Strona głównaTeatrTeatr plenerowy - jak to funkcjonuje?

Teatr plenerowy – jak to funkcjonuje?

Określenie teatr plenerowy dotyczy występów aktorów, na co dzień występujących na deskach teatru na scenie plenerowej, najczęściej podczas zorganizowanych wydarzeń kulturalnych. Teatr plenerowy nie oznacza zatem, że może chodzić o instytucję kulturalną, wystawiającą spektakle wyłącznie w plenerze i nie posiadającą swojej stacjonarnej siedziby. 

Teatr plenerowy – kiedy i gdzie odbywają się spektakle?

Spektakle, wystawiane plenerowo odbywają się najczęściej w miesiącach letnich i stanowią element wakacyjnej oferty teatrów, które nie realizują letniej przerwy. Wydarzenia z reguły realizowane są w z góry ustalonej lokalizacji i mają charakter zaplanowany. Mogą odbywać się w ramach organizowanych na szeroką skalę wydarzeń kulturalnych typu festiwale dramaturgii lub złożone imprezy plenerowe, w ramach których odbywa się wiele wydarzeń. Teatr plenerowy może również mieć charakter niezaplanowanego, spontanicznego występu, odbywającego się na rynku dużego miasta, kurortu lub w znaczącym kulturowo lub politycznie miejscu. Teatr uliczny to ważny element festiwali artystów ulicy, odbywających się regularnie w niektórych miastach. Obok teatrów ulicznych, które realizują swoje spektakle w ustalony ich przestrzeniach rynków lub parków miejskich pojawiają się zaskakujące występy wśród ludzi, angażujące publiczność oraz odbywające się wśród tłumu. 

Czy spektakle teatru plenerowego są płatne?

Spektakle, realizowane w ramach występów plenerowych najczęściej nie są biletowanymi wydarzeniami, pozwalającymi zaobserwować sztukę teatralną gratis. Występy w ramach letniej sceny teatrów, odbywające się zaplanowanie mogą być biletowane. Najwyższa jakość występów podobnie jak na deskach codziennej sceny pozwala w pięknych okolicznościach przyrody kontemplować klasyczne i nowoczesne dzieła twórców. Teatr plenerowy uliczny jest każdorazowo bezpłatnym wydarzeniem, adresowanym przede wszystkim do przypadkowych przechodniów. Taki występ ma na celu wywołanie w odbiorcach mocnej reakcji w postaci zaskoczenia, zachwytu, a nawet oburzenia. Plenerowy teatr może odbywać się zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem. Artyści teatrów plenerowych, zwłaszcza ulicznych, które wystawiają spektakle w formie niebiletowanego, spontanicznie odbywającego się wydarzenia często zbierają dobrowolne datki od odbiorców “do kapelusza”. Dzięki takiemu wsparciu mogą w dalszy ciągu realizować występy. 

Teatr plenerowy czy stacjonarny?

Obydwa rozwiązania i zarazem formy wystawiania spektakli mają swoje zalety i warto polecić obydwie formy kontemplacji teatralnej sztuki. Latem gdy pogoda zachęca do przebywania na zewnątrz zdecydowanie prym wiodą teatry plenerowe. Ich realizacje są unikalne, a otoczenie może dodatkowo wpływać na ostateczny efekt spektaklu. Stacjonarne przedstawienia natomiast posiadają unikalną atmosferę teatru jako budynku. Wielka scena, kurtyna, wygodne miejsca siedzące na widowni – to wszystko składa się na wyjątkowo elegancką przestrzeń, w której obowiązują utarte schematy. Zarówno teatr plenerowy, jak i stacjonarny mogą wystawiać premiery. Aktorzy w obydwu wersjach ekspresji dają z siebie wszystko. Obydwie formy mogą być dedykowane dzieciom lub dorosłym. W miesiącach jesiennych i zimowych zdecydowanie wybieramy występy stacjonarne, plenerowy teatr działa jedynie w najcieplejsze dni roku. Teatr plenerowy to wyjątkowo romantyczna przestrzeń i doskonałe miejsce na wymarzone spotkanie we dwoje. Można spotkać się w nim z przyjaciółmi lub znajomymi, odwiedzić go z najbliższą rodziną oraz samemu.  

POWIĄZANE POSTY