7 murali, dzięki którym lepiej poznasz Banksy’ego

Prowokacyjny artysta uliczny, głos mniejszości, uważny obserwator wielkiej polityki i codziennego życia – wybraliśmy dla Ciebie 7 prac, od których warto zacząć przygodę z twórczością Banksy’ego!

ARTYSTA ZNANY JAKO BANKSY

Nie znamy jego nazwiska, pochodzenia ani twarzy. Tak naprawdę nie mamy nawet pewności, że to jedna osoba, a nie grupa tworząca pod wspólną marką. Wśród “podejrzanych” o działanie pod pseudonimem Banksy znajdują się Robin Gunningham, Robert del Naja z Massive Attack czy Jamie Hewlett; zwolennicy ostatniego typu przywołują jako dowód okładkę płyty Blur Think Tank, zaprojektowaną właśnie przez Banksy’ego.

Kimkolwiek by nie był – Banksy to ikona street artu i jedna z najważniejszej postaci współczesnej sztuki. Artysta tworzy na całym świecie w reakcji na bieżące wydarzenia, zjawiska i trendy – czasem z humorem, czasem ironicznie. Prace Banksy’ego prześmiewczo obnażają problemy współczesnego świata: nierówności społeczne, materializm, próżność czy dyskryminację.

Pisaliśmy już o najnowszych dokonaniach Banksy’ego –  obrazu dla szpitala w Southampton i muralu w Birmingham. Dziś prezentujemy zestawienie jego najbardziej znanych prac.

GIRL WITH BALLOON (THERE IS ALWAYS HOPE)

Zestawienie to nie mogło zacząć się inaczej – Dziewczynka z balonikiem na dobre zapisała się w popkulturze, doczekała się wielu reinterpretacji oraz kopii na tysiącach plakatów, T-shirtów i gadżetów. Mural stwarza szerokie możliwości interpretacyjne. Sylwetka dziecka wypuszczającego balon w kształcie serca może symbolizować wejście w dorosłość i tęsknotę za utraconą beztroską; pierwszy tytuł pracy There Is Always Hope wskazuje z kolei na podążanie do przodu, pozostawienie za sobą obciążeń z przeszłości.

Dziewczynka z balonikiem widniała także na obrazie, który stał się głównym przedmiotem akcji Love is in the Bin – słynnego performance’u Banksy’ego w londyńskim Sotheby’s.

KISSING COPPERS

Wizerunek dwóch całujących się policjantów umieszczony na ścianie pubu The Prince Albert w Brighton rozwinął i ugruntował wizerunek Banksy’ego jako prowokatora, artysty inspirującego do nieszablonowego myślenia. Jedni widzą w nim głos wsparcia dla społeczności homoseksualnej, inni – szyderstwo ze służb publicznych i całego systemu. 

Mural namalowany w ogólnodostępnym miejscu padał ofiarą wandali na tyle często, że właściciele lokalu postanowili przenieść go na płótno i sprzedać oryginał. Zarobione w ten sposób 600 tysięcy funtów bardzo pomogły im utrzymać się na rynku.

QUEEN VICTORIA LESBIAN

Późniejsze prace Banksy’ego nawiązujące tematycznie do Kissing Coppers – w tym rysunek królowej Wiktorii przedstawionej jako lesbijkę – osadziły całą ideę w szerszym kontekście. W twórczości Banksy’ego homoseksualiści reprezentują ogół dyskryminowanych grup społecznych; przebranie funkcjonariuszy państwowych w ich “kostium” poddaje w wątpliwość autorytet władzy i słuszność praw dyktowanych przez większość.

RAGE, THE FLOWER THROWER / LOVE IS IN THE AIR

Postać zamaskowanego Palestyńczyka emanuje złością i determinacją. Młody mężczyzna wydaje się przygotowywać do rzutu granatem, ale zamiast niego trzyma w ręku bukiet kolorowych kwiatów. Praca namalowany na bocznej ścianie budynku stacji benzynowej przy autostradzie do Jerozolimy to jedna z ikon twórczości Banksy’ego, interpretowana jako wyraz buntu przeciwko elitom władzy lub wyraz poparcia dla społeczności LGBT – kolorowy bukiet kwiatów miałby reprezentować tu tęczową flagę.

MUR NA GRANICY AUTONOMII PALESTYŃSKIEJ

Kwestia konfliktu Izraela i Palestyny zajmuje ważne miejsce w twórczości Banksy’ego; szerokim echem odbiły się także jego murale na 760-kilometrowym murze dzielącym oba terytoria. W opinii samego Banksy’ego obiekt ten “zamienił Palestynę w największe otwarte więzienie na świecie”. W książce Wall & Piece artysta przytaczał także słowa jednego z Palestyńczyków, który obserwował go podczas pracy: “Nie chcemy, żeby ten mur był piękny. Nie chcemy tego muru. Wracaj do domu”

Poszczególne elementy malowidła nawiązują do przerażających realiów życia w okupowanej Strefie Gazy, ale stanowią także wyraz pacyfistycznych poglądów Banksy’ego. Są wśród nich m.in. barokowe aniołki, które próbują “rozsunąć” szczelinę między dwiema płytami; fragment pomalowany na niebiesko imituje wyrwę w murze, przez którą widać nadmorską plażę i sylwetkę chłopca bawiącego się na piasku. Palestyna ma także swoją “dziewczynkę z balonikiem” w postaci sylwetki dziecka, które próbuje przefrunąć za mur, unosząc się na pęku balonów.

BURGER KING KID

Zaangażowanie społeczne to jeden z najważniejszych motywów twórczości Banksy’ego – artysta odważnie wydobywa na światło dzienne kwestie, które establishment chciałby zamieść pod dywan, nie szczędząc przy tym czarnego humoru i sarkazmu. Dobitnym przykładem jest choćby mural Burger King Kid – postać skrajnie wychudzonego afrykańskiego chłopca w koronie Burger Kinga jednoznacznie wskazuje na przepaść między bogatym Zachodem a krajami Trzeciego Świata.

STEVE JOBS – SYN EMIGRANTA Z SYRII

Banksy wielokrotnie opowiadał się po stronie uchodźców – mural na terenie obozu w Calais jest polemiką z głosami tych, którzy uważają imigrantów za niebezpiecznych i szkodliwych dla krajów, do których przybywają. Artysta namalował na nim Steve’a Jobsa z węzełkiem na ramieniu i komputerem Apple w dłoni. W oświadczeniu dla prasy Banksy podkreślił syryjskie pochodzenie Jobsa i odniósł je do znaczenia stworzonej przez niego marki: “Apple płaci rocznie 7 mld dolarów podatków, a istnieje tylko dlatego, że młodego mężczyznę z Holms wpuszczono kiedyś na teren Stanów Zjednoczonych”.

Dorobek artystyczny Banksy’ego jest ogromny, a nasze zestawienie to jedynie zapowiedź tego, co czeka Cię przy jego bliższym poznaniu. Koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami!

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz