Internet pełny jest efektownych fotografii wnętrz, na których nawet niezbyt atrakcyjne pomieszczenia prezentują się interesująco. Przeglądając je, można odnieść wrażenie, że wszystkie te zdjęcia wykonywane są przez profesjonalistów, którzy do dyspozycji mają świetny sprzęt fotograficzny.
Jak wykonywać zdjęcia wnętrzom?
Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że czasem wystarczy trochę lepszy aparat w telefonie komórkowym lub prosta lustrzanka, trochę wiedzy i już ciekawe zdjęcia są w zasięgu ręki. Nie trzeba być zawodowym fotografem, żeby wykonywać przyciągające i atrakcyjne kadry. Czasem wystarczy <a href”https://kukulturze.pl/”>kurs fotografii wnętrz</a>, aby uzyskać trochę świadomości i doświadczenia.
Co można zaprezentować na fotografiach wnętrz:
– mieszkanie i domy
– przestrzeń, w której pracujemy (typu biuro, studio czy sala np. taneczna)
– hotele/pensjonaty, w których zatrzymujemy się w trakcje wakacji, wycieczek czy delegacji
– kawiarnie i restauracje
– dyskoteki
– muzea. galerie (o ile jest na to zgoda)
– kościoły i inne miejsca kultu religijnego
– lofty zaaranżowane na miejsca użyteczności publicznej
– pałace, zamki, dworki, wille
– domy weselne.
Kilka wskazówek na temat fotografowania wnętrz
Zanim jednak zdecydujemy się na szkolenie lub kurs fotografii wnętrz czy inny sposób dokształcania, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym Twoje zdjęcia będą znacznie lepsze.
Warto przede wszystkim fotografować w świetnie dziennym, najlepiej w trakcie pochmurnych czy nawet deszczowych dni. Pora również ma ogromne znaczenie. Najlepsze kadry to te wykonane o poranku czy po południu. Dzięki temu, zdjęcia będą jasne i ostre, a światło na nich będzie miękkie i równo rozłożone. Wbrew pozorom, należy się wystrzegać mocno słonecznych dni – takie światło jest ostre i powoduje ostre cienie, które wcale nie są atrakcyjne. Należy również unikać doświetlania żarówkami. Jest to to zbyt mała ilość światła, przez co zdjęcia wychodzą nieostre, ziarniste czy zaszumione. Dodatkowo, żarówki emitują światło barwy żółtej, dlatego kadry wykonane w takim oświetleniu też będą miały żółty, niekorzystny odcień.
2. Kompozycja ma znaczenie
Bardzo ważna jest także kompozycja. Zdjęcia wnętrz robi się z reguły na wprost. Istotne jest aby zarówno linie pionowe, jak i poziome były proste i równe. Jeśli dopilnujemy, aby ściany na linie ścian czy bocznych ścian mebli biegły równolegle do krawędzi kadrów, nadamy zdjęciom harmonii i porządku. Pozycja, z której fotografujemy również jest ważna – w trakcie robienia kadrów należy lekko przykucnąć – dzięki temu obejmiemy na fotografiach znacznie więcej przestrzeni niż w trakcie stania na zupełnie prostych nogach. Jeżeli jednak już po ich wykonaniu widać, że ściany przechylają się w którymś kierunku, warto taki defekt skorygować w odpowiednim programie do edycji.
3. Porządek musi być!
Ważny jest również porządek – nawet najlepszy kurs fotografii wnętrz nie zapewni nam interesujących zdjęć, jeżeli w pomieszczeniach będzie panował chaos i bałagan. Warto schować niepotrzebne bibeloty i usunąć niepotrzebne elementy. Dobrze również zetrzeć kurze i umyć podłogi. Atrakcyjności wnętrzom z pewnością doda wstawienie świeżych kwiatów czy fajnych, modnych dodatków, jak wazony czy obrazy.
4. Fotografuj szczegóły!
Fotografie wnętrz to także zdjęcia detali – warto je wykonać, aby uatrakcyjnić galerie fotograficzne i pokazać drobne gadżety, które również składają się na całość.
Wbrew pozorom, fotografowanie pomieszczeń nie jest to łatwą dziedzina, dlatego warto skorzystać ze szkoleń dostępnych na rynku. Kurs fotografii wnętrz to propozycja, nie tylko dla zawodowych fotografów czy agentów nieruchomości i dekoratorów wnętrz. Z pewnością skorzystają na nim blogerzy czy influencerzy, którzy na ładnych kadrach mogą zyskać nie tylko pieniądze, ale czytelników, obserwatorów i renomę.