Strona głównaArchitekturaJaką książkę o architekturze wybrać na prezent

Jaką książkę o architekturze wybrać na prezent

Jaką książkę o architekturze wybrać na prezent

Wśród osób interesujących się sztuką nie brakuje pasjonatów architektury. Z całą pewnością książka o architekturze sprawi im przyjemność. Tytuły, jakie możemy znaleźć w księgarniach z pewnością zainteresują miłośników pięknych budynków, ale nie tylko.

Książka o architekturze – postaw na piękne zdjęcia

Książka o architekturze to nie tylko interesująca wiedza. To także wyjątkowo piękny album z efektownymi i wyjątkowymi fotografiami. Szczególnie popularne są monografie miast, w których znaleźć można fotografie pięknych brył pochodzących z wielu epok. Często dopiero na fotografiach zauważamy szczegóły, które umykają nam na co dzień.

Równie piękne pozycje stanowią także albumy prezentujące zabytki architektury danej epoki z całego. Niezależnie od tego czy tego typu książka o architekturze będzie dotyczyć gotyku, baroku, czy modernizmu, z pewnością stanie się inspiracją, a może nawet impulsem do fascynującej podróży. Wybierając książki, niezależnie od ich tematyki, zwracajmy uwagę na ich oprawę i jakość wydania. Czytanie i przeglądanie pięknie wydanej książki to prawdziwa przyjemność. To także efekt ciężkiej pracy, który warto docenić.

Najczęściej wybierane typy książek o architekturze

Książka o architekturze może poruszać wiele kwestii i dotyczyć wielu różnych zagadnień. Warto o tym wiedzieć, szczególnie jeśli kupujemy książkę w prezencie. Najczęściej spotkać możemy kilka typów książek o architekturze:

 • monografie dotyczące epok,

 • przekrojowe historie architektury,

 • pozycje dotyczące konkretnych miast, czy budynków,

 • książki poruszające zagadnienia związane z architekturą – jak funkcjonalność, czy ekologia,

 • książki o teorii architektury,

 • książki o utopijnej architekturze i urbanistyce,

 • biografie znanych architektów,

 • i inne.

Wiele z pozycji o architekturze jest bardzo uniwersalnych i spodoba się wielu czytelnikom. Kupując prezent warto jednak nieco bliżej poznać zainteresowania osoby, którą chcemy obdarować. Książka o architekturze prezentująca ulubiony styl, czy dotycząca ulubionego miasta z pewnością będzie trafionym prezentem.

Top wśród książek o architekturze

Architektura jest jednym z najlepiej sprzedających się tematów. Z tego względu ciężko wybrać książki najlepsze z najlepszych. Każdy wybór będzie w tym wypadku subiektywny. Warto śledzić wiadomości pojawiające się na portalu, aby wiedzieć jaka książka o architekturze jest aktualnie na topie.

Z pewnością warto wspomnieć o takich gorących pozycjach, jak:

 • Deliryczny Nowy Jork, Rema Koolhaas’a,

 • Jak czytać nowoczesne budynki. Przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej, Willa Jones’a,

 • Źle urodzone, Filipa Springera,

 • Pałac. Biografia intymna, Beaty Chomątowskiej,

 • i inne.

Książka o architekturze może mieć wiele twarzy i poruszać wiele ciekawych kwestii. Przypadnie do gustu nie tylko osobom kochającym architekturę, ale także każdemu, kogo interesuje otaczająca nas rzeczywistość.

Ciekawostki otaczającego nas środowiska

Kwestie dotyczące architektury dotyczą każdego z nas. Z tego względu książka o architekturze zawiera bardzo uniwersalne treści. Szczególnie dla osób żyjących w dużych miastach, architektura jest naturalnym środowiskiem, w którym żyjemy i które silnie na nas oddziałuje.

Na co dzień możemy odczuwać, jak jej piękno lub szpetota wpływają na nasz nastrój. Mamy też możliwość testować na sobie jak ważna jest funkcjonalność architektury. Dotyczy to zarówno budownictwa mieszkalnego, jak i budynków użyteczności publicznej. Wiele pozycji dotyczących architektury nie zajmuje się jej historią i estetyką, a właśnie funkcjonalnością i kwestiami związanymi z użytkowością.

To bardzo ważne aspekty, dodatkowo uniwersalne i mające realny wpływ na nasze życie. Niezależnie od regionu świata i czasu, w którym powstała, książka o architekturze porusza tematy bliskie każdemu z nas, ponadczasowe i zmieniające naszą codzienność. Szukając ksiąki o architekturze na prezent, często ciężko powstrzymać się, aby przy okazji nie kupić kilku pozycji dla siebie. 

POWIĄZANE POSTY