Zima to doskonały czas dla fotografa – daje wiele niepowtarzalnych możliwości. Szczególnie malownicza jest śnieżna zima. Ponieważ z roku na rok śniegu jest coraz mniej, warto chwycić za aparat jak tylko spadnie. O czym pamiętać wykonując zimowe zdjęcia?
Jakie niespodzianki niesie ze sobą fotografowanie zimą
Fotografowanie zimą może być bardzo wdzięczne. Śnieżna i mroźna zima jest bardzo fotogeniczna. Krajobraz przykryty śniegiem zyskuje nową odsłonę. Zimą można robić wyjątkowe zdjęcia znanym tematom – i pokazać je w nowy sposób.
Chcąc robić zdjęcia w śnieżny i słoneczny dzień należy pamiętać o kilku pułapkach. Przede wszystkim warto zabrać ze sobą dodatkowy akumulator. Na mrozie bateria rozładowuje się zdecydowanie szybciej niż w ciepły dzień. Warto także zdawać sobie sprawę, że śnieg odbija bardzo dużo światła. Z związku z czym zawieść może automatyka aparatu, zarówno w kwestii balansu bieli jak i ekspozycji. Warto więc zastosować przy zimowych fotografiach tryb ręczny lub chociaż półautomatyczny.
W przypadku ekspozycji warto dodatkowo doświetlić zdjęcie. Z powodu znacznej ilości bieli w kadrze histogram może wskazywać przewagę jasnych tonów, nie będzie to jednak błąd. Niewątpliwie, zaufanie automatyce w tym przypadku będzie najprawdopodobniej skutkować niedoświetlonym zdjęciem. W przypadku balansu bieli warto postawić na pliki RAW, które łatwo można modyfikować w postprodukcji. Bardzo często automatyczne ustawienia balansu bieli w zimowej scenerii oznaczają kadr z byt dużą ilością błękitów.
Pomysły na zimowe kadry
Chcąc wykonać atrakcyjne zdjęcie dobra jest każda pora roku, także zima, fotografia i śnieg są połączeniem dającym naprawdę wiele możliwości. Warto wykazać się kreatywnością, aby zyskać piękne zimowe ujęcia do rodzinnego albumu i do własnego portfolio.
Chcąc zrobić piękne zdjęcia rodzinie lub klientom warto rozważyć kilka ciekawych pomysłów:
- bitwa na śnieżki – pozwoli na uchwycenie modeli w naturalnym ruchu. Te ujęcia będą z pewnością wspaniałą pamiątką, a na twarzach portretowanych osób z pewnością będzie gościł najpiękniejszy, bo naturalny uśmiech.
- Piękne zimowe ujęcia, szczególnie dzieci wychodzą przy wykorzystaniu sanek, na których pozują mali modele.
- Efektowne są zdjęcia ukazujące sporty zimowe – warto mieć je w swoim portfolio.
- Orzeł na śniegu – to ujęcie wyjdzie szczególnie efektownie, jeśli mamy możliwość stanąć wyżej i uchwycić je z lotu ptaka.
- Kolorowe confetti może być pięknym dodatkiem do zimowego portretu. Warto zadbać o to, aby modelka była ubrana w jasne kolory. Jasna postać na śniegu, a do tego kolorowe confetti są gwarancją niebanalnych kadrów.
- Zabawa z wodą i lodem przy dużym mrozie może dać nieoczekiwane i spektakularne efekty.
Zima fotografia pejzażowa – o czym pamiętać
Zima, choć rządzi się swoimi prawami wymaga także od fotografia przestrzegania uniwersalnych zasad. Nie poleca się wykonywania zdjęć przy ostrym słońcu, najlepszą porą na fotografowanie zimowych pejzaży jest wczesny ranek, albo moment kiedy słońce zachodzi. Warto pamiętać, że także zimą „złota godzina” potrafi zdziałać cuda na fotograficznej matrycy. Niesamowite mogą także okazać się śnieżne ujęcia wykonane nocą.
Kadry zimowe warto dobrze zaplanować. Duża przewaga bieli i jasnych barw wymaga od fotografa umiejętności zaplanowania kompozycji kadru. Warto też wyczekać na odpowiednią pogodę. Najpiękniejszy jest moment zaraz po tym jak spadnie śnieg – kiedy pejzaż jest nieskazitelny, a gałęzie oblepione lekkim, białym puchem. Należy pamiętać, że interesujące mogą być nie tylko rozległe kadry, ale także wąskie ujęcia detali. Zima, choć wymagająca daje fotografom wiele możliwości, warto je wykorzystać i samodzielnie wykonać niepowtarzalne zimowe kadry.