Strona głównaFotografiaFotografia jak zacząć - wszystko, co musisz wiedzieć

Fotografia jak zacząć – wszystko, co musisz wiedzieć

Fotografia to jedna z tych dziedzin sztuki, która staje się coraz bardziej popularna. Rozpoczynając przygodę z fotografią warto najpierw poznać solidne podstawy, takie jak odpowiednie operowanie światłem, dbanie o dobrą kompozycję, dzięki którym unikniesz często powtarzanych przez nowicjuszy błędów.

Co trzeba wiedzieć o fotografii przed rozpoczęciem nauki?

W Internecie można natknąć się na wiele pojęć związanych z fotografią. Osoby, które poważniej podchodzą do fotografii, z pewnością będą dorównać efektom, które można zobaczyć na najbardziej popularnych portalach społecznościowych, Instagramie, czy w kolorowych magazynach. Często jednak nie wiedzą, od czego zacząć. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy z podstaw technicznych, wciąż popełniają te same błędy. W rezultacie może prowadzić to do poczucia frustracji związanej z fotografią. Dowiedzmy się zatem, jakie podstawy należy znać – rozpoczynając przygodę z aktywnością, jaką jest fotografia.

Poznaj swój aparat

Mimo, że brzmi jak dość oczywista rada, to jednak wiele osób, które posiadają aparat wcale nie czyta dołączonej do niego instrukcji. Szkoda, ponieważ jest to niezbędny dokument, który pozwala nam w pełni wykorzystać potencjał naszego urządzenia. Warto jednak podkreślić, że samej sztuki fotografii niestety nie da się wyuczyć z samej instrukcji – jednak jest ona w stanie zapewnić Ci obeznanie się z własnym sprzętem. Nie inaczej jest w przypadku fotografii smartfonem – w Internecie możesz znaleźć wiele świetnych poradników, jakie udogodnienia kryje w sobie Twój aparat.

Temat fotografii

Eksperymentuj, ćwicz w dowolnym miejscu i czasie. Wybór tematu jest dowolny, jednak pamiętaj o konsekwencji. Na początek najlepiej skupić się na jednym temacie Oprócz ułatwienia nauki podstaw obsługi sprzętu w ten sposób poznasz także różne rodzaje fotografii. Dzięki temu możesz później skupić się na pejzażach, reportażach, portretach lub innych fotografiach, które szczególnie Cię interesują.

Jeśli jednak zastanawiasz się dalej, co najlepiej fotografować zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Złota godzina

Złota godzina jest to ściśle określona pora dnia, w której słońce emituje charakterystyczne złote światło, wtedy zdjęcia nabierają charakterystycznego złotego koloru i po prostu wyglądają lepiej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat złotej godziny w fotografii.

Obróbki graficzne

Dobre zdjęcie często jest jednak retuszowane, nakładane są specjalne filtry, więc nie należy nigdy do końca wierzyć, że zdjęcie danego autora zostało opublikowane spod migawki w stanie nieobronionym i surowym. Tak naprawdę ulepszanie zdjęć jest dość częstą praktyką, dlatego ważne jest, aby nauczyć się także poruszać po programach graficznych. Musisz mieć na uwadze, że Twoi odbiorcy nie zawsze będą chcieli oglądać rzeczywistość taką jaką jest – szarą i brudną – choć oczywiście to również możesz ukazać w interesujący sposób.

Fotografia – dla kogo?

Fotografia to jedna z tych dziedzin sztuki, która staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród młodych osób. Nie oznacza to jednak, że jest zarezerwowana tylko dla nich! Przy obecnej digitalizacji i coraz bardziej swobodnym dostępie do mediów społecznościowych – dzisiaj każdy może publikować w sieci własne dzieła. Jest to nie tylko doskonały sposób na wyrażenie siebie, ale przede wszystkim utrwalanie pięknych, emocjonalnych chwil za pomocą aparatu.

Różne formy fotografii

Fotografia, tak jak każda inna dziedzina sztuki jest bardzo zróżnicowana i może składać się z wielu składowych. Na rynku pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych narzędzi, dzięki którym praca staje się o wiele prostsza i bardziej efektywna. Rozpoczynając naukę fotografii, wybierz najlepszy sposób dla siebie, spośród opisanych niżej:

Fotografia analogowa

Fotografia analogowa, jak sama nazwa wskazuje, to fotografia, w której nośnikiem obrazu są „symulowane” materiały światłoczułe – negatywy i slajdy. Zwolennicy tego typu fotografii to przede wszystkim ludzie, którzy dążą do „klimatu”. Docenianie zdjęć wykonanych tradycyjnymi aparatami jest przemyślane i artystyczne. Wykonanie takiego zdjęcia jest w pewnym sensie procesem kompletnym, długotrwałym, ponieważ negatywów jest pewna, a nie przesadna liczba, zwykle dobrze przemyślana przed naciśnięciem spustu migawki. Wywoływanie zdjęć to niewątpliwie więcej pracy niż wywoływanie zdjęć cyfrowych. Efekt pracy widoczny na zdjęciu jest indywidualną sprawą fotografa, ponieważ zdjęcia zazwyczaj nie są retuszowane.

Fotografia cyfrowa

Z kolei aparaty cyfrowe będą rejestrowały obraz cyfrowo, więc będzie można od razu podejrzeć podgląd oraz zobaczyć parametry na zdjęciu – wiele nowszych lustrzanek zawiera coraz bardziej dokładne informacje na przykład o tym, czy zdjęcie jest prześwietlone. Aparaty cyfrowe mają również przewagę nad klasyczną fotografią, jeżeli chodzi o renderowanie zdjęć w zaciemnionym pomieszczeniu. Chodzi po prostu o to, że matryca aparatu będzie bardziej efektywnie przetwarzać szczegóły fotografii. Kolejna rzecz przemawiająca za aparatami cyfrowymi stanowi ich o wiele lepsza dostępność na rynku.

Fotografia smartfonem

Stanowi najprostszy sposób fotografowania. Wbrew pozorom nie jest on jednak najprostszy. Obecnie dzisiejsze smartfony pozwalają na uzyskanie podobnych efektów do lustrzanek za parę tysięcy złotych. Przed rozpoczęciem robienia zdjęć trzeba pamiętać o czystość naszego mini obiektywu – najlepiej zrobić to za pomocą specjalnej suchej ściereczki do czyszczenia powierzchni. Za pomocą telefonu można również swobodnie manipulować naświetleniem zdjęcia – a dzięki opcji szybkiej edycji w galerii – każde zdjęcie będzie mogło zostać szybko obrobione!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi treściami związanych z kulturą w naszym serwisie.

POWIĄZANE POSTY