Kartki bożonarodzeniowe Salvadora Dalí

Hallmark zaczął reprodukować obrazy i projekty współczesnych artystów na kartkach świątecznych pod koniec lat 40. XX wieku.

Sztuka Pabla Picassa, Paula Cezanne’a, Paula Gauguina, Vincenta Van Gogha i Georgii O’Keeffe odmieniła kartki świąteczne Hallmarku. Dzięki niewyszukanej formie kart okolicznościowych, najwięksi mistrzowie świata mogli zostać pokazani milionom ludzi, którzy w innym wypadku nie mieliby do nich dostępu.

pisze Swanson z washingtonpost.com

Hallmark podpisał z Dalím kontrakt w 1959 roku. Ten zażyczył sobie 15000 $ w gotówce (z góry) za stworzenie 10 wzorów kart okolicznościowych, pod warunkiem braku sugestii od zleceniodawcy, bezterminowości oraz opłat licencyjnych.

Projekty Dalego zawierały surrealistyczne interpretacje choinki i Świętej Rodziny, a także niektóre „niejasno niepokojące” obrazy, takie jak bezgłowy anioł grający na lutni i trzech mędrców na szalonych, przypominających smoki wielbłądach. Ze względu na to, że przeciętny odbiorca kartek świątecznych nie był przygotowany na tego typu ilustracje, ostatecznie Hallmark wyprodukował tylko dwie karty, szopkę i obraz Madonny z Dzieciątkiem, a negatywna opinia publiczna wkrótce przekonała wydawcę, do usunięcia kartek Dalego z linii produktów.

A jak Wam podobają się te projekty? Piszcie w komentarzach 😉

Zostaw komentarz