Strona głównaFilmAnakin Skywalker i jego droga ku zatraceniu

Anakin Skywalker i jego droga ku zatraceniu

 

Każde uniwersum filmowe (i nie tylko) posiada swoje charakterystyczne postacie. Oglądając dane produkcje kinowe – niejednokrotnie utożsamiamy się z bohaterami i kibicujemy im podczas seansu, aby osiągnęli zamierzone cele. Z niektórymi postaciami jesteśmy jednak tak zżyci, że potrafimy oglądać w kółko te same produkcje kilkanaście razy, nawet jeśli dana postać zbacza ze ścieżki prawości. Taką postacią niewątpliwie jest właśnie Anakin Skywalker.

Typ spod ciemnej gwiazdy – czyli Anakin Skywalker

Chyba każdy miłośnik filmów fantasy zna postać Anakina Skywalkera. Śmiało, można rzec, że jest to postać na swój sposób tragiczna, z czym na pewno zgodzą się fani gwiezdnej sagi. Gwiezdne Wojny to uniwersum, które przyciągnęło i nadal przyciąga pod swoje skrzydła miliony ludzi na całym świecie. Świetne i klasyczne części IV-VI oraz późniejsze I-III to trylogie, które każdy fan gwiezdnych wojen zna niemal na pamięć. Po przejęciu marki Lukasfilm przez Disneya, gwiezdne wojny ponownie ożyły, powracając z nową trylogią oraz całą gammą seriali. Odstawiając jednak na bok całą otoczkę marketingową, warto powrócić na chwilę do postaci, która ukształtowała całe gwiezdne wojny, czyli do Anakina Skywalkera, czy jak kto woli późniejszego Dartha Vadera.

Dawno dawno temu w odległej galaktyce…..

Choć oryginalna trylogia nie przedstawia nam genezy tej postaci, tak niejednokrotnie możemy usłyszeć na ekranie, iż jeden z głównych antagonistów wspomnianych produkcji to Anakin Skywalker, czyli ojciec Luke’a Skywalkera. Jak Anakin stał się Vaderem? Tego nie wiedzieliśmy przez długie lata, a domysły oraz spekulacje fanów nabierały przeróżnych kształtów. Jednak w 1999 roku na ekrany kin wszedł pierwszy film z trylogii tak zwanej “prequelowej”. Mowa oczywiście o Mrocznym Widmie. Mroczne Widmo było o tyle kultowym filmem, iż poznaliśmy w nim znane i lubiane postacie na samym początku ich drogi. Każdy fan oglądając pierwszą część, wiedział, iż młody padawan Obi-Wan Kenobi ostatecznie będzie mistrzem jedi oraz mentorem Luke’a Skywalkera, a uśmiechnięty chłopiec z piaszczystego tatooine, przyodzieje niegdyś czarną maskę, która będzie siała terror po całej galaktyce. 

Przemiana Anakina Skywalkera

Z upływem lat fani gwiezdnej sagi na całym świecie analizowali niejednokrotnie całą drogę, którą przebyć musiał Anakin, doszukując się jednocześnie błędów ze strony mentorów, które mogły uchronić tę postać od przemiany w złego lora sith. Mówi się, iż pierwszą złą decyzją, która zaczęła kształtować młodego chłopca, była separacja od matki. Anakin nigdy nie pogodził się z faktem, iż odleciał z tatooine, pozostawiając swoją matkę w rękach handlarzy niewolników. Przekonaliśmy się o tym między innymi w drugiej części zatytułowanej: Atak Klonów, kiedy Anakin chcąc zemścić się na ludziach pustyni za uprowadzenie jego matki, za pomocą miecza świetlnego wybił całą wioskę. Ten akt był kolejnym krokiem na ścieżce do przemiany w Dartha Vadera.

Umarł Anakin, narodził się Vader

Jednak tym co ostatecznie ukształtowało Anakina jako złego lorda, była chęć uchronienia ukochanej Padme przed śmiercią. Młody Jedi miewał nocne wizje, które ukazywały umierającą Padme. Chęć zmiany przeznaczenia ukochanej wykorzystał podstępny lord sith – Darh Sidious, który ostatecznie przeciągnął Anakina na złą ścieżkę. Wówczas lawina konsekwencji spłynęła na Anakina, który zatracił się doszczętnie w ciemnej stronie mocy. Ostatecznie musiał stoczyć bratobójczy pojedynek ze swoim mistrzem oraz przyjacielem Obi – Wanem Kenobi na, wskutek czego doznał obszernych oparzeń całego ciała oraz pozbawiony został kończyn. Tak oto widzowie na całym świecie ujrzeli, jak Anakin Skywalker ostatecznie staje się Darthem Vaderem. Choć Vader jest postacią przesiąkniętą złem, tak wszyscy wiedzą, iż na koniec sagi jego odkupienie było najistotniejszym elementem, który pomógł zakończyć rządy złego Imperatora. Między innymi właśnie za to, fani gwiezdnej sagi tak kochają tę postać.

POWIĄZANE POSTY