskie filmy wojenne. Pozwalały one w pewien sposób poradzić sobie z traumą, a przede wszystkim zachować pamięć o wydarzeniach, które na stałe zapisały się na kartach historii. Na jakie produkcje warto zwrócić szczególną uwagę?
Dramat wojny
Wojna w kinematografii często jest ujmowana w charakterystycznych dla tamtych czasów, dramatyczny sposób. W wyniku mnogości i różnorodności takich produkcji, powstał nowy gatunek filmowy: dramat wojenny. Polskie filmy wojenne odnoszą się nie tylko do wydarzeń II wojny światowej, ale także do lat 20.
Pianista (2002)
Jeden z najwybitniejszych filmów Romana Polańskiego. Historia artysty Władysława Szpilmana, w rolę którego wcielił się wielokrotnie nagradzany Adrien Brody. Dzieło otrzymało trzy Oscary, za najlepszą rolę pierwszoplanową, za reżyserię, a także za najlepszy scenariusz adaptowany.
Wołyń (2016)
Głównym założeniem powstania filmu było przedstawienie wydarzeń, które do historii przeszły jako rzeź wołyńska. W główną postać wcieliła się Michalina Łabacz, a na wielki ekranie towarzyszył jej m.in. Arkadiusz Jakubik czy Jacek Braciak.
Jutro idziemy do kina (2007)
Produkcja ta opowiada o trzech młodych chłopakach (Jakub Wesołowski, Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki), których młodość zostaje przerwana przez nadejście wojny. Historia, której reżyserem był Michał Kwieciński jest jedną z bardziej znanych produkcji dotyczących II wojny światowej.
Kanał (1956)
Zapomniany film Andrzeja Wajdy, który widzów przenosi bezpośrednio do 1944 roku, a dokładnie do zakończenia powstania warszawskiego. fabuła rozgrywa się w jednym z kanałów warszawskiego śródmieścia.
Motyw konfliktów zbrojnych w kinie polskim odnaleźć można również w następujących produkcjach:
- Miasto 44 (2014),
- Kamienie na szaniec (2014),
- 1920. Bitwa warszawska (2011),
- 303. Bitwa o Anglię (2018),
- Kurier (2019),
- W ciemności (2011),
- Letnie przesilenie (2015),
- Legiony (2019).
Biografie znanych postaci
Trudne czasy stwarzają silnych ludzi. Dlatego też wojenny czas obfituje w historie zwykłych ludzi, którzy dokonują niezwykłe rzeczy. Aby nie zostali oni zapomniani, reżyserzy utrwalili ich wizerunki na wielkim ekranie. Jedną z takich pozycji jest dzieło Korczak z 1990 roku autorstwa Andrzeja Wajdy. Historia wybitnego pedagoga, który w latach wojennych prowadził sierociniec dla żydowskich dzieci. Hubal (1973) w reżyserii Bohdana Poręby skupił się na postaci majora Henryka Dobrzańskiego, który w czasie II wojny światowej dowodził Oddziałem Wydzielona Wojska Polskiego. Wśród innych produkcji krytycy wyróżnili również: Generał Nil (2009), Oszołomienie (1988), Życie za życie (1991) czy Dzieci Ireny Sendlerowej (2009).
Wojna z przymrużeniem oka
Niewielu producentów zdecydowało się żeby dramat wojenny potraktować z przymrużeniem oka. Pojawiały się jednak komedie, których tłem historycznym były wydarzenia wojenne. Wiele osób widziało lub przynajmniej słyszało o filmie Jak rozpętałem II wojną światową (1969). Produkcja Tadeusza Chmielewskiego zyskała grono wiernych wielbicieli. Franek Dolas à la Grzegorz Brzęczyszczykiewicz stał się kultową postacią kultury popularnej. Polskie filmy wojenne w komediowym stylu to także: C.K. Dezerterzy (1985), Giuseppe w Warszawie (1964) czy Gdzie jest generał…(1963).