Kopalnia Soli w Wieliczce – zabytek na wagę (białego) złota

Bezcenny zabytek światowej kultury materialnej i polskie dobro narodowe: zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce trwale zapisuje się w pamięci i uzależnia!

Jeśli pochodzisz z południa kraju, bardzo możliwe, że byłeś w wielickiej kopalni przynajmniej raz – to obowiązkowy kierunek wycieczek edukacyjnych w szkołach od Górnego Śląska po Podkarpacie. Z tego względu zwiedzanie kopalni często bywa postrzegane w podobny sposób, jak wyjście do kina na ekranizację szkolnej lektury: jako atrakcja zarezerwowana głównie na lata szkolne, a w dorosłym życiu niespecjalnie godna uwagi.

Powiedzieć, że niesłusznie, to jak nic nie powiedzieć. Kopalnia w Wieliczce jest ewenementem na międzynarodową skalę, już w 1976 r. wpisanym na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt zyskał także miano Pomnika Narodu z nadania prezydenta Wałęsy i bezapelacyjnie zwyciężył w plebiscycie “Rzeczpospolitej” na 7 cudów Polski. 

Podziemne korytarze i komory można przemierzać wiele razy, za każdym razem odkrywając w nich coś nowego. Możesz zrobić to choćby zaraz po przeczytaniu naszego artykułu, korzystając z opcji wirtualnego spaceru po Kopalni Soli w Wieliczce.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Skarbnica średniowiecznej Polski

327 metrów głębokości, 9 poziomów, 245 km korytarzy i tylko 2% tej przestrzeni udostępnione turystom – każda z tych liczb wywiera spore wrażenie i pomaga wyobrazić sobie potęgę podziemnego systemu. Sól wydobywano stamtąd już w okresie ok. 3000 lat p.n.e. Najpierw wyławiano solankę, a po wyczerpaniu jej zasobów na przełomie XII i XIII w. rozpoczęto drążenie studni, szybów i wyrobisk. 

Od tego czasu kopalnia w Wieliczce miała kluczowe znaczenie dla gospodarki. Handel solą przynosił ogromne wpływy do państwowego skarbca – z tego względu, podobnie zresztą jak w całej Europie, surowiec bywał nazywany białym złotem. W XVIII w. kopalnię zaczęli odwiedzać turyści.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Ośrodek turystyki i kultury

W 2006 r. w kopalni zakończono wydobywanie soli. Od tego czasu obiekt pełni przede wszystkim funkcję turystyczno-edukacyjną, ale nie tylko – w kaplicy św. Kingi regularnie odbywają się msze święte i koncerty, komora Warszawa pełni rolę sali muzycznej i rozrywkowej. Dla gości zainteresowanych dawnym funkcjonowaniem kopalni przygotowano multisensoryczną Trasę Górniczą i wiele eksponatów na podstawowej Trasie Turystycznej.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Perły wielickiej kopalni

3,5-kilometrowa Trasa Turystyczna urzeka nie tylko naturalnym pięknem, ale i mnogością zgromadzonych na niej dzieł sztuki, architekturą i designem. Są wśród nich obiekty świeckie i sakralne, stosunkowo młode i pamiętające początki działalności kopalni. Gdyby wyliczyć je wszystkie, na naszych łamach zabrakłoby miejsca; te wymienione przez nas stanowią jednak doskonałą zapowiedź wrażeń i zachwytów, jakie czekają na Ciebie podczas bezpośredniego lub wirtualnego zwiedzania kopalni w Wieliczce.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Kaplica św. Kingi

Świątynia położona na głębokości 101 metrów pod ziemią, wyposażona w posadzkę z litej soli i żyrandole z kutymi solnymi kryształami. Turyści oglądają tu relikwie patronki kaplicy, płaskorzeźby przedstawiające sceny Nowego Testamentu oraz ołtarz dłuta górnika Józefa Markowskiego z figurami św. Kingi, św. Józefa i św. Klemensa – patrona górników. Najmłodszym eksponatem w kaplicy jest solny pomnik Jana Pawła II z przełomu XX i XXI wieku.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Kaplica św. Antoniego 

Bogato wyposażona barokowa świątynia oddana do użytku pod koniec XVII wieku. W prezbiterium z drewnianą nastawą ołtarzową znajdują się m.in. solne pomniki braci franciszkanów, pomniki św. Stanisława i św. Klemensa oraz rzeźba przedstawiająca scenę męki pańskiej. Figury świętych oraz rzeźba gołębicy – znak obecności Ducha Św. – mieszczą się także w przedsionku.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Komora Mikołaja Kopernika 

Główną atrakcją jest tu solny pomnik patrona komory, który – jak dowodzą źródła historyczne – z dużą dozą prawdopodobieństwa odwiedził Wieliczkę osobiście. Rzeźba dłuta Władysława Hapka upamiętnia 500. rocznicę urodzin Kopernika, przypadającą na rok 1973.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Komora Pieskowa Skała, Podszybie Kunegunda

W obu lokalizacjach, skomunikowanych ze sobą schodami, znajdują się różnej wielkości figurki krasnoludków; jak głoszą legendy, filigranowe istotki potajemnie pomagały górnikom w codziennej pracy. W podszybiu Kunegundy zachowały się także piękne stalaktyty i stalagmity, powstałe w wyniku wtórnej krystalizacji soli. 

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Komora Weimar

Upamiętnia kolejnego słynnego gościa obiektu, Johanna Wolfganga Goethego, który był jednym z pierwszych turystów na terenie kopalni. Figura niemieckiego poety “wita” zwiedzających tuż przy wejściu. Jeziorko solankowe w centralnym punkcie komory szczególnie efektownie prezentuje się z perspektywy pomostu i galerii widokowych.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Kaplica św. Jana

Mocny konkurent Komory Weimar w kategorii najpiękniejszych punktów Trasy Turystycznej. Uwagę zwraca tu przede wszystkim misternie rzeźbiony drewniany ołtarz z kolorową polichromią i tłem wyobrażającym krajobraz Ziemi Świętej.

źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl

Gotowy na podziemną wyprawę? Nie zapomnij podzielić się wrażeniami w komentarzu!

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz