Gdyby pokusić się o stworzenie szczegółowej historii kinematografii, nie mogłoby w niej zabraknąć Quentina Tarantino. Reżyser, który udowodnił, że bez profesjonalnych szkół filmowych, można tworzyć dzieła doceniane przez odbiorców. Każdy wielbiciel kina marzy by móc znów poczuć te emocje, gdy ogląda się tarantinowskie filmy po raz pierwszy. A może warto poszukać czegoś podobnego? Filmy w stylu Tarantino znajdziesz w tym artykule!
Tarantino w historii kina
Reżyserskie narodziny Quetina Tarantino miały miejsce w 1992 roku za sprawą Wściekłych psów. Rok później pojawił się Pulp Fiction – jeden z najbardziej rozpoznawalnych światowych filmów. Zdobywając Złotą Palmę w Cannes, zyskał nie tylko grono wiernych wielbicieli, ale przede wszystkim szacunek innych twórców. W kolejnych latach wyprodukował kolejne dzieła, które przeszły do historii kultury popularnej m.in. Jackie Brown czy Kill Bill. W ostatnich latach zachwycił produkcjami takie jak: Nienawistna ósemka, Django, Bękarty wojny czy Pewnego razu w Hollywood. A wszystko to, zaczęło się od wypożyczalni kaset wideo, amatorskich nagrań i ogromnej miłości do kina.
Pulp Fiction (1994)
Dzieło, w którym główne role zagrali Uma Thurman, John Travolta i Samuel L. Jackson, stał się symbolem lat 90. Jest to historia o płatnych mordercach, żonie gangstera, bokserze i parze okradającej ludzi w restauracji. Pulp Fiction nie można niczym zastąpić, ale niewątpliwie znajdą się filmy o podobnej tematyce. Wśród najczęściej wymienianych wymienia się m.in. Natural Born Killers w reżyserii Olivera Stone’a. Dzieło opowiada o parze kochanków, podróżujących autostradą 666, zabijających dla przyjemności. Niektórzy wymieniają również: Porachunki (1998), Sin-City. Miasto Grzechu (2005) czy Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym. (1995).
Kill Bill (2003)
Jeden z kolejnych hitów Tarantino, który doczekał się kontynuacji w 2004 roku. Główną rolę zagrała Uma Thurman, która wcieliła się w rolę zawodowej morderczyni. Filmy w stylu Tarantino, które można przyrównać do Kill Bill to:
- Wanted – Ścigani (2008),
- Leon Zawodowiec (1994),
- Punisher (2004),
- Bez litości (2014),
- Grindhouse: Death Proof (2007),
- Ostatni sprawiedliwy (1996),
- John Wick (2019).
Bękarty Wojny (2009)
Film w gwiazdorskiej obsadzie z Bradem Pittem na czele. Dzieło, które nawiązuje do okupowanej przez Niemców Francji, a fabuła opiera się na planie zamachu na Hitlera, który mają dokonać Amerykanie o żydowskich korzeniach. Wiele ekspertów uważa, że bardzo podobnym filmem jest Furia z 2014 roku, w której również gra Brad Pitt. Pozostałe filmy to m.in. włoski Okręt (1981), Bohaterowie z piekła (1978), VI Batalion (2007) czy Parszywa dwunastka (1967).
Nienawistna ósemka (2015)
Akcja Nienawistnej Ósemki, rozgrywa się w jednym miejscu, a dokładnie w jedną noc, gdy dwaj łowcy głów szukając schronienia przed zamiecią trafiają do drewnianej chaty. Od tamtej pory, każda ze znajdujących się tam osób zostaje uwikłana w splot dziwnych i nawet bardzo krwawych wydarzeń. Film, który powstał z wielkim zaangażowaniem, poprzedzonym dogłębnym przemyśleniem. Czy w historii kina można odnaleźć coś podobnego? Najważniejsze filmy w stylu Tarantino:
- Źle się dzieje w El Royale (2018),
- Podejrzani (1995),
- Zjawa (2015),
- Cmentarzysko ludożerców (2015),
- Ballada o Busterze Scruggsie (2018).
Django (2012)
Film ten na swoim koncie posiada dwa Oscary: za drugoplanową rolę oraz za najlepszy scenariusz. Opowiada on historię czarnoskórego niewolnika oraz łowcy nagród Schulza, którzy wyruszają w wspólną wyprawę aby uratować żonę pierwszego z nich. Doceniany przez krytyków, jak i wielbicieli kina popularnego. Filmoznawcy do podobnych filmów zaliczają: Gangi Nowego Yorku (2002), Prawdziwe męstwo (2010), Bezprawie (2003), Krwawy diament (2006), a także 3:10 do Yumy (2007).