3 sprawdzone sposoby na odwiedzanie galerii i muzeów za darmo

Nie lubisz lub nie chcesz płacić a wstępy na wystawy? Sprawdź, jak odwiedzać ekspozycje za darmo!

Powodów, dla których nie chcemy płacić za wstęp jest wiele – zaczynając od aspektów stricte finansowych (nasz miesięczny budżet domowy nie jest w stanie uwzględnić tego typu wydatków), po mentalne – nie chcemy płacić za wstęp na wystawę, która np. może nam się nie podobać. W tym artykule przedstawię trzy popularne sposoby na darmową wizytę w galerii.

  1. Darmowe „środy”

Nie wszyscy wiedzą, że galerie i muzea mają odgórny obowiązek udostępniania ekspozycji nieodpłatnie przez jeden dzień w tygodniu – wymaga tego obowiązująca „Ustawa o muzeach” z dnia 21 listopada 1996 r. Precyzuje to artykuł nr 10, ustęp 2 – „W jednym dniu tygodnia wstęp na wystawy stałe muzeów jest nieodpłatny„. Dalej możemy przeczytać, że „Dyrektor muzeum ustala i podaje do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty, wysokość opłat za wstęp do muzeum oraz dzień, o którym mowa w ust. 2” (art. 10, ust. 3).

Choć w wielu galeriach zwyczajowo są to środy, każda placówka ma dowolność w wyborze dnia i godzin przeznaczonych na bezpłatne zwiedzanie. Przed odwiedzeniem galerii w Twojej okolicy zapoznaj się więc z grafikiem darmowych wstępów.

Plusy:
Darmowy wstęp nawet do największych muzeów i galerii w Polsce.

Minusy:
Obowiązuje zazwyczaj na wystawy stałe, a nie na wszystkie ekspozycje.

  1. Noc muzeów

To wydarzenie co roku zyskuje coraz większą popularność. Podczas jednej nocy (późnego wieczoru) w roku muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo lub za symboliczną opłatą.

Plusy:
W większości miast, w których organizowane jest wydarzenie, można skorzystać w tym czasie z darmowej komunikacji miejskiej. Podczas nocy muzeów, często można także za darmo odwiedzić kina i siedziby instytucji pozarządowych.

Minusy:
Kolejki do najciekawszych obiektów oraz tłok podczas zwiedzania.

  1. Wernisaże, warsztaty, wydarzenia artystyczne, wykłady itd.

Większość galerii oraz muzeów regularnie organizuje spotkania i wykłady – nie raz połączone z warsztatami i projektami edukacyjnymi. Wstęp na nie często jest darmowy. Przy okazji takiego eventu, jako goście obiektu często mamy możliwość odwiedzenia stałych ekspozycji.

Plusy:
Oprócz możliwości odwiedzenia galerii zyskujemy okazję uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu lub warsztatach.

Minusy:
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc udział może wymagać wcześniejszej rezerwacji. Poza tym nie wszystkie warsztaty i wykłady są darmowe – aby skorzystać z tego typu okazji należy „mieć rękę na pulsie” i na bieżąco śledzić kalendarium wybranych placówek.

Korzystaliście z tego typu okazji? Jeśli nie – koniecznie spróbujcie!

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments