Strona głównaMuzykaKompozytorzy muzyki filmowej - nazwiska, które warto znać

Kompozytorzy muzyki filmowej – nazwiska, które warto znać

Często już pierwsze takty utworu wywołują skojarzenia ze scenami z filmu, w którym muzyka była obecna. Najznamienitsi kompozytorzy zapisali się w historii kina dzięki swoim arcydziełom. Jakich twórców muzyki filmowej powinno się znać?

Muzyka z filmów – najpopularniejsi twórcy

Największe dzieła muzyki pojawiające się w popularnych filmach to zazwyczaj utwory, które słyszało wiele osób. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, przez kogo dzieło zostało skomponowane. Sceny, do których chętnie się wraca powstają dzięki współpracy wszystkich osób związanych z procesem tworzenia filmów. Podkład muzyczny może być tu jednak jednym z najlepiej dostrzegalnych elementów. Dwaj kompozytorzy muzyki filmowej, którzy kojarzeni są z najpopularniejszymi momentami w historii kina to Ennio Morricone i John Williams. Co warto o nich wiedzieć?

Ennio Morricone współpracował z takimi reżyserami jak Giuseppe Tornatore, Sergio Leone, Pedro Almodóvar, Wes Anderson, czy Quentin Tarantino. Jego cenione kompozycje to m.in. jedne z najpopularniejszych utworów w filmach “Cinema Paradiso”, “Kill Bill” oraz “Dobry, zły i brzydki”. Z kolej John Williams kojarzony jest najczęściej z motywami pojawiającymi się w “Gwiezdnych Wojnach”. Kompozytor stworzył również m.in. muzykę do serii o Harrym Potterze oraz filmów “Szczęki”, “E.T.”, czy “Lista Schindlera”.

Kompozytorzy muzyki filmowej, których należy znać

Inni popularni, cenieni oraz nagradzani twórcy z tej kategorii to:

  • Danny Elfman
  • Hans Zimmer
  • Howard Shore.

Pierwsze nazwisko powinno być znane wszystkim miłośnikom Tima Burtona. Skomponował on bowiem ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak “Edward Nożycoręki” oraz “Sok z Żuka”. Jego dzieła można usłyszeć też w filmie “Mission: Impossible”, “Faceci w Czerni”, czy “Buntownik z wyboru”. Warto wiedzieć, że również temat przewodni serialu animowanego “Simpsonowie” został skomponowany przez Danny’ego Elfmana.

Hans Zimmer to kolejny kompozytor kojarzony z największymi kinowymi dziełami. Ścieżki dźwiękowe, w których pojawiają się jego utwory to m.in. te z filmów “Gladiator”, “Incepcja”, “Rain Man” oraz “Interstellar”. Miłośnicy wspomnianych tytułów powinni więc pamiętać, że muzyka z ich ulubionych scen powstała dzięki zaangażowaniu tego twórcy.

Muzyka Howarda Shore bywa rozpoznawana dzięki podniosłym motywom, które nadają szczególnego charakteru wartym zapamiętania scenom. Do filmowych momentów, które przychodzą na myśl jako pierwsze można zaliczyć poruszające fragmenty ze świata “Władcy Pierścieni”. Ten posiadający duży dorobek artystyczny kompozytor powinien być też kojarzony z takimi filmami jak “Siedem” i “Milczenie Owiec”.

Polscy twórcy muzyki kinowej

Wśród wybitnych kompozytorów pojawiają się też nazwiska osób pochodzących z Polski. Miłośnicy filmu “Marzyciel” z pamiętnymi rolami Johnny’ego Deppa i Kate Winslet powinni wiedzieć, że soundtrack został skomponowany przez Jana A.P. Kaczmarka. Za muzykę do tego arcydzieła twórca został uhonorowany Oscarem. Kolejny polski kompozytor Zbigniew Preisner znany jest dzięki swojej współpracy z Krzysztofem Kieślowskim. Innym rozpoznawalnym nazwiskiem w filmowym świecie jest Krzysztof Komeda. Skomponował on utwory do obrazów Romana Polańskiego, Janusza Morgensterna i Andrzeja Wajdy.

Polscy kompozytorzy kinowi, o których warto pamiętać to też Wojciech Kilar i Michał Lorenc. Oglądając filmy warto zwracać uwagę na nazwiska twórców pojawiającej się w nich muzyki. Dzięki temu można docenić wkład wielu artystów w tworzenie otaczającej nas kultury.

POWIĄZANE POSTY