Magdalena Abakanowicz liderką Kompasu Sztuki 2020

Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow i Andrzej Wróblewski otwierają listę 10. odsłony Kompasu Sztuki – rankingu najlepszych polskich artystów współczesnych, których aktywność twórcza przypada na okres po 1945 roku.

W rankingu 2020 wzięło udział 71 czołowych polskich galerii, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Liderem (po raz kolejny) została wybitna rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, podobnie jak w 2017 roku pokonując Alinę Szapocznikow otrzymując w sumie 188 głosów.

Abakanowicz od lat znana jest prawie na wszystkich kontynentach. Po jej śmierci w 2017 r. nowojorska Marlborough Gallery, z którą artystka współpracowała kilkadziesiąt lat, przypomniała jej twórczość. W 2019 roku odbyła się prezentacja jej rzeźb najpierw w Muzeum Narodowym w Rydze a później w rozszerzonej wersji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Magdalena Abakanowicz w Pawilonie Czterech Kopuł (Wrocław)

Alina Szapocznikow, która pierwsze miejsce KS miała w 2012 i 2013, dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci zdobyła międzynarodowe uznanie. W 2017 r. w „The Hepworth Wakefield” po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii odbył się tak duży pokaz jej dzieł – 100 niezwykłych rzeźb, który uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Rok później jej dokonania można było podziwiać w Staatliche Kunsthalle Baden-Baden, a wśród nich m.in. marmurowy rolls-royce – projekt rzeźby „My American Dream” (1970). W 2019 roku „Przyjaźń” (1953) – socrealistyczny Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, który po zmianach ustrojowych został usunięty z holu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i przez trzydzieści lat stał w prywatnym ogrodzie uzyskał cenę ponad 2 mln zł na aukcji DESA Unicum.

Alina Szapocznikow – Grands ventres (Wielkie brzuchy) z serii Ventres 

Trzecia lokata w rankingu 2020 przypadła Andrzejowi Wróblewskiemu, który w ciągu swojego krótkiego życia stworzył wstrząsające obrazy oddające wojenną traumę. Pokazywane były na wielu zagranicznych wystawach, m.in. na solowej prezentacji w Reina Sophia w Madrycie (2015), a projekt Trauma & Revival w Brukseli (2016), w Karlsruhe (2016–17) oraz w Moskwie (2017) i na documenta 14 w Atenach i Kassel (2017). Na początku marca br. została otwarta wystawa w Galerii Davida Zwirnera w Londynie – zestawiono jego wczesne prace z dokonaniami Paula Klee, którego Wróblewski bardzo cenił.

Andrzej Wróblewski – Rozstrzelanie V

Czwarte miejsce zajął Wojciech Fangor, jedyny Polak który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego słynne wirujące koła biją rekordy aukcyjne i są kupowane nawet za ponad 4,7 mln zł (DESA Unicum, 2018).

Wojciech Fangor – M 39

Na piątej pozycji znalazł się Tadeusz Kantor (lider KS w 2007, 2008 i 2012), który na świecie kojarzony jest przede wszystkim jako twórca teatru śmierci. Ceny jego prac przekraczają 1,7 mln zł (Desa Unicum, 2019). Od kilku lat w Hucisku koło Gdowa, w Domu Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret odbywają się rezydencje artystyczne. W 2018 r. jego rysunki były pokazane na wystawie w Spazio AB23 w Vicenza, we Włoszech.

Tadeusz Kantor – Ciało

Szóste miejsce przypadło Henrykowi Stażewskiemu, wybitnemu przedstawicielowi abstrakcji geometrycznej. Jeden z twórców awangardy i konstruktywizmu – zgodnie z jego zasadami Stażewski, negował prawo artysty do wyrażania siebie w dziele, uważając indywidualizm i subiektywizm za wrogów sztuki. Autor wyjątkowych reliefów (ponad 1 mln zł, DESA Unicum, 2018). W 2017 r. odbyła się prezentacja jego twórczości w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Henryk Stażewski – Relief

Siódmą pozycję zajął Jerzy Nowosielski, który stworzył własny kanon kobiecego piękna. Uwieczniał gimnastyczki, pływaczki, czasem blaszane naczynia, lub miasta pocięte drogami. Jest także autorem obrazów abstrakcyjnych i ikon, pisanych według reguł wschodniego kościoła. Jego prace są kupowane nawet i za 900 tys. zł. (DESA Unicum, 2018).

Jerzy Nowosielski – Dziewczyny na statku

Ósme miejsce zajął Roman Opałka, który międzynarodowe uznanie zdobył już za życia, dzięki „obrazom liczonym”. Jego dzieła znajdują się m.in. w MoMA i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz w Centre Pompidou w Paryżu. W 2017 r. w Sotheby’s jego praca została wylicytowana za ponad 500 tys. funtów. Rok później w Desie Unicum obraz także z tego cyklu za 2,5 mln zł.

Roman Opałka
Roman Opałka – „1965 /1 – ∞”

Pierwszą dziesiątkę 10. Kompasu Sztuki zamykają: Władysław Strzemiński – twórca unizmu, czołowy przedstawiciel polskiej awangardy oraz Mirosław Bałka – artysta poruszający w swojej konceptualnej, minimalistycznej sztuce sprawy ostateczne; od lat obecny w międzynarodowym obiegu sztuki.

Władysław Strzemiński – Kobieta w oknie

W Kompasie Sztuki 2020 pojawili się też (ale na dalszych miejscach) młodzi artyści: Kamil Kukla, Karolina Jabłońska, Bartosz Kokosiński, Agata Kus i Irmina Staś.

Pełna lista na www.kompassztuki.pl

źródło: dzieje.pl

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Jerzy Nowosielski - między sacrum a profanum - KuKulturze.pl

[…] Malarz. Rysownik. Ikonograf. Scenograf. Pedagog. Teoretyk sztuki. Eseista. Filozof. Prawdziwy człowiek renesansu! Należy do najwybitniejszych artystów współczesnej Polski. […]