Strona głównaFilmWłoski film na wieczór - lista 5 najciekawszych propozycji

Włoski film na wieczór – lista 5 najciekawszych propozycji

Choć Włochy nie kojarzą nam się z kinem tak jak USA czy Francja, to warto wiedzieć, że to właśnie Włosi stworzyli podwaliny sztuki filmowej, jaką obecnie znamy. Wiele najlepszych dzieł filmowych powstało właśnie we Włoszech, a twórcy tacy jak Federico Fellini czy Bernardo Bertolucci zapisali się na stałe w historii kina. Masz ochotę na włoski film dziś wieczorem? Wybraliśmy pięć najciekawszych tytułów – zarówno starszych, jak i współczesnych!

Złodzieje rowerów (1948)

Włochy zostały całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej, a kraj długo podnosił się z ruiny. Ale to właśnie tutaj w latach powojennych narodził się nowy nurt artystyczny , który już na zawsze zmienił język kina. Włoski neorealizm skupiał się na codziennych problemach zwykłych, przeciętnych Włochów, ale umieszczano je w kontekście zmian społecznych i gospodarczych, jakie przechodził odbudowujący się kraj. “Złodzieje rowerów” Vittorio De Sica to zdecydowanie najlepszy i najbardziej znany włoski film z tego nurtu. Fabuła oparta jest na prostym pomyśle – głównemu bohaterowi podczas pierwszego dnia w pracy ukradziono rower, będący jego najcenniejszą rzeczą. Wyrusza więc na poszukiwania złodzieja. Film jest bardzo stary i nie każdemu się spodoba, ale na pewno warto mu dać szansę, bo “Złodzieje rowerów” czarują prostotą i wdziękiem.

Ręce nad miastem (1963)

“Ręce nad miastem” w reżyserii Fracnesco Rosiego to realistyczna, świetnie opowiedziana opowieść o korupcji politycznej i włoskiej mafii, która działa w białych rękawiczkach. Film to pełnoprawny thriller ze świetnie zbudowanym napięciem, choć akcji i strzelanin jest w nim niewiele. Film opowiada o śledztwie przeciwko miejskim radnym Neapolu. Przez ich działania i kontakty z mafią dochodzi do tragedii budowlanej, a szybko okazuje się, że macki korupcji obejmują całe miasto.

Suspiria (1977)

Włoskie kino wypuściło wiele świetnych horrorów, a “Suspiria” Dario Argento jest prawdopodobnie najlepszym z nich. Głównym bohaterem produkcji jest Susy, młoda tancerka, która rozpoczyna naukę w elitarnej, wiedeńskiej szkole baletu. Dziewczyna angażuje się w naukę, ale szybko okazuje się, że ze szkołą jest coś ewidentnie nie tak. Susie postanawia odkryć prawdę – okazuje się, że w sprawę zaangażowane są tajemnicze rytuały. “Suspiria” to jeden z najlepszych horrorów w historii kina – ta pozycja idealnie sprawdzi się na wieczorny seans pełen grozy!

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016)

Choć “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” wyszło jedynie przed kilkoma latami, to film zdążył już stać się współczesnym klasykiem, który doczekał się wielu remake’ów. To świetna komedia z elementami dramatu, o bardzo prostym pomyśle na fabule. Podczas kolacji grupa znajomych postanawia czytać na głos wszystkie e-maile oraz SMS-y, które akurat do nich przychodzą. Na jaw szybko wychodzą rozmaite grzeszki, które prowadzą do poważnych konfliktów między przyjaciółmi. Film jest zabawny, ale sprawdza się też jako świetne nakręcony dramat, który daje do myślenia.

Oni (2018)

Paolo Sorrentino to niezwykle utalentowany włoski reżyser, a premiera jego dzieła “Oni” wywołała we Włoszech ogromne kontrowersje. Film to fabularyzowana biografia Silvio Berlusconiego, wieloletniego premiera Włoch, który zasłynął z licznych skandali obyczajowych i korupcyjnych. Sorrentino pokazuje życie polityka z wielu różnych stron, nie stroniąc od barwnych, pełnych absurdu scen. Film spotkał się z mieszanym przyjęciem ze strony krytyków, ale na pewno warto dać mu szansę ze względu na świetną grę aktorską Tony’ego Servillo.

POWIĄZANE POSTY