Jakie są najważniejsze teatry krakowskie?
Życie teatralne w Krakowie kwietnie niezwykle bujnie. Do najważniejszych krakowskich teatrów należą: Teatr Stary, Teatr im. J. Słowackiego, Teatr Ludowy oraz Teatr Łaźnia Nowa. Wszystkie te miejsca cieszą się uznaniem Krakowian oraz miłośników teatru z innych miast.
Teatr Stary w Krakowie
Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie został założony w 1781 roku. W 1991 stał się jednym z dwóch teatrów narodowych w Polsce.
Na scenie przez ponad dwa stulecia zagrane zostały najwybitniejsze dzieła polskie oraz światowe. Wymienić tu można dramaty Słowackiego, Mickiewicza, Fredry, Szekspira, Ibsena czy Goethego.
Na deskach Teatru Starego reżyserowali swoje spektakle najwybitniejsi współcześni polscy twórcy: Mikołaj Grabowski, Paweł Miśkiewicz, Jan Klata, Monika Strzępka, Wiktor Rubin czy Anna Smolar.
Teatr ten cieszy się ogromnym poważaniem wśród mieszkańców Krakowa. Zjeżdżają się do niego ludzie z całej Polski, by zobaczyć jedne z najważniejszych premier danego roku teatralnego.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie działa od roku 1893. Jest to bez wątpienia jedna z ważniejszych scen na teatralnej mapie Polski.
W teatrze tym pracował niegdyś Stanisław Wyspiański. Tu debiutował inny ważny polski twórca – Witkacy. W Teatrze Słowackiego reżyserowali również Kazimierz Dejmek, Lidia Zamkow, Tadeusz Kantor, a także współcześni twórcy: Krystian Lupa, Agata Duda-Gracz, Paweł Miśkiewicz.
Obecnie na deskach tego teatru swoje spektakle wystawiają tacy reżyserzy jak Maja Kleczewska, Maciej Wojtyszko czy Szymon Kaczmarek.
W Teatrze Słowackiego wciąż powstają spektakle, którymi żyje całe środowisko teatralne Polski.
Teatr Ludowy w Krakowie
Teatr Ludowy w Krakowie znajduje się w dzielnicy Nowa Huta. Działa on od 1955 roku. Teatr ten posiada od jakiegoś czasu również Scenę pod Ratuszem na krakowskim rynku.
Jego dyrektorem był niegdyś wybitny scenograf, Józef Szajna.
W Teatrze Ludowym wystawiano sztuki Rydla, Potockiego, Krasińskiego czy Wojtyły.
Z teatrem tym współpracowali tacy aktorzy jak Jerzy Trela, Jerzy Stuhr czy Anna Seniuk.
Obecnie na deskach tego teatru wystawiają swe sztuki tacy twórcy, jak Katarzyna Minkowska, Małgorzata Bogajewska, Marcin Liber i Cezary Tomaszewski.
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Początków tego teatru należy szukać w roku 1996, kiedy to Bartosz Szydłowski powołał Stowarzyszenie Teatralne “Łaźnia”. Scena wówczas mieściła się w dawnej łaźni żydowskiej na Kazimierzu.
W 2004 roku zmieniła się nazwa oraz siedziba stowarzyszenia – Teatr Łaźnia Nowa działa obecnie w Nowej Hucie.
Nowa Huta być może nie jest najłatwiejszym miejscem dla tworzenia teatru, ale członkowie Łaźni Nowej traktują to jako wyzwanie.
Wystawia się tu klasyczne sztuki (m.in. Szekspira), jak i najnowszą polską dramaturgię (np. Pawła Jurka).
W Teatrze tym reżyseruje m.in. Bartosz Szydłowski, Paweł Kamza i Paweł Miśkiewicz.
Teatr Łaźnia Nowa to nowoczesny teatr, do którego bardzo chętnie przychodzą także młodzi ludzie.
Podsumowanie
Jeśli myślimy o życiu teatralnym Krakowa, wymieniamy przede wszystkim te cztery teatry: Teatr Stary, Teatr Słowackiego, Teatr Ludowy oraz Teatr Łaźnia Nowa. Wszystkie te teatry oferują zróżnicowany repertuar, który jest z pewnością godny uwagi. Przyciągnie on zarówno osoby młode, jak i starsze, te, które pasjonują się teatrem, jak i te, które w teatrze bywają jedynie okazjonalnie.
Jeśli chodzi o życie teatralne grodu Kraka, nie możemy zapomnieć o Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia, odbywającym się przede wszystkim na scenach wymienionych teatrów. Festiwal ten zbiera najważniejsze polskie spektakle z danego roku i pozwala na obejrzenie ich w jednym miejscu i jednym czasie.