Strona głównaTeatrTeatr Siedlce - instytucja pełna historii

Teatr Siedlce – instytucja pełna historii

Teatr Siedlce jest to instytucja, która mieści się w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Prowadzi szereg działań związanych z upowszechnianiem kultury i organizuje liczne spektakle teatralne.

Historia Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach

Samo Centrum powstało w 1975 roku jako jednostka, która skupia organizacje kulturalne w województwie siedleckim, a od 1 stycznia 1999 roku Centrum Kultury i Sztuki stało się instytucją miejską przejętą przez miasto decyzją Rady Miasta Siedlce. 13 lat później zostało powołane odrębne Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego – Scena Teatralna Miasta Siedlce. Od tamtej pory jest to instytucja o bardzo innowacyjnej formule organizacyjnej, która integruje Dom Kultury, biblioteki, a także ogniska artystyczne, w których mogą działać dzieci młodzież oraz dorośli mieszkający na terenie powiatu. Instytucja prężnie się rozwija organizując wydarzenia kulturalne i artystyczne wspomagając organizowane przez miasto wydarzenia okolicznościowe.

Profesjonalna kadra instruktorów programowych i artystycznych

Warto podkreślić, że w Teatrze Siedleckim pracują wykwalifikowani instruktorzy programowi i artystyczni, którzy planują program oraz prowadzą działalność merytoryczną. To za ich sprawą odbywają się różnorodne spektakle, które ma okazję oglądać siedlecka publiczność. Instruktorzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Są to osoby niezwykle twórcze, dla których przygotowywanie spektakli na wysokim poziomie nie stanowi żadnego problemu.

Siedlecki Teatr Kameralny – trochę historii

Lata działalności Siedleckiego Teatru Kameralnego przypadały na koniec lat 80. oraz początek lat 90. W tym czasie dokonano wielu zmian w placówce, za sprawą których ten dział organizacyjny uzyskał swobodę organizowania występów teatralnych. Za sprawą jego działalności na scenach w Ośrodkach Kultury i większych zakładach pracy na terenie województwa organizowano występy rozmaitych teatrów profesjonalnych. Siedlecki Teatr Kameralny był teatrem impresaryjnym, co oznacza, że zatrudniał na zlecenia profesjonalnych aktorów oraz realizatorów i reżyserów. Teatr posiadał własne spektakle, które były grane po kilkadziesiąt razy na terenie całego województwa. Szefową teatru była Teresa Kruszewska. Poprzednia działalność teatru stała się bazą do stworzenia w 1999 roku centrum, które działa w obecnej formie, ale jest prowadzone przez miasto Siedlce. Lata 2008-2010 to był kolejny etap rozwoju dla Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, które zostało przeorganizowane na scenę teatralną Miasta Siedlce. Wszystko za sprawą dofinansowania unijnego oraz budżetu miasta Siedlce udało się stworzyć miejsce pełne wydarzeń kulturalnych i premier teatralnych dla Wschodniej Polski. Od 1 stycznia 2012 roku instytucja nosi nazwę Centrum Kultury i Sztuki im Andrzeja Meżeryckiego – Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Kim jest patron placówki Andrzej Meżerycki?

Andrzej Meżerycki jest osobą zasłużoną dla Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Przez wiele lat był związany z placówką, a od 1991 roku sprawował funkcję jej dyrektora . To za czasów jego sprawowania funkcji szefa instytucji powstało wiele nowatorskich pomysłów oraz inicjatyw, między innymi Siedleckie Dni Teatru, Festiwal Standardów Jazzowych, Ogólnopolskie Spotkania Śpiewających Poezję Recital, a także Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej Kamień Wiary czy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Srebrna Maska.

Za sprawą tych inicjatyw dzieci, młodzieży, a także dorośli mogli próbować swoich sił na scenie teatru rozwijać swoje pasje, zainteresowania oraz promować się podczas organizowanych wydarzeń kulturalnych. Za sprawą dyrektora powstało kilkaset scenariuszy i dużych imprez plenerowych czy widowisk estradowych, które zasilały wydarzenia kulturalne nie tylko siedleckiego rynku, ale także ogólnopolskiego. Andrzej Meżerycki był także organizatorem i reżyserem konkursów Miss Ziemi Siedleckiej. Ponadto reżyserował Finał koncertów telewizyjnych ogólnopolskiego konkursu Miss Polonia. Jest to osoba zasłużona w świecie kultury, która znana jest także z organizowanego przez TVP2 koncertu Pożegnanie XX wieku. Warto dodać, że realizował także programy radiowe i telewizyjne na terenie regionu. Jednak najważniejszym punktem jego działalności był Teatr ES, w którym spełniał się zawodowo jako reżyser, aktor i scenarzysta.

POWIĄZANE POSTY