Strona głównaTeatrWszystkie najważniejsze teatry w Warszawie

Wszystkie najważniejsze teatry w Warszawie

Wszystkie najważniejsze teatry w Warszawie

Teatrów w Warszawie jest ponad trzydzieści i są bardzo zróżnicowane. Istnieją teatry dramatyczne, teatry muzyczne, teatry operowe, teatry komediowe, teatry lalek, a także teatry niezależne.

Teatry dramatyczne

Teatr Narodowy

Jeśli chodzi o teatry dramatyczne, trzeba najpierw wymienić Teatr Narodowy w Warszawie. Początek narodowej sceny przypada na rok 1765. Powołanie tej sceny było jedną z reform kulturalnych i edukacyjnych Stanisława Augusta Poniatowskiego. Właśnie w tym teatrze działał “ojciec polskiego teatru” – Wojciech Bogusławski. Na deskach Teatru Narodowego grano najważniejsze dramaty polskie i światowe. Wymienić tu można takich twórców jak Szekspir, Molier, Mickiewicz, Wyspiański, Witkacy, Gombrowicz, a także Joyce czy Auden. W teatrze tym reżyserowali swe spektakle tacy znani twórcy jak Kazimierz Dejmek, Adam Hanuszkiewicz, Kazimierz Kutz czy Jan Englert. Obecnie współpracują z teatrem tacy reżyserzy jak Jan Englert (dyrektor teatru), Michał Zadara, Wojciech Faruga, Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz i wielu, wielu innych wybitnych twórców teatru. Do współpracy zapraszani są także reżyserzy zagraniczni.

Innym ważnym teatrem jest Teatr Dramatyczny Miasta Stołecznego Warszawy im. Gustawa Holoubka. Początków tego teatru należy upatrywać w 1949 roku. W teatrze tym wystawiane były najważniejsze polskie sztuki takich twórców jak Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Samuel Beckett czy ze współczesnych – Tadeusz Słobodzianek. Obecnie reżyserują w nim takie osoby jak Antoni Libera czy Iwona Kempa. W Teatrze Dramatycznym znaleźć można wciąż wiele klasycznych sztuk w świetnej obsadzie.

Kolejnym teatrem, który warto wymieć, jest TR Warszawa (Teatr Rozmaitości). Wystawiane są tam często dzieła współczesne, np. Masłowskiej.

Warto wspomnieć również o Nowym Teatrze, w którym wystawiane są przede wszystkim sztuki w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych – Krzysztofa Warlikowskiego.

Sporym uznaniem, zwłaszcza w środowisku lewicowym, cieszy się Teatr Powszechny. Teatr ten oferuje często sztuki zaangażowane społecznie, a przy tym w siedzibie teatru dzieje się wiele warsztatów i wydarzeń.

Ważnym teatrem w historii Warszawy jest Teatr Żydowski, wystawiający sztuki w jidysz oraz w polskim.

Statek miłości. Odcinek 1 – Teatr 21

Nie można zapomnieć o Teatrze 21, który w 2021 roku otrzymał Paszport Polityki. W teatrze tym, prowadzonym przez Justynę Sobczyk, występują osoby z zespołem Downa oraz z autyzmem. Teatr ten zajmuje się sprawami związanymi z życiem osób z niepełnosprawnościami umysłowymi – poruszane są takie tematy jak życie rodzinne, seksualność, życie zawodowe takich osób.

Jeśli chodzi o ważne teatry dramatyczne, trzeba wymieć jeszcze Teatr Ateneum, Teatr Studio oraz Teatr Współczesny – można tam zobaczyć zarówno klasyczne propozycje, jak i nowe sztuki.

Inne teatry

Wymieniając teatry w Warszawie, trzeba napisać o Operze Narodowej, czyli o Teatrze Wielkim w Warszawie. Za początek jego działania można przyjąć rok 1833. W Operze Narodowej obejrzeć można wybitne światowe i polskie opery, w wykonaniu twórców rodzimych i zagranicznych.

Jeśli chodzi o opery, istnieje też Warszawska Opera Kameralna.

W Warszawie istnieje kilka teatrów komediowych:Teatr Kamienica, Teatr Komedia oraz Teatr Kwadrat.

Z ciekawych teatrów lalkowych można wymienić Teatr Baj oraz Teatr Guliwer – tam znaleźć można przepiękne spektakle dla dzieci, które zachwycą również starszych widzów. Również w Teatrze Lalka oraz w Teatrze Małego Widza można znaleźć coś dla najmłodszych, nawet dla “najnajów”.

W stolicy wybrać się można do wspaniałych teatrów muzycznych. Teatr Muzyczny “Roma” czy Studio Buffo zapewnią fanom spektakli muzycznych niezapomniane przeżycia.

Oprócz tego istnieją też w Warszawie teatry niezależne. Przykładem takiego teatru jest Teatr WARSawy

Podsumowanie

Teatrów w Warszawie jest mnóstwo – jest to bez wątpienia raj dla wszystkich miłośników i miłośniczek teatru. Każdy może tu odnaleźć coś idealnego dla siebie. Istnieją różne typy teatrów: teatry dramatyczne, teatry operowe, teatry muzyczne, teatry komediowe, teatry lalkowe oraz teatry niezależne. Wszystkie one oferują niezapomniane teatralne przeżycia.

POWIĄZANE POSTY