Gliński: rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury

Rząd zdecydował o zawieszeniu o czwartku funkcjonowania instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli – poinformował w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, który dotyczy gromadzenia się dużych ilości osób” – powiedział Gliński na środowej konferencji prasowej. „Oczywiście, jakaś praca naukowa w muzeach może być kontynuowana, bo to nie stwarza zagrożeń związanych z podstawową sytuacją w tej chwili, z jaką się mierzymy” – dodał.

Według wicepremiera, sytuacja jest „bardzo poważna, ale nie jest tragiczna”. „Chciałbym odnieść się do pojęcia dezintegracji pozytywnej. Każdy kryzys może przynosić także i optymizm i dobre strony stąd te nasze apele do wspólnotowości Polaków i do odpowiedzialności” – powiedział Gliński.

Szef MKiDN zaapelował też do wszystkich organizacji pozarządowych i obywateli, którzy od lat działają społecznie, żeby „oni także szczególnie myśleli o tej odpowiedzialności”.

„Chciałem jedną kwestię dotyczącą antropologii powiedzieć. A mianowicie – tak jak mówił pan premier – nasze zachowania codzienne muszą się zmienić, np. podawanie ręki – piękny gest w wielu kulturach, także w polskiej bardzo istotny i ważny. Zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia” – powiedział.

źródło: PAP

Zostaw komentarz