Strona głównaMalarstwoCo trzeba wiedzieć o sztuce i malarstwie XXI wieku?

Co trzeba wiedzieć o sztuce i malarstwie XXI wieku?

XXI wiek stanowił przełomowy okres dla rozwoju sztuki i kultury. W tym czasie nie tylko rozwijano problematykę i zagadnienia znane z ubiegłego wieku. Pojawiły się także kwestie nurtujące świadomego człowieka naszych czasów.

Jak globalizacja wpłynęła na rozwój sztuki?

Częste podróży, Internet i mass media zmieniły oblicze sztuki współczesnej. Ciągła wymiana informacji oraz ekspozycja na obrazy pochodzące z różnych stron świata znacznie wpłynęły na postrzeganie codziennego życia i efekty pracy artystów. Twórcy mający szansę wymiany myśli i doświadczeń z innymi poznają nieznane dotąd środki wyrazu oraz rozwiązania technologiczne, wzbogacając codzienną praktykę artystyczną. Coraz więcej artystów łączy w swoich pracach etniczne motywy z zachodnimi wzorami. Przykład może stanowić kenijska malarka Wangechi Mutu, która w swoich obrazach i kolażach łączy tradycyjne symbole afrykańskie z nowoczesnymi problemami zachodniego społeczeństwa. W pracach porusza bowiem zagadnienia związane z rasizmem oraz płcią.

Wraz z rozwojem nowych technologii sztuka stała się coraz bardziej egalitarna. Masowa turystyka, korzystanie z mediów społecznościowych oraz dostęp do profesjonalnego sprzętu sprawiły, że coraz więcej ludzi odkrywa swoje pasje związane ze sztukami wizualnymi. Więcej informacji na temat rozwoju sztuki, kultury i teatru znajdziesz na stronie: https://kukulturze.pl/.

Czym charakteryzuje się malarstwo XXI wieku?

Sztuka XXI wieku w dużej mierze opiera się na roli nowych mediów i innowacyjnych sposobów obrazowania. Artyści często nie chcą ograniczać się wyłącznie do jednego medium, tworząc zróżnicowane formalnie dzieła. Wielu twórców wciąż jednak korzysta z malarstwa – głównego pola eksperymentów artystycznych znanego tradycyjnej historii sztuki. Ogromną rolę w sztuce współczesnej, niezmiennie od II WŚ, odgrywa malarstwo abstrakcyjne. Często za jego pośrednictwem podejmowane są poważne tematy społeczne, związane między innymi z ekologią oraz związkiem człowieka i natury. Zdecydowane pociągnięcia pędzla i dynamiczne zestawienia kolorystyczne pozwalają na uchwycenie niełatwej relacji mieszkańców miast i środowiska naturalnego.

Ważnym elementem malarstwa nowoczesnego jest także operowanie kolorem i plamami barwnymi. Tak jak w obrazach Any Segovi zdecydowane zestawienia kontrastowe pozwalają na ciekawe opowiedzenie historii naszego społeczeństwa, przy jednoczesnej krytyce niektórych konceptów i hierarchii kulturowych. Odejście od realizmu na rzecz ekspresji stanowi także interesujące nawiązanie do eksperymentalnej i nowatorskiej sztuki XX wieku.

Sztuka współczesna w służbie aktywizmu społecznego

Jedną ze szczególnych cech malarstwa, rozwijaną od drugiej połowy ubiegłego stulecia jest zamiłowanie do podejmowania trudnych dla społeczeństwa tematów, do których należy związek człowieka z najnowszymi technologiami i środowiskiem naturalnym. Często jako aktywiści przypominają o aktualnym kryzysie ekologicznym, ostrzegając przed zbliżającą się katastrofą. W swoich obrazach nawołują do zmiany stylu życia. Dużą rolę odkrywa także krytyka współczesnego społeczeństwa. Artyści nie boją się poruszać trudnych tematów nierówności społecznej, rasowej oraz płciowej. W świecie sztuki nie brakuje także twórców walczących o prawa mniejszości seksualnych.

Sztuka i malarstwo XXI wieku pełne są różnych tendencji, które swój początek miały w ubiegłym stuleciu. Niezależnie od tego, czy artysta porusza kwestie związane z odkrywaniem własnego wnętrza i emocji, czy staje się aktywistą, sztuka ta odpowiada na potrzeby dzisiejszego człowieka. Pozwala mu na krytyczne spojrzenie na, dając siłę do ich przełamywania.

POWIĄZANE POSTY