Strona głównaFotografiaPodstawy fotografii - co trzeba widzieć na początek?

Podstawy fotografii – co trzeba widzieć na początek?

Fotograf to obecnie dość “modny” zawód, wszelkiego rodzaju sesje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa, jednak co do łatwości wykonywania tego zawodu zdania są podzielone. Jedni uważają, że każdy jest w stanie zrobić ładne zdjęcia na ślubie czy innej uroczystości rodzinnej, drudzy, że fotografia to sztuka i należy tutaj dać miejsce do popisu prawdziwym artystom. Kto ma rację?

Fotografia na co dzień

Niemalże nikt w obecnych czasach nie wychodzi z domu bez telefonu komórkowego. Niewiele osób jednak jest świadomych, że dzięki temu też bardzo łatwo mogą stać się początkującymi fotografami. Robienie zdjęć na ważnych uroczystościach, uchwycenie piękna natury czy pojedynki w konkursach fotograficznych to nie wszystko. Fotografia to mnóstwo tematów, mnóstwo technik i ogrom sprzętu, bardziej i mniej profesjonalnego. Jak więc zacząć? Najlepiej wyjąć smartfon z kieszeni i zacząć robić zdjęcia!

Żeby zdjęcia wyglądały ładnie

Niestety droga do poznania świata fotografii nie jest łatwa, ale na początek wystarczy nauczyć się kilku podstawowych zasad, które dużo ułatwią. Oto kilka z nich:

  • włącz w aparacie opcję “pokaż siatkę” i staraj się, aby horyzont był równolegle do linii,
  • pamiętaj o ostrości. Mimo zaawansowanych systemów poprawiających jakość i kolorystykę stuknij palcem na ekran w miejscu, w którym chcesz uzyskać ostrość,
  • używaj aplikacji, które poprawiają jakość zdjęć, takich jak na przykład Adobe Lightroom
  • używaj trybu HDR, który pomoże ci uzyskać lepszą ostrość, 
  • w miarę możliwości rób zdjęcia przy świetle zewnętrznym,
  • użyj statywu, aby zdjęcia były wyraźne. 

Podstawy przyswojone, co dalej?

Następnym krokiem wtajemniczenia do fotografii jest “magiczny” trójkąt ekspozycji. To ważny i właściwie bazowy element fotografii, bo na jego zasadach działa zdecydowana większość osób zainteresowanych tą tematyką. Co to właściwie jest? 

Trójkąt ekspozycji to pojęcie, które odnosi się do trzech podstawowych parametrów fotografii: czasu naświetlania, przysłony i ISO, a przydaje się on, kiedy zaistnieje chęć wypróbowania trybu “Pro” w smartfonie lub kiedy przeniesiemy się poziom wyżej i zaczniemy korzystać z aparatu fotograficznego. Każdy z tych trzech parametrów odpowiada za ilość światła wpadającego do obiektywu, ale w lekko inny sposób:

  • czas naświetlania to parametr, który określa, przez jaki czas soczewka obiektywu wpuszcza światło i od niego zależy jak jasne będzie zdjęcie i czy ruch na nim będzie zamrożony czy rozmyty,
  • przysłona to parametr, który określa, jak bardzo rozmyte będzie tło za głównym obiektem na zdjęciu,
  • ISO to parametr, który określa, jak bardzo zdjęcie będzie “zaszumione”. 

Zmiana jednego z tych parametrów wpływa bezpośrednio na dwa kolejne, dlatego nazywa się to trójkątem ekspozycji. 

Jak działają poszczególne tryby fotograficzne w aparacie?

W każdym aparacie – nieważne, czy jest to cyfrówka czy lustrzanka jest kilka poszczególnych trybów, które mają nam ułatwić robienie zdjęć i pomóc w doborze odpowiednich ustawień, a oto najpowszechniejsze z nich:

  • AUTO – to tryb w którym aparat samodzielnie dostosowuje wszystkie parametry. Jest to dobry wybór dla początkujących,
  • Tryb ręczny – (najczęściej M – od Manual) to tryb, w którym użytkownik sam dopasowuje wszystkie ustawienia, w zależności od potrzeb,
  • Tryb portretowy – (tryb ustawienia przysłony) tryb, który aparat ustawia sobie samodzielnie wartość przysłony tak, aby za obiektem na głównym planie zrobiło się ładne rozmycie,
  • Tryb krajobrazu – tryb, w którym aparat ustawia parametry w taki sposób, aby cały kadr był wyraźny i odpowiednio doświetlony,
  • Tryb sportowy – tryb, w którym aparat pomaga ustawić odpowiedni czas naświetlania, aby obiekty, które szybko się poruszają, nie były rozmyte.

Oto kilka podstawowych zasad i wiadomości związanych z fotografią. W intrenecie, na przeróżnych portalach i stronach można znaleźć bardzo dużo łatwo dostępnych materiałów edukacyjnych związanych z różnymi zagadnieniami dotyczącymi robienia zdjęć. Powodzenia!

POWIĄZANE POSTY