Strona głównaTeatrCzym jest teatr objazdowy i dlaczego warto jest się do niego wybrać?

Czym jest teatr objazdowy i dlaczego warto jest się do niego wybrać?

W dobie coraz większej popularności serwisów streamingowych oraz kin, w których najnowsze hity filmowe mamy na wyciągnięcie ręki, instytucje takie jak teatr odchodzą w zapomnienie. Wiele z osób z młodszego pokolenia nigdy nie było w teatrze, a pojęcie teatru objazdowego brzmi dla nich co najmniej obco. Tak więc, czym tak właściwie jest teatr objazdowy i dlaczego warto się do niego wybrać?

Czym jest teatr objazdowy?

O instytucji teatru słyszał niemal każdy. W większości większych miast znaleźć możemy piękny budynek teatru, w którym regularnie wystawiane są sztuki i spektakle. Teatr objazdowy różni się od klasycznego teatru tylko jedną rzeczą – nie posiada swojej stałej siedziby. Aktorzy z teatru objazdowego, wraz z całą inscenizacją i wszelkimi niezbędnymi rekwizytami podróżują po wielu miastach, gdzie przez pewien czas wystawiają swoją sztukę. Najczęściej odbywa się to w lokalnym domu kultury, szkole muzycznej lub kinie, ale możliwości jest o wiele więcej i nie powinien nas dziwić występ teatralny w szkole lub w plenerze.

Jak powstał teatr objazdowy?

Początki popularności teatrów objazdowych w Polsce przypadają na lata 90. Co prawda już w czasach PRL-u teatry instytucjonalne wychodziły z najwybitniejszymi przedstawieniami poza gmach teatru, często wystawiając spektakle za granicami kraju. W tamtym okresie teatr objazdowy najczęściej był organizowany przez Stary Teatr. W latach 90. stało się to na tyle popularne, że większość dużych teatrów wystawiała swoje sztuki w ramach teatru objazdowego. Nie grano już tylko największych dzieł, ale również mniej znane sztuki i musicale. Dla teatru oraz aktorów była to szansa nie tylko zwiększenia swojej popularności, ale także możliwość dodatkowego zarobku. W latach dwutysięcznych nastąpił szczyt popularności przedstawień realizowanych w ramach teatru objazdowego. Teatr wyszedł do ludzi, spektakle były wystawiane w małych miasteczkach naszego kraju oraz w najdalszych zakątkach świata. To właśnie wtedy takie sztuki jak “Oczyszczeni” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego lub musical “Metro” Janusza Józefowicza zyskały światową sławę.

Dla kogo jest teatr objazdowy?

Do teatru objazdowego może wybrać się niemal każdy, bowiem artyści wystawiają sztuki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Główną zaletą teatru objazdowego jest możliwość skorzystania z jego usług przez mieszkańców mniejszych miejscowości, dla których wizyta w teatrze wiązałaby się z wycieczką do najbliższego większego miasta. Można więc powiedzieć, że teatry objazdowe pełnią niejako funkcje populizatora sztuki i teatru. Artyści często występują w szkołach i przedszkolach, dzięki czemu dzieci mają okazję zapoznać się z taką formą rozrywki. Jest to doskonała okazja, aby obudzić w dziecku jego naturalną ciekawość oraz pobudzić wyobraźnię i kreatywność, bowiem uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym będzie niosło korzyści rozwojowe.

Dlaczego lepiej jest obejrzeć spektakl teatralny niż film?

Różnica pomiędzy oglądaniem filmu a spektaklem dotyczy przede wszystkim emocji, które nam towarzyszą. Podczas oglądania filmu zazwyczaj nie zagłębiamy się w emocje bohaterów i często się rozkojarzamy. Podczas oglądania gry aktorskiej na żywo nie jako jesteśmy w centrum wydarzeń, więc emocje odczuwamy dużo głębiej i intensywniej. Obejrzany spektakl często pamiętamy przez długie lata, a akcja obejrzanego filmu już po kilku godzinach od skończonego seansu może nam ulecieć z pamięci. Regularne wizyty w teatrze stymulują rozwój inteligencji emocjonalnej, empatii oraz twórczego myślenia. Żaden film wyświetlony na ekranie nie jest w stanie przynieść tylu korzyści względem rozwoju człowieka.

POWIĄZANE POSTY