Strona głównaFotografiaPodstawy fotografii cyfrowej, czyli czym jest trójkąt ekspozycji?

Podstawy fotografii cyfrowej, czyli czym jest trójkąt ekspozycji?

W życiu każdego amatora fotografii w końcu przychodzi taki czas, że w końcu zaczyna poszerzać swoje fotograficzne horyzonty. Pierwszy półprofesjonalny sprzęt do robienia zdjęć wiąże się z poznaniem zasad dotyczących prawidłowego wykonywania zdjęć. Choć w świecie fotografii cyfrowej zasady są często łamane w celu uzyskania niesamowitych efektów wizualnych, tak każdy fotograf podstawowe zasady fotografii cyfrowej powinien znać.

Podstawowe zagadnienia z dziedziny fotografii. 

Zaczynając swoją przygodę z profesjonalnym bądź półprofesjonalnym aparatem fotograficznym, każda początkująca osoba natknie się na takie zagadnienia, jak ISO, przysłona, czy czas naświetlania. Te trzy parametry będą przyszłemu fotografowi towarzyszyć już od pierwszych dni z nowym aparatem, dlatego też ich poznanie jest tak ważne. Bez znajomości powyższych zagadnień, stworzenie prawidłowej fotografii na w trybie ustawień manualnych będzie praktycznie niemożliwe. Za co jednak odpowiadają te trzy funkcje? 

Wartość ISO

ISO to nic innego jak parametr mówiący nam jak dużo światła przepuszczane jest przez matrycę. Wartość ta ma ogromne znaczenie w kwestii odpowiedniego naświetlenia fotografii. Im niższa wartość ISO, tym wyraźniejsze zdjęcie. Im większa – tym bardziej zwiększone są szumy na otrzymanej fotografii. Wyższe wartości ISO używane są zazwyczaj do fotografii nocnej bądź w ciemnych pomieszczeniach. 

Czym jest przysłona? 

Przysłona to parametr, który informuje nas o tym, jak dużo światła wpada do aparatu podczas wykonywania zdjęcia. Wartość przysłony regulowana jest przez fotografów w celu uzyskania odpowiedniej dla danej fotografii głębi ostrości. Im wartość przysłony jest mniejsza, tym więcej światła wpada do aparatu, a sam sprzęt potrzebuje mniej czasu do wykonania odpowiednio naświetlonej fotografii. Jednak im większa jest wartość przysłony, tym otwór przysłony jest mniejszy, a do wykonania popraw ej fotografii potrzeba znacznie więcej czasu. Początkujący fotografowie często mają problem z odpowiednim zrozumieniem działania przysłony oraz głębi ostrości. Na szczęście praktyka pozwala znacznie zniwelować problemy z przyswojeniem powyższej wiedzy. 

Czas naświetlania ma znaczenie dla każdej fotografii

Czas naświetlania to nic innego jak czas otwarcia migawki, w którym to naświetlany jest światłoczuły materiał. Zasada działania tego parametru jest bardzo prosta. Im więcej światła zastanego w otoczeniu, tym krótszy czas naświetlania będzie potrzebny do uzyskania poprawnej fotografii. Im sceneria jest ciemniejsza – tym czas naświetlania się wydłuża. 

Trójkąt ekspozycji

ISO, Przysłona oraz czas naświetlania tworzą tak zwany trójkąt ekspozycji. To właśnie na tych trzech parametrach bazować będzie przyszły fotograf w celu wykonania odpowiednio naświetlonego zdjęcia. Balansowanie pomiędzy tymi wartościami jest chlebem powszednim dla każdej osoby zajmującej się fotografią zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Dłuższe czasy naświetlania wykorzystywane są w celu ukazania krajobrazu nocą, bądź uwydatnienia efektu ruchu pojazdów, czy również ludzi. Ciężko jednak uzyskać efekt rozmycia w słoneczny jasny dzień, dlatego też z pomocą przychodzi przysłona, która pomoże wyregulować pożądane przez fotografa czasy naświetlania. 

Trening czyni mistrza

Poznanie podstaw fotografii cyfrowej podczas pierwszych prób fotografowania lustrzanką cyfrową, czy też aparatem bezlusterkowym jest niezbędne. Jak jednak często w życiu bywa, samo poznanie parametrów nie uczyni jeszcze nikogo fotografem. Do tego trzeba mnóstwo czasu oraz niezliczonych godzin spędzonych na fotografowaniu. Trening czyni mistrza, a w fotografii cyfrowej – trening odgrywa bardzo istotną rolę.

 

POWIĄZANE POSTY