Jak przygotować się do matury z historii sztuki?

Zastanawiasz się nad zdawaniem historii sztuki na maturze, ale nie wiesz, kiedy i jak zacząć się uczyć? A może do tej pory nie uczyłeś się regularnie i szukasz konkretnych porad, jak w krótkim czasie uzupełnić wiedzę i skutecznie zapamiętać daty, nazwiska, miejsca i epoki? W tym artykule przedstawiamy kilka porad.

Plan

Na początku postawmy sprawę jasno – nic nie zastąpi systematycznej nauki. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygotowania do matury, czy chcesz tylko uporządkować i uzupełnić wiedzę – potrzebujesz planu. Nie odkładaj nauki na wrzesień przed maturą, bo to naprawdę ostatni dzwonek i może się okazać, że nie zdążysz – już w wakacje postaraj się wyrobić w sobie rutynę i sięgaj po książki choćby na 30 minut dziennie. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego postaraj się poświęcać na naukę historii sztuki nawet 6 godzin tygodniowo. Dzięki regularnej nauce nie będziesz czuł się przemęczony tematem (jak np. po jednej 4-godzinnej sesji w weekend) i zniechęcony szczególnie po tym, jak duża ilość materiału zacznie Ci się mieszać w głowie. Historia sztuki to nie tylko daty, nazwiska i miejsca. Niemniej istotne są nazwy technik malarskich, detali architektonicznych, ugrupowań artystycznych itp. To naprawdę spora paczka wiedzy!

Od czego zacząć?

Odpowiedź jest prosta: od początku, czyli od prehistorii i czasów najdawniejszych. To najlepszy sposób, ponieważ pomoże Ci zrozumieć jak i dlaczego zmieniały się kolejne epoki. Poza tym wiedza o Starożytnej Grecji pomoże Ci lepiej zrozumieć np. manieryzm, w którym znajdziesz niezliczoną liczbę odniesień do stylów i postaci mitologicznych. Porządne podstawy ułatwią Ci naukę kolejnych epok.

Grupa Laokoona – starożytna rzeźba, będąca dziełem greckim z okresu hellenistycznego
Laokoon – obraz El Greca namalowany w latach 1610–1614

Na co zwracać szczególną uwagę i co najczęściej pojawia się na maturze?

Jeśli nie studiujesz historii sztuki od wielu lat, w ciągu kilku miesięcy nauki raczej nie uda Ci się zapamiętać absolutnie wszystkich niuansów – dlatego postaw na swojego rodzaju „pewniki”. W historii sztuki podobnie jak w historii literatury czy historii świata nic nie dzieje się bez przyczyny. Jest wiele dzieł wybitnych i przełomowych (np. takich, które swoją awangardą szokowały lub rozpoczynały kolejną epokę) – to właśnie tego typu rzeźby, obrazy i obiekty architektoniczne najczęściej pojawiają się na maturze. Twórcy arkuszy maturalnych chętnie stawiają również na dzieła, które są typowymi przedstawicielami swojej epoki lub nurtu. Warto więc poświęcić czas na nauczenie się o nich nieco więcej.

ZOBACZ 9 OBURZAJĄCYCH WIZERUNKÓW W HISTORII SZTUKI

Rób własne notatki – nie kseruj i nie kupuj ich od innych. Zapisując informacje własnoręcznie łatwiej je zapamiętujemy.

Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat, które znajdziesz np. na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – to da Ci generalne wyobrażenie o tym, w jaki sposób formułowane są pytania i za co zdobywa się punkty. Spróbuj je rozwiązać i zastanów się, co sprawia Ci największą trudność.

Przełóż teorię na praktykę

Nauka to nie tylko siedzenie z nosem w książkach – wyjdź na spacer po swoim mieście. Przyjrzyj się kamienicom, kościołom i ratuszowi, spróbuj nazwać ich elementy architektoniczne, określ bryłę i czas powstania, zastanów się, czy to typowi przedstawiciele epoki, z której pochodzą? Czym różni się maswerk od witraża albo filar od pilastra? Im więcej będziesz obcować z pojęciami, nazwami i datami – tym szybciej na stałe je zapamiętasz.

Ucz się przez zabawę

To świetny sposób na uzupełnienie wiedzy i co najlepsze – zabawne poradniki i ciekawostki potrafią na długo utknąć w pamięci. Jeśli dzięki wiedzy z mema, rymowance, albo poradnikowi z przymrużeniem oka uda Ci się na maturze zdobyć choć jeden dodatkowy punkt – to świetnie!

ZOBACZ NIEPOWAŻNY PRZEWODNIK PO HISTORII SZTUKI

ZOBACZ ZNANE OBRAZY, KTÓRE MOŻEMY ZOBACZYĆ W SERIALU BOJACK HORSEMAN

ZOBACZ 11 SCEN FILMOWYCH INSPIROWANYCH OBRAZAMI

Zostaw komentarz