Strona głównaMuzykaStreaming muzyki w Polsce

Streaming muzyki w Polsce

Streaming muzyki to w ostatnich latach najpopularniejszy sposób odtwarzania ulubionej muzyki w domu, pracy czy samochodzie. Świat muzyki zmienia się, podobnie jak preferencje słuchaczy. Dzisiaj zastanówmy się, czym dokładnie jest streaming muzyki, jakie platformy są w Polsce najpopularniejsze oraz jakie korzyści wynikają z ich wykorzystania.

Czym jest streaming muzyki?

Muzyka na żądanie – to technologia okrzyknięta przez specjalistów jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian w świecie muzyki. Czym dokładnie jest streaming? To technologia, która umożliwia przesyłanie treści wideo, a w przypadku muzyki audio do urządzenia, które ma stałą łączność z internetem. Platformy streamujące muzykę zapewniają użytkownikom ogromne bazy artystów, dzięki czemu w każdej chwili możemy usłyszeć ulubionego artystę lub piosenkę bez konieczności czekania na nią w radiu. Streaming, jak wcześniej wspomniano, wymaga połączenia z internetem. Za pomocą komputera, laptopa, smartfona czy tabletu jesteśmy w stanie uruchomić aplikację streamingową i z wygodnego panelu wybrać interesujący nas utwór. To takie proste! Wszystko w ramach jednej, miesięcznej opłaty abonamentowej, która upoważnia nas do korzystania z wszystkich zasobów streamowania muzyki. 

Najpopularniejsze platformy streamujące muzykę w Polsce

Choć artyści w dalszym ciągu wydają płyty, które możemy kupić w sposób tradycyjny w sklepach muzycznych, to nie ulega wątpliwości, że właśnie platformy streamingowe od kilku lat święcą największe sukcesy. Dlatego też dostawców tego typu usług jest coraz więcej. Nie ulega jednak wątpliwości, że branża streamingu muzycznego w dużej mierze kierowana jest przez trzech największych graczy na rynku. Pierwszy i najważniejszy to oczywiście Spotify – najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie, która może cieszyć się milionami subskrybentów na całym świecie. Spotify to przede wszystkim aplikacja mobilna, która umożliwia nam wziąć swoją ulubioną muzykę wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Sukces Spotify to zasługa intuicyjnej platformy i ogromnej bazy artystów. Dostawca zapewnia nam nieco okrojoną wersję darmową z reklamami i wersję premium, która zapewnia możliwość słuchania muzyki bez ograniczeń.

Na drugim miejscu w Polsce jest Tidal – aplikacja bardzo podobna do Spotify, która jednak bardzo często stawia na ekskluzywną współpracę z artystami, którzy udostępniają swoje nowe płyty przedpremierowo właśnie na Tidal. To także platforma, która zapewnia doskonałą jakość dźwięku 320 kbps, co jest z pewnością istotnym czynnikiem dla audiofilów. Warto wspomnieć jeszcze o iTunes – aplikacji Apple, która wciąż rozwijana umożliwia nam zakup dowolnych utworów lub całych płyt. Jest to jednak aplikacja, która nie daje nam stałego dostępu do ogromnej bazy utworów w ramach jednego abonamentu, co sprawia, że jest nieco rzadziej użytkowana niż poprzednio wspomniane platformy.

Streaming muzyki – korzyści użytkowania

Czy trzeba kogokolwiek przekonywać, że platformy streamingowe zmieniły oblicze rynku muzycznego już na zawsze? Z pewnością nie ma takiej konieczności. W ramach jednego, niskiego miesięcznego abonamentu mamy dostęp do milionów artystów i piosenek – treści, które w przeszłości musieliśmy kupić pojedynczo, w ramach jednej płyty. Streaming muzyki to zatem ogromna oszczędność pieniędzy i przekonują się o tym także kolekcjonerzy płyt, którzy nie mogą niestety zabrać ulubionych utworów wszędzie tam, gdzie im się podoba. Dlatego też Tidal, czy Spotify z aplikacjami mobilnymi stanowi jeden z najważniejszych punktów na liście aplikacji do ściągnięcia na nowy telefon. 

POWIĄZANE POSTY