Strona głównaMuzykaCzym jest tempo w muzyce — Tempo a BPM

Czym jest tempo w muzyce — Tempo a BPM

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z muzyką, obserwowanie innego muzyka grającego na swoim instrumencie może być fascynujące i onieśmielające w równym stopniu. Jak udaje im się tak dokładnie podążać za muzyką? Gdzie uczą się jednocześnie balansować między rytmem, melodią i głosem?

Muzycy polegają na koncepcji zwanej tempem, aby nadać muzyce strukturę i zapadającą w pamięć kadencję, która wzmacnia ogólne doświadczenie dźwiękowe. Czym jest tempo w muzyce? I jak możemy go wykorzystać do przekazania różnych uczuć w muzyce?

Poniżej omówimy to wszystko i przyjrzymy się niektórym najważniejszym oznaczeniom tempa, by dać możliwość zacząć wykorzystywać moc czasu w swoich utworach.

Co to jest tempo?

W najprostszym znaczeniu tempo w muzyce oznacza szybkość kompozycji. W języku włoskim tempo oznacza “czas”, co odnosi się do zdolności tego elementu muzycznego do utrzymania kompozycji w całości. Tak jak polegamy na zegarach, aby odmierzać czas przejścia z jednego miejsca do drugiego, tak muzycy używają tempa, aby wiedzieć, gdzie grać różne części utworu.

W bardziej klasycznych kompozycjach tempo jest mierzone w uderzeniach na minutę, czyli BPM, a także przy użyciu znacznika tempa lub metronomu. Jest to zazwyczaj liczba, która wskazuje, ile uderzeń na minutę ma dany utwór muzyczny. Na arkuszach muzycznych właściwe tempo jest wskazane powyżej pierwszej miary.

W muzyce współczesnej piosenki często mają stałe tempo, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. Jednak tempo może być zmienne. W bardziej tradycyjnych kompozycjach muzyki klasycznej tempo może zmieniać się kilka razy w ciągu utworu. Na przykład pierwsza część może mieć jedno tempo, a druga — inne, mimo że to wszystko jest jednym utworem.

Tempo pozostaje niezmienne do momentu zaznaczenia wyraźnej regulacji. Tempo utworu można porównać do bicia ludzkiego serca. Tempo pozostaje stałe i niezmienne, ale jeśli zaczniesz zwiększać swoją energię, uderzenia będą przychodzić szybciej, tworząc zmiany tempa.

Tempo a BPM

W muzyce zachodniej BPM służy jako sposób pomiaru tempa w równomiernie rozmieszczonych uderzeniach w tym samym tempie. Im wyższa liczba, tym szybciej idą bity, ponieważ na jeden segment przypada więcej uderzeń.

Należy jednak pamiętać, że uderzenia na minutę to nie to samo co rytm. Możesz grać różne bity w tym samym rytmie lub tempie. Tak więc tempo nie musi być wyraźne w utworze, natomiast służy jako centralna struktura utworu i może być odczuwalne. Możliwe jest posiadanie tego samego rytmu, który pasuje do uderzeń Twojego tempa, ale nie jest to konieczne, aby pozostać w rytmie.

W skrócie, bity na minutę to sposób mierzenia tempa. Tempo jest pojęciem bardziej pojemnym, obejmującym różne formy tempa i cechy kadencji.

BPM w muzyce popularnej

Bity na minutę w muzyce mogą przekazywać różne uczucia, frazy, a nawet całe gatunki. Możesz stworzyć piosenkę w każdym gatunku w dowolnym tempie, ale istnieją pewne ogólne zakresy tempa, w które wpadają określone gatunki, które mogą być przydatną wskazówką. Ogólnie rzecz biorąc, szybsze tempo oznacza bardziej energiczny utwór, podczas gdy wolniejsze tempo tworzy spokojniejszy kawałek. Oto jak wyglądają niektóre z głównych gatunków pod względem uderzeń na minutę:

  • Rock: 70-95 uderzeń na minutę;
  • Hip Hop: 80-130 uderzeń na minutę;
  • R&B: 70-110 uderzeń na minutę.;
  • Pop: 110-140 uderzeń na minutę;
  • EDM: 120-145 uderzeń na minutę;
  • Techno: 130-155 uderzeń na minutę.

Oczywiście zalecenia te należy brać na poważnie. Jest w nich sporo wariacji, ale widać, jak tempo potrafi zdefiniować nie tylko utwory, ale i gatunki, w których występują. Tempo jest tak samo elementem muzycznym jak melodia i rytm.

POWIĄZANE POSTY