Strona głównaTeatrJakie spektakle teatralne warto zobaczyć?

Jakie spektakle teatralne warto zobaczyć?

Teatr to forma rozrywki, a zarazem dzieło kultury, które co prawda traci na popularności, ale wciąż posiada pewne grono oddanych fanów. Co więcej, do tej poniekąd “elitarnej” grupy, ciągle dołączają nowi pasjonaci sceny. W takiej sytuacji, wyjątkowo przydatny jest nasz poradnik, polecający konkretne sztuki. Zapraszamy do zapoznania się z nim, dzięki czemu wybór w repertuarze teatralnym z pewnością będzie udany!

Jakie korzyści można odnieść z dobrego spektaklu teatralnego? 

Walory rozrywkowe, to znaczy wyjście wieczorem z domu, “na miasto”, i spotkania się z interesującymi ludźmi w ciekawym miejscu, to tylko wierzchołek góry lodowej. Dobry spektakl teatralny może przynieść o wiele więcej korzyści dla widza. Po pierwsze, pobudza emocje i wywołuje silne przeżycia, często zupełnie niespotykane w codziennym życiu. Tym samym rozwija empatię, ponieważ widz może lepiej zrozumieć motywacje i przeżycia bohaterów, a także wyobrazić sobie, jak sam czułby się w podobnej sytuacji. Sztuka teatralna, to oczywiście również wspaniała przygoda intelektualna. Spektakl stanowi cenne źródło wiedzy, inspiracji i refleksji. Przedstawiając różne historie i podejmując ważne tematy, umożliwia widzowi poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych perspektyw. Wreszcie, spędzenie czasu w teatrze to również szansa na odpoczynek i regenerację  duchową na zupełnie innym poziomie. Oglądający może całkowicie wchłonąć się w przedstawienie i na chwilę oderwać się od rzeczywistości, osiągając tak zwane “katharsis”. 

Jak wybrać dobrą sztukę teatralną?

Przy wyborze sztuki w teatrze warto kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim, spektakl powinien być dopasowany do personalnych upodobań widza. Dlatego też konieczne jest odpowiedzenie sobie na pytanie “czego właściwie oczekuję”. Jeżeli lubimy komedie, warto poszukać przedstawienia, które obiecuje dużo śmiechu i dobrej zabawy. Jeśli wolimy bardziej poważne tematy, możemy zdecydować się na dramat lub – w poszukiwaniu czegoś “pomiędzy” – tragikomedię. Przy tej okazji, warto sprawdzić również ogólną tematykę danego spektaklu, a w razie potrzeby wspomagać się recenzjami krytyków. Jeżeli rozeznanie w świecie teatru na to pozwala, dobrym pomysłem jest również zainteresowanie się osobą reżysera oraz konkretnych aktorów. W końcu to właśnie od nich, w dużej mierze, zależy ostateczny kształt dzieła, a więc również jego odbiór. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe kryteria, powinniśmy być w stanie wybrać sztukę, która będzie dla nas odpowiednia i przyniesie nam pożądaną satysfakcję.

Spektakle warte obejrzenia – polecane pewniaki!

Jeżeli wybór spośród mnogich tytułów sprawia trudności, warto postawić na któreś z klasycznych, co wcale nie znaczy starych, dzieł. Cieszą się one uznaniem większości widzów; zarówno “amatorskich”, jak i bardziej profesjonalnych. W związku z tym prawdopodobieństwo “pudła” jest bardzo niskie. “Dziady”, ze względu na obecność w wykazie lektur szkolnych, z pewnością są jednym z najbardziej znanych utworów na tej liście. Bynajmniej nie umniejsza to ich wartości! Przez swoją obszerność, zazwyczaj wystawiane tylko w części, dostarczają bardzo wzniosłych, wręcz metafizycznych przeżyć i emocji. Prezentowane w ten sposób są czymś zupełnie innym, niż czytane w książce! “Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka, to doskonała komedia, która dzięki współczesnemu poczuciu humoru rozbawi każdego widza. Mistrzowskie operowanie groteską, pozwala na ukazanie absurdów systemu politycznego; zarówno Polski Ludowej, jak i współczesnych państw. Z kolei “Zbójcy” Schillera to XIX tragedia, chętnie adaptowana do współczesnej wersji. Poruszając uniwersalne, a zarazem przyziemne tematy, takie jak relacje dzieci z rodzicami, oszczercza wizja drugiego człowieka czy podążanie “po trupach do celu”, wciąż wzbudza silne emocje i skłania do przemyśleń. 

 

 

POWIĄZANE POSTY