Strona głównaMalarstwoMalarstwo abstrakcyjne w Polsce

Malarstwo abstrakcyjne w Polsce

Sztuka abstrakcyjna ulega ciągłemu rozwojowi i ciągłej przemianie. W naszym rodzimym kraju nie brakuje artystów, którzy coraz chętniej sięgają po inspiracje zaczerpnięte z całego świata, inspiracje, które cechuje świeżość i nietypowa technika. Sztuka abstrakcyjna ma to do siebie, że potrafi przemówić do każdego. Dzięki wolnej interpretacji każdy człowiek jest w stanie ujrzeć w niej coś, co współgra z jego sercem. Ogromne możliwości związane z podróżami po świecie, nowe technologie, stale rozwijający się świat nieustannie wpływają na rozwój sztuki współczesnej, w tym także i abstrakcyjnej. 

Czym tak naprawdę jest malarstwo abstrakcyjne?

Malarstwo abstrakcyjne jest to tak naprawdę unikalna kompozycja składająca się z różnych form, kształtów, kolorów, linii oraz faktur. Oznacza to, że malarstwa abstrakcyjnego nie można zamknąć w żadne ramy, ciężko je zdefiniować, co jednocześnie wpływa na poczucie wolności artysty. Dzięki temu posiada on ogromną swobodę tworzenia i nie jest skrępowany żadnymi regułami i normami. Sztuka abstrakcyjna jest bardzo często nieprzewidywalna, wieloznaczeniowa, głęboka i bardzo często też ciężka w odbiorze. 

Jakie są główne nurty w malarstwie abstrakcyjnym?

Jest ich naprawdę sporo! Gdybyśmy chcieli podzielić sztukę abstrakcyjną pod kątem technicznym, moglibyśmy mówić o abstrakcji geometrycznej i organicznej, która opiera się na różnych nieregularnych formach. Jeśli chodzi o przodujące kierunki, nawet osoby, niemające zbyt dużej styczności ze sztuką, znają, choć kilka kierunków. Do najbardziej znanych należy kubizm, futuryzm, neoplastycyzm, suprematyzm oraz konstruktywizm. 
W Polsce początkowo najbardziej przodowała sztuka geometryczna, którą została zapoczątkowana w latach 70. 

Dlaczego kolor w sztuce abstrakcyjnej jest tak ważny?

W twórczości nie tylko polskich abstrakcjonistów niezwykle ważną rolę odgrywa kolor. Przykładem może być tutaj Stefan Gierowski, którego obrazy przesycone są emocjami, które wydobył za pomocą wielkich płaszczyzn kolorów, faktury płócien. Geometryczne układy zostały złagodzone tonalnymi, barwnymi przejściami.
Od wieków barwom przypisywano przeróżne cechy oraz atrybuty. Oko ludzkie przypsuje barwom określone emocje i uczucia. Wynika to z naszej ewolucji. 
We współczesnym świecie każdy kolor posiada inną symbolikę. Symbolika ta zmienia się w zależności od kraju. 

Najważniejsi polscy twórcy malarstwa abstrakcyjnego

W Polskim malarstwie abstrakcyjnym występuje kilka nazwisk, które zasługują na szczególną uwagę:

  • Henryk Stażewski (1894-1988)
    Uważany jest za legendę polskiej sztuki awangardowej. Początkowo tworzył wyłącznie martwe natury, później malował już wyłącznie, będąc pod wpływem konstruktywizmu. Jego prace przedstawiają układy płaszczyzn, kolorów i linii.
  • Tamara Łempicka (1898-1980) Niedoceniona za życia. Dziś jej prace uważane są za arcydzieła. Tworzyła obrazy abstrakcyjne, art deco oraz obrazy monochromatyczne. Były one swoistym eksperymentem.
  • Wojciech Fangor (1922-2015)
    Twórca obrazów, grafik, plakatów i rzeźb. W momencie, w którym wyjechał z Polski, stał się bardzo znanym twórcą op-artu.
  • Stefan Gierowski (ur. 1925)
    Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej awangardy malarskiej. Mówi się, że jest klasykiem polskiej nowoczesności. W jego pracach można znaleźć inspirację informelem, unizmem i postkonstruktywizmem. Uważany za kontynuatora szkoły koloryzmu.
  • Ryszard Winiarski (1936-2006)
    W swojej sztuce łączył konstruktywizm i teorię przypadku. Wymyślił system, który generował formy wizualne. W swoim malarstwie dążył do uproszczenia środków wyrazu.

 

 

 

 

 

 

POWIĄZANE POSTY