Strona głównaMalarstwoTechniki malarskie - rozmaite sposoby artystycznego przekazu

Techniki malarskie – rozmaite sposoby artystycznego przekazu

Rozmaite techniki malarskie pozwalają na to, by artyści mogli najpełniej wypowiedzieć się w sposób, jaki najbardziej im odpowiada. Odkrycie bogactwa możliwości poszczególnych technik wymaga często sporo czasu i pracy. Najważniejsze techniki malarskie to: malarstwo olejne, akwarela, gwasz, tempera oraz akryl.

Wymagająca cierpliwości technika olejna

Malarstwo olejne daje twórcom ogromne możliwości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest to technika wymagająca niekiedy wielu lat ciężkiej pracy artystycznej. By stworzyć wartościowe dzieło konieczne jest spore doświadczenie w posługiwaniu się farbami olejnymi. Wyróżnia się dwie podstawowe techniki malarstwa olejnego. Jest to technika klasyczna oraz alla prima. Pierwsza z nich polega na stosowaniu na zagruntowanej powierzchni monochromatycznej podmalówki. Jest to wstępne, rysunkowe opracowanie tematu. Następnie nakładany jest werniks oraz docelowe, kilka warstw farb. Tym sposobem uzyskuje się wyjątkową kolorystykę i głębię barw. Technika alla prima to bardziej szkicowe rozwiązanie. Farbę nakłada się bezpośrednio z palety bez stosowania podmalówki.

Akwarela – miękkie i delikatne malarstwo wodne

Bardzo dużych umiejętności wymaga również wodna technika zwana akwarelą. Znana już w Egipcie w malarstwie ściennym. Przez wieki chętnie wykorzystywana do szkiców i podmalówek. Jako technika malarska szeroko rozpowszechniona została jednak dopiero w XVIII w. Papier do akwareli charakteryzuje się specyficzną, ziarnistą strukturą, która łatwo chłonie pigment. Malowanie akwarelami wymaga więc sporo precyzji i szybkiego podejmowania decyzji w operowaniu barwnymi plamami. Dzięki tej technice uzyskujemy łagodne, miękkie i rozproszone linie.

Plastyczna i lekka technika gwasz

Gwasz to wodna farba z domieszką kredy lub bieli, dzięki czemu jest kryjąca lub półkryjąca i bardziej plastyczna od farby akwarelowej. Jest to technika znana już od czasów średniowiecza. W XVII i XVIII w. popularnie używana do wykonywania podmalówek pod obrazy olejne. Malując obraz w technice gwasz najlepiej jest rozpocząć od kolorów ciemniejszych i stopniowo je rozjaśniać. Tym sposobem uzyskamy efekt przezroczystości oraz lekkość barw i tonów. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że dzieła powstałe w technice gwasz są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci. Powinny więc być przechowywane w suchych pomieszczeniach.

Tempera – najstarsza technika malarska

Tempera to technika znana już z malowideł naskalnych. Bardzo popularna w średniowieczu w formie malarstwa tablicowego. Obecnie najchętniej używana do szkiców i podmalówek. Farby temperowe nie wymagają gruntowania podłoża, schną dość szybko. Malować nimi można na desce, płótnie, a także na zwykłym papierze. Jest to również technika bardzo trwała. Cechą charakterystyczną klasycznych farb temperowych jest organiczne spoiwo. Najczęściej spotykane są tempery jajeczne. Białko jajka kurzego to idealna substancja naturalna, która po dodaniu do destylowanej wody lub pigmentu tworzy emulsję, która wydobywa z farb głębię koloru. Dziś organiczne emulsje zastępowane są sztucznymi.

Nieograniczony środek wyrazu – technika akrylowa

Technika akrylowa oceniana jest przez specjalistów jako nieskomplikowana. Idealna dla początkujących artystów, ale oczywiście nie tylko. Farba akrylowa powstaje z połączenia pigmentu oraz spoiwa z syntetycznych żywic akrylowych. Rozpuszczalnikiem jest woda. Techniką akrylową z powodzeniem malować można na rozmaitych podłożach: na płótnie, papierze, drewnie, czy też tynku. Powstałe dzieło jest bardzo trwałe i wodoodporne. Farby akrylowe są wyjątkowo plastyczne, co pozwala na tworzenie zróżnicowanych efektów. Farby łączyć można z piaskiem, żwirem, czy też przyklejać do nich kawałki tkanin. Tym sposobem powstaje twórczość o rozmaitej fakturze.

POWIĄZANE POSTY