Strona głównaAktualnościJak wygląda historia telefonu komórkowego?

Jak wygląda historia telefonu komórkowego?

Dziś praktycznie każdy z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez telefonu komórkowego. Wykorzystujemy go nie tylko do wykonywanie połączeń i wysyłania wiadomości tekstowych, ale też do korzystania z Internetu i wielu innych rozrywek. Jednak kiedyś te niewielkie urządzenia nie były aż tak funkcjonalne. Jak wygląda historia telefonu komórkowego? Odpowiadamy!

Początki telefonu komórkowego

Pierwowzór telefonu komórkowego pojawił się w 1956 roku i został zaprojektowany przez szwedzką firmę Ericsson. Urządzenie zupełnie nie przypominało tych, których używamy obecnie. Było bowiem bardzo duże, nieporęczne, drogie i ciężkie. Raczej trudno było utrzymać w ręce komórkę ważącą 40 kg. Zresztą mało kto mógłby sobie pozwolić na jego kupno, ponieważ telefon miał zbliżoną cenę do wartości samochodu. W związku z tym miano pierwszego telefonu zyskała komórka wyprodukowana przez firmę Motorola w 1973 roku. Ten model nie był już tak ciężki, ale nie należał też do najlżejszych i właśnie wtedy powszechne zrobiło się używanie słowa cegła w kontekście telefonów komórkowych. Z tym że Motorola DynaTAC 8000X do sprzedaży trafiła dopiero 10 lat później, a korzystać z niej można było tylko w środku Chicago. Oczywiście model nie był pozbawiony też innych wad. Do najistotniejszych można zaliczyć choćby cenę, a dokładniej 4000 tysiące dolarów oraz mało wydajną baterię, dzięki której można było porozmawiać przez zaledwie pół godziny. Jeśli telefon nie był używany, to w trybie czuwania bateria wytrzymywała około 8 godzin.

Dalsza historia telefonu komórkowego

Wraz z upływem lat coraz więcej firm chciało spróbować swoich sił w technologii komórkowej. Z tym że nadal prym wiodła Motorola. W 1989 roku pojawił się na rynku nowy model MicroTAC 9800X z klapką. W tym momencie należy wspomnieć, że pierwsze telefony działały w systemie analogowym AMPS. Dopiero później rozpoczęto prace nad międzynarodowym standardem GSM, które zakończyły się właśnie w 1989 roku. Następny przełom nastąpił trzy lata później. W 1992 roku wysłany został pierwszy SMS, a na rynek weszła Nokia 1011 działająca w sieci GSM. W kolejnych latach do sprzedaży trafiały kolejne modele, które niewiele różniły się od swoich poprzedników. Rzecz jasna modyfikowano różne funkcje jak aparaty w telefonach, możliwość zagrania w gry, czy słuchania radia. Natomiast używane przez nas obecnie telefony z ekranem dotykowym swoją historię rozpoczęły w 2007 roku. W tym czasie firma Apple wypuściła pierwszy model tego typu. Android swoją premierę miał rok później. Ten system operacyjny miał telefon HTC G1. W późniejszych latach na rynku dostępne były kolejne telefony z przeróżnymi funkcjami, które dziś już nikogo nie zaskakują.

POWIĄZANE POSTY