Strona głównaFilmPolskie filmy wojenne - co warto zobaczyć?

Polskie filmy wojenne – co warto zobaczyć?

Kinematografia wielokrotnie zajmowała się tematami, które odegrały ogromną rolę w historii. Tematem, który niezmiennie pojawia się na wielkich ekranach kinowych jest wojna. Polskie filmy wojenne, ze względu na przeszłość, stanowią ważny wątek w dziejach filmu. Jakie polskie filmy wojenne warto zobaczyć? 

Motyw wojny w kinie polskim

W kinematografii, zarówno polskiej jak i światowej, powstaje wiele filmów, których tło historyczne zajmuje wojna. W Stanach Zjednoczonych w dużej mierze za tło wydarzeń służy wojna secesyjna czy konflikt w Wietnamie. W Europie, największe piętno odcisnęły dwa konflikty: I i II wojna światowa. To właśnie ona oraz historie milionów ofiar stały sie kanwą dzieł, które podziwiamy po dziś dzień. W szczególny sposób warto zwrócić uwagę na polskie filmy wojenne. Pozwalały one w pewien sposób poradzić sobie z traumą, a przede wszystkim zachować pamięć o wydarzeniach, które na stałe zapisały się na kartach historii. Na jakie produkcje warto zwrócić szczególną uwagę? 

Dramat wojny

Wojna w kinematografii często jest ujmowana w charakterystycznych dla tamtych czasów, dramatyczny sposób. W wyniku mnogości i różnorodności takich produkcji, powstał nowy gatunek filmowy: dramat wojenny. Polskie filmy wojenne odnoszą się nie tylko do wydarzeń II wojny światowej, ale także do lat 20. 

Pianista (2002) 

Jeden z najwybitniejszych filmów Romana Polańskiego. Historia artysty Władysława Szpilmana, w rolę którego wcielił się wielokrotnie nagradzany Adrien Brody. Dzieło otrzymało trzy Oscary, za najlepszą rolę pierwszoplanową, za reżyserię, a także za najlepszy scenariusz adaptowany. 

Wołyń (2016)

Głównym założeniem powstania filmu było przedstawienie wydarzeń, które do historii przeszły jako rzeź wołyńska. W główną postać wcieliła się Michalina Łabacz, a na wielki ekranie towarzyszył jej m.in. Arkadiusz Jakubik czy Jacek Braciak.

Jutro idziemy do kina (2007)

Produkcja ta opowiada o trzech młodych chłopakach (Jakub Wesołowski, Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki), których młodość zostaje przerwana przez nadejście wojny. Historia, której reżyserem był Michał Kwieciński jest jedną z bardziej znanych produkcji dotyczących II wojny światowej. 

Kanał (1956)

Zapomniany film Andrzeja Wajdy, który widzów przenosi bezpośrednio do 1944 roku, a dokładnie do zakończenia powstania warszawskiego. fabuła rozgrywa się w jednym z kanałów warszawskiego śródmieścia. 

Motyw konfliktów zbrojnych w kinie polskim odnaleźć można również w następujących produkcjach:

  • Miasto 44 (2014), 
  • Kamienie na szaniec (2014),
  • 1920. Bitwa warszawska (2011),
  • 303. Bitwa o Anglię (2018),
  • Kurier (2019),
  • W ciemności (2011),
  • Letnie przesilenie (2015),
  • Legiony (2019).

Biografie znanych postaci 

Trudne czasy stwarzają silnych ludzi. Dlatego też wojenny czas obfituje w historie zwykłych ludzi, którzy dokonują niezwykłe rzeczy. Aby nie zostali oni zapomniani, reżyserzy utrwalili ich wizerunki na wielkim ekranie. Jedną z takich pozycji jest dzieło Korczak z 1990 roku autorstwa Andrzeja Wajdy. Historia wybitnego pedagoga, który w latach wojennych prowadził sierociniec dla żydowskich dzieci. Hubal (1973) w reżyserii Bohdana Poręby skupił się na postaci majora Henryka Dobrzańskiego, który w czasie II wojny światowej dowodził Oddziałem Wydzielona Wojska Polskiego. Wśród innych produkcji krytycy wyróżnili również: Generał Nil (2009), Oszołomienie (1988), Życie za życie (1991) czy Dzieci Ireny Sendlerowej (2009). 

Wojna z przymrużeniem oka 

Niewielu producentów zdecydowało się żeby dramat wojenny potraktować z przymrużeniem oka. Pojawiały się jednak komedie, których tłem historycznym były wydarzenia wojenne. Wiele osób widziało lub przynajmniej słyszało o filmie Jak rozpętałem II wojną światową (1969). Produkcja Tadeusza Chmielewskiego zyskała grono wiernych wielbicieli. Franek Dolas à la Grzegorz Brzęczyszczykiewicz stał się kultową postacią kultury popularnej. Polskie filmy wojenne w komediowym stylu to także: C.K. Dezerterzy (1985), Giuseppe w Warszawie (1964) czy Gdzie jest generał…(1963). 

 

POWIĄZANE POSTY