Architektura to dziedzina rozumiana najczęściej jako sztuka, która jest niezwykle interesująca i inspirująca dla wielu z nas. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej, aby poznać jego definicję i charakterystykę. Dotyczy bowiem nie tylko budynków, ale także wszystkich innych obiektów ściśle związanych z otoczeniem człowieka. Jest to sztuka tworzenia porządku, poprzez rozbudowywanie istniejących form w przestrzeni oraz zagospodarowanie środowiska naturalnego. Czym dokładnie jest architektura oraz co warto o niej wiedzieć?
Architektura – czym charakteryzuje się ta nauka?
Architektura to nauka zajmująca się projektowaniem i konstruowaniem różnego rodzaju obiektów przestrzennych, znajdujących się najczęściej w bliskim otoczeniu człowieka. Osoba zajmująca się tą dziedziną nazywana architektem posiada odpowiednie uprawnienia do planowania oraz tworzenia dowolnych dzieł budowlanych, ale nie tylko. Architekturą bowiem możemy również nazwać także te obiekty materialne, które są trwale związane z człowiekiem oraz wybranym obszarem.
Budowle i elementy mają za zadanie ściśle zaspokajać potrzeby społeczne, dzięki czemu do zakresu związanego z tą dziedziną bez przeszkód zakwalifikować możemy między innymi twory takie jak chodniki, drogi, domy, mosty, a także inne obiekty. Architektura w ogólnym ujęciu może być rozumiana zarówno jako sztuka, jak i również jako technika. Wszystko zależy od indywidualnego spojrzenia.
Architektura jako dziedzina i twórcza praca
Architektura to dziedzina związana z twórczą pracą, polegająca na projektowaniu obiektów podlegających późniejszej realizacji. Można ją opisać z ujęciem jej najważniejszych czynników, czyli trwałości, użyteczności oraz piękna. Obiekty architektoniczne najczęściej bazują na rysunkach i planach, które ściśle definiują charakter oraz wygląd tych budynków. Tworzone elementy mają często bliski związek z kulturą i polityką, będąc jej swoistymi dziełami czy symbolami. Wiele historycznych cywilizacji łączonych jest głównie z dorobkiem architektonicznym i jego osiągnięciami tak jak w przypadku starożytnego Egiptu czy Rzymu. Miasta i jego kultura są mocno identyfikowane z budowlami tamtych lat.
Jakie typy architektury wyróżniamy?
Zgodnie z przyjętą definicją możemy wyróżnić typy architektury zgodne z jej przeznaczeniem budynków, takie jak:
- architektura mieszkalna,
- architektura publiczna i edukacyjna,
- architektura rekreacyjna,
- architektura sakralna,
- architektura komercyjna.
Architektura pełni różne funkcje, w zależności od wybranego rodzaju obiektu oraz jego przeznaczenia. Najczęściej wyróżniamy funkcje mieszkaniowe, a także religijne czy kulturowe, przy czym większość budynków może pełnić więcej niż jedną funkcję, a także zmieniać je wraz z upływem czasu. Dlatego też interesując się tą dziedziną lub też planując inwestycje budowlane, warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami obiektów architektonicznych.
Architektura w sztuce – rzeźba, malarstwo
Mianem architektury możemy określić również organizację kształtującą przestrzeń, zgodnie z potrzebami materialnymi, jak również duchowymi każdego człowieka. Do nich zakwalifikować możemy dziedziny sztuki takie jak rzeźba czy malarstwo. Pełnią one ważną i integralną część tej dziedziny, z którą rzadko bywają bezpośrednio łączone. Mogą przedstawiać poszczególne style architektoniczne, jak również bezpośrednio się do nich odwoływać. Jeśli chcesz poznać więcej cennych informacji dotyczących architektury, kultury i fotografii koniecznie sprawdź witrynę Kukulturze.pl.