Najciekawsze wystawy w 2020 roku, które warto zobaczyć [POLSKA]

2020 rok będzie obfitował w wiele ciekawych wystaw na terenie całej Polski. Sprawdźcie nasz wybór i koniecznie zostawcie w komentarzu swoje propozycje 🙂

Willmann – Opus magnum
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
22.12.2019 – 26.04.2020

Wielka wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego śląskim Rembrandtem prezentuje blisko 100 obrazów, co stanowi prawie 1/3 zachowanego dorobku artysty. Wśród nich znajdują się dzieła o tematyce mitologicznej, religijnej, portrety oraz pejzaże. Zwiedzający mają okazję obejrzeć arcydzieła sztuki śląskiej z m.in. Henrykowa, Trzebnicy, Krzeszowa, Wrocławia i Warszawy, wśród których jest wiele obrazów wcześniej niedostępnych szerokiej publiczności. Po raz pierwszy eksponowane są po gruntownej konserwacji fragmenty malowideł ze stropu pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej.

Więcej o wystawie tutaj.

Michał Gątarek – Antynatalizm
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
3.01.2020 – 2.02.2020

Michał Gątarek co prawda nie doczekał się nagrody w ostatniej edycji Bielskiej Jesieni, ale w nowy rok wkracza z solową wystawą w Galerii Bielskiej BWA. W nowym cyklu malarskim Antynatalizm artysta snuje wizje świata związane z niepokojem o przyszłość środowiska naturalnego oraz wątpliwościami co do kierunku rozwoju cywilizacji w dobie współczesnego kapitalizmu.

Więcej o wystawie tutaj.

Basia Bańda, Piotr Łakomy, Krzysztof Piętka, Agnieszka Mastalerz i Michał Szaranowicz
Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski
17.01.2020 – 5.07.2020

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim szykuje na nadchodzący rok szereg interesujących wystaw indywidualnych, sprofilowanych na młodych artystów i klasyków średniego pokolenia. Sezon otworzy w połowie stycznia wystawa Basi Bańdy Idę na dwór. Artystka zaprezentuje na niej, podobnie jak niedawno w stołecznym Monopolu, nowe prace odnoszące się do natury. W kolejnych miesiącach zobaczymy z kolei między wspólną prezentację Agnieszki Mastalerz i Michała Szaranowicza oraz wystawy Krzysztofa Piętki i Piotra Łakomego.

——————————————————–
PATRONAT MEDIALNY KuKulturze
——————————————————–

Hockney i Fujikawa Postacie płynącego świata
OP ENHEIM, Wrocław
1.02.2020 – 30.04.2020

Najbardziej wpływowy brytyjski artysta XX wieku i obiecująca młoda rzeźbiarka spotkają się w przestrzeni OP ENHEIM. Już 31 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż otwarty dla publiczności. Zobaczymy cykl prac Davida Hockneya Six Fairy Tales from the Brothers Grimm oraz baśniowe, rzeźbiarskie realizacje Asany Fujikawy.

David Hockney jest uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich artystów XX wieku. Znany jest z charakterystycznego, konsekwentnego stylu, który stał się nie tylko jego wizytówką, ale również obrazem przemijającego świata lat 60. XX w, Już 31 stycznia o godz. 18:00 akwaforty Davida Hockneya z serii Six Fairy Tales from the Brothers Grimm z 1969 roku spotkają się z baśniowo-mitologicznymi, delikatnymi rzeźbami młodej japońskiej artystki, Asany Fujikawy.

Pierwsza odsłona kuratorowanej przez dr Matildę Felix wystawy pt. Postacie płynącego świata miała miejsce w berlińskim Georg Kolbe Museum. Tytuł wystawy odnosi się do tradycyjnych japońskich ilustracji ukiyo-e – obrazów ulotnego świata, których tematami były sceny z życia codziennego. Korzystając z języka baśni i mitów, przy użyciu klasycznych technik Asana Fujikawa i David Hockney tworzą prace o niewielkich formatach, które są jednak aktualne i bezpośrednie. Przepływający świat kondensuje się w tych obrazach w postaci bezstronnie przedstawionej refleksji na temat tego, co czyni nas faktycznie ludźmi.

Kuratorka wystawy, Matilda Felix zabiera nas w magiczną podróż, w której łączy dwa fascynujące, artystyczne światy. – mówi Kama Wróbel, dyrektor programowa OP ENHEIM – Mniej znane prace Davida Hockneya z cyklu “Six Fairy Tales from the Brothers Grimm” można rozpatrywać jako przedmiot rozważań na temat własnej tożsamości czy poszukiwanie swojego miejsca na świecie. Baśniowe historie są tu niejednoznaczne, na swój sposób pociągające, ale i budzące niepokój.

Więcej o wystawie tutaj.

Wiktoria Walendzik i Konrad Żukowski – Idź na całość
Gdańska Galeria Miejska
1.02.2020 – 22.03.2020

Dwoje niedawnych debiutantów, Wiktoria Walendzik i Konrad Żukowski, połączy wkrótce siły w lutowej wystawie w Gdańskiej Galerii Miejskiej. I jak na obiecujących debiutantów przystało, w kuratorowanej przez Gabrielę Warzycką-Tutak wystawie Idź na całość skupią się oni na aspiracjach i metaforach sukcesu w świecie sztuki.

Kradzieże i zniszczenia
Galeria Arsenał, Białystok
21.02.2020 – 09.04.2020

Wystawa analizuje status dzieła sztuki: jego moc, aurę, kapitał, przemiany i destrukcję. Wyrafinowani złodzieje, genialni kopiści, tajemniczy milionerzy kupujący arcydzieła na czarnym rynku – to bohaterzy bulwarowych skandali, hollywoodzkich filmów i mitów, które żerują na symbolicznej i ekonomicznej aurze dzieł sztuki. Prezentowane na wystawie prace ukażą, jak zmienia się samo pojęcie kradzieży dzieła sztuki.

Więcej o wystawie tutaj.

Tadeusz Kantor. Widma
Cricoteka, Kraków
kwiecień 2020

Wystawa problematyzuje niezwykle uniwersalne oraz aktualne dla współczesnych wystaw idee, wygenerowane przez Kantora w jego twórczości teatralnej, malarskiej i teoretycznej. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów i spotkań oraz katalog z naukowym opracowaniem zagadnień związanych z reprezentacją trudnej pamięci w muzealnictwie oraz teatrze.

Więcej o wystawie tutaj.

Fot. Jacquie Bablet

Transformacje rzeczywistości – sztuka w Polsce po 1989 roku
BWA, Katowice
24.07.2020 – 6.09.2020

Potencjalny hit sezonu – sztuka w Polsce po 1989 roku, kuratorowaną przez Grzegorza Klamana, z udziałem całej plejady gwiazd sztuki III RP, stawiającą sobie ambitny cel nie tylko podsumowania transformacji, ale i zarysowania prognozy na przyszłość.

Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni 2020
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
6.11.2020 – 31.12.2020

Wystawy kuratorskie Bielskiej Jesieni to cykl wystaw malarstwa polskiego organizowany przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2000 roku, co dwa lata, na przemian z Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Wystawy kuratorskie pokazują ciekawe zjawiska w polskim malarstwie, z reguły zawężone do wybranych pojęć, nurtów czy postaw artystycznych.
Wystawy organizowane są według koncepcji kuratora, wybranego w drodze konkursu bądź powołanego przez organizatorów cyklu. Dzięki temu w galerii mogą zaistnieć malarze często nieznani, nieraz debiutujący w bielsko-jesiennym konkursie, a także pojawić się nazwiska najbardziej znaczące dla polskiej sztuki współczesnej.

Więcej o projekcie tutaj

Miet Warlop
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
27.11.2020 – 28.02.2021

Pod koniec roku w U–jazdowskim zagości Miet Warlop, jedna z najbardziej znanych dziś artystek z kręgu flamandzkiego. Warlop tworzy animowane rzeźby, żywe obrazy i performanse. W jej ostatnich pracach powraca estetyka koncertu rockowego wraz z całym jego destrukcyjnym potencjałem. Projekt, jaki Warlop przygotuje dla U–jazdowskiego konfrontuje języki scenografii teatralnej i sztuk wizualnych.

Więcej o wystawie tutaj.

Sprawdźcie też naszą światową listę wystaw 2020.

Zostaw komentarz