Strona głównaTeatrTeatr Scena Prezentacje

Teatr Scena Prezentacje

Teatr Scena Prezentacje, to warszawski teatr dramatyczny, założony w roku 1978 przez Romualda Szejda. Teatr znajduje się na terenie dawnego zakładu Norblina, mieszczącego się przy ulicy Żelaznej 51/53. Teatr wystawia sztuki na dwóch scenach: głównej oraz tzw. “szopie”, która mieści się w osobnym budynku. 

Trudne początki i własna scena

Pierwszy spektakl na deskach nowego Teatru Scena Prezentacje odbył się a październiku 1979 roku. Debiut miał miejsce w Społecznym Domu Kultury na Żoliborzu. Opiekę i patronat nad spektaklem objął Zakład Widowisk Estradowych ZPR. Spektaklem, którym zadebiutował najmłodszy wówczas teatr stolicy był Heloiza i Abelard. To romantyczna historia tragicznej i zakazanej miłości. Jej bohaterami są Piotr Abelard (1079-1142) oraz jego o pokolenie młodsza uczennica Heloiza (1101-64). Kiedy Heloiza zaszła w ciążę, na Abelarda spadł gniew jej rodziny. Został on brutalnie wykastrowany. Oboje kochankowie wstąpili do zakonu. Zakończyli swój żywot w klasztorach, do końca życia pozostając w kontakcie ze sobą. Przed debiutanckim wstępem aktorów Teatru Scena Prezentacje, odbył się koncert znakomitej i światowej sławy Polskiej Orkiestry Kameralnej, pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka. Początki działalności tej instytucji to też znakomite recitale, które dawali wówczas artyści tej miary co Marek Grechuta i Jonasz Kofta. Pięć kolejnych lat to tułaczka teatru po scenach gościnnych domów kultury. Już rok po premierze teatr przeniósł się na obrzeża Warszawy, do Ursusa. Funkcjonujące tam Robotnicze Centrum Sztuki Estradowej “Ursus” umożliwiło teatrowi wystawianie sztuk w swoich gościnnych murach. Dwa lata później, bo w roku 1882, Scena Prezentacje zaczął korzystać z budynku teatru Buffo. W międzyczasie trwał remont kompleksu Zakładów Norblina i adaptowanie jego powierzchni na potrzeby teatru.

Gwiazdorska obsada

Mimo, że teatr nie posiadał stałej obsady, gościł wiele znakomitych gwiazd i wybitnych artystów. Wśród osób, które wystąpiły na jego deskach, znalazły się m.in. takie osobistości jak: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Krystyna Janda, Anna Seniuk, Zbigniew Zapasiewicz, Marian Opania, Andrzej Seweryn. Ci wybitni artyści, na co dzień grający w innych warszawskich teatrach, powołali do życia 90 premier. Lwia ich część to polskie prapremiery.

Repertuar tego niezwykłego teatru

Teatr Scena Prezentacje wystawia głównie klasyczne przedstawienia. Wiele inspiracji pochodzi z teatru francuskiego. Stąd też i obecne w repertuarze sztuki współczesne pochodzące właśnie z Francji. Wśród nich znaleźć można: Heliozę i Abelarda (R. Duncan), Przy drzwiach zamkniętych (J-P Sartre), Ścisły nadzór (J. Genet), Łysa śpiewaczka (E. Ioneco), Lekca (E. Ionesco). Ponadto widzowie mieli szansę obejrzenia takich dzieł jak Teobran (Ch. Simeon) i Harcerki (J-M Chevret). To nie koniec związku teatru z kulturą francuską. Placówka gościła również wokalistów takich jak Catherine Sauvage, Serge Kerval, Cora Vaucaire. Na scenie warszawskiego Teatru Scena Prezentacje występowali komicy z Café-Théâtre oraz takie składy jak: Zero Théâtre, Compagine de Mime, Théâtre Magenia, czy Pradel. Oprócz spektakli i koncertów, które są zainspirowane bogactwem kultury francuskiej w repertuarze teatru znajdziemy też spektakle angielskie i amerykańskie oraz polskie. Przykładem wystawianej tu sztuki rodzimej jest są teksty Witolda Gombrowicza: Biesiada u hrabiny Kotłubaj oraz Zbrodnia z premedytacją. Więcej informacji o kulturze, teatrze i artystach znajdziesz na stronie kukulturze.pl.

POWIĄZANE POSTY