Najdroższe rzeźby na świecie

Po najdroższych obrazach przyszedł czas na rzeźby: sprawdź, które dzieła osiągnęły do tej pory najwyższą wartość w historii rynku sztuki.

Jak czytać ranking?

W nagłówkach podajemy kolejno tytuł i autora dzieła, datę jego powstania i cenę sprzedaży. Poniższa lista przedstawia aktualny stan rzeczy – jeśli zajdą na niej zmiany, niezwłocznie powiadomimy Was o nich na łamach KuKulturze!

1. Wskazujący człowiek – Alberto Giacometti | 1947 | 141,3 mln $

Szwajcarski prekursor współczesnego modernizmu rzeźbiarskiego bezapelacyjnie zdominował nasz ranking. Strzeliste rzeźby o chropowatej fakturze, inspirowane sztuką pozaeuropejską i prehistoryczną, cieszą się wielkim uznaniem publiczności i osiągają zawrotne ceny. Aktualny rekord sprzedaży należy od 2015 r. do dzieła Wskazujący człowiek – jego sprzedawca, amerykański miliarder Sheldon Solow, wzbogacił się na nim o ponad 140 milionów dolarów. W opinii krytyków sztuki o wartości rzeźb Giacomettiego przesądza ich unikalność: wystarczy rzut oka, by rozpoznać charakterystyczny styl autora, a ponadto są rzadkie i trudno dostępne.

2. Idący człowiek – Alberto Giacometti | 1961 | 104,3 mln $

Naturalnej wysokości figura człowieka stawiającego krok to druga z najdroższych rzeźb dłuta Giacomettiego – i najdroższych rzeźb w ogóle. Transakcja zawarta w 2010 r. między bankiem Commerzbank AG a kolekcjonerką sztuki Lily Safra nie znalazła dobie równych przez 5 lat. Wcześniej rzeźba przeszła na własność Commerzbanku po przejęciu swojego konkurenta – banku Dresdner AG – wraz należącą do niego pokaźną kolekcją dzieł sztuki. Ich wyprzedaż przyniosła Commerzbankowi ogromny zysk.

3. Rydwan – Alberto Giacometti | 1950 | 109,1 mln $

Na rok przed pobiciem aktualnego rekordu do Wskazującego człowieka zbliżyło się kolejne dzieło Giacomettiego – Rydwan. Rzeźba inspirowana sztuką starożytnego Egiptu przedstawia kobietę stojącą na konstrukcji wyobrażającej rydwan, osadzonej na dwóch wielkich kołach. Całość wydaje się zatrzymana w przestrzeni, w zawieszeniu między ruchem a bezruchem. Nabywcą Rydwanu jest inwestor i kolekcjoner sztuki Steven A. Cohen, a pośrednikiem transakcji – dom aukcyjny Sotheby’s.

4. Królik – Jeff Koons | 1986 | 91,1 mln $

W 2019 r. imponująca kolekcja Cohena powiększyła się o numer 4 naszego zestawienia: Królik autorstwa słynnego skandalisty Jeffa Koonsa jest także najdroższą obecnie rzeźbą żyjącego artysty. Cohen, reprezentowany na aukcji Christie’s przez znanego agenta sztuki Roberta Munchina, jest pierwszym właścicielem Królika. Rzeźba ze stali nierdzewnej na pierwszy rzut oka przypomina dziecięcą zabawkę – jest kiczowata, infantylna, ale w niepokojący, perwersyjny sposób.

5. La jeune fille sophistiquée (Portret Nancy Cunard) – Constantin Brâncuși | 1928-32 | 71 mln $

Rumuński prekursor nurtu organicznego we współczesnej rzeźbie abstrakcyjnej pojawia się w naszym rankingu trzykrotnie. Dzieło La jeune fille sophistiquée, czyli w wolnym tłumaczeniu „Wyrafinowana dziewczyna” zostało telefonicznie wylicytowane w 2018 r. przez Loïca Gouzera. Modelka, Nancy Cunard, była brytyjską pisarką i aktywistką; Brâncuși – obok m.in. Jamesa Joyce’a i Ernesta Hemingwaya – należał do grona jej sławnych kochanków.

6. tête – Amedeo Modigliani | 1910-12 | 59,5 mln $

Rzeźba zmieniła właściciela w 2010 r. podczas telefonicznej licytacji w paryskim Christie’s. Nazwisko zwycięzcy aukcji nie zostało podane do publicznej wiadomości; sprzedającym był Gaston Levy, krewny Modiglianiego i opiekun jego spuścizny. tête jest jedną z 27 rzeźb powstałych w ostatnich 2 latach życia artysty. Głowa kobiety w plemiennej masce jasno wskazuje na inspiracje ludową twórczością afrykańską. Prosta, symetryczna forma sygnalizuje natomiast wpływy wspomnianego wyżej Brâncușiego, którego Modi uznawał za mentora.

7. Balloon Dog (orange) – Jeff Koons | 1994-2000 | 58,4 mln $

Podobnie jak Królik, także rzeźba Koonsa ze słynnego cyklu „kolorowych psów” wydaje się być wypełniona powietrzem. Ze względu na swoją formę i kolor, znane z kinderbali i festynów pod gołym niebem, sprawia wrażenie lekkiej jak piórko. W rzeczywistości 3-metrowa stalowa konstrukcja waży setki ton. Obie strony transakcji przeprowadzonej w 2013 r. przez dom aukcyjny Christie’s pozostają incognito.

8. Śpiąca muza – Constantin Brâncuși | 1913 | 57,3 mln $

To jedna z najważniejszych prac w dorobku twórczym rumuńskiego artysty – Brâncuși wyznaczył poprzez nią nowy kierunek we współczesnej sztuce rzeźbiarskiej: abstrakcjonizm organiczny, czyli łączenie estetyki abstrakcyjnej z formami występującymi w naturze. Głowa śpiącej postaci przypomina kształtem jajko, w którym artysta widział symbol życia i narodzin; motyw ten powraca w wielu jego dziełach. Poprzedni właściciel Śpiącej Muzy, James Ullman, sprzedał ją anonimowemu nabywcy w 2017 r.

9. Lwica Guennol – autor nieznany, kultura proto-elamicka | ok. 3000 p.n.e. | 57,2 mln $

8-centymetrowa wapienna figurka przedstawiająca zantropomorfizowaną lwicę została odnaleziona na terenie Elamu (dzisiejszy Irak). Postać nie ma wyraźnych cech płciowych; badacze określili jej płeć na podstawie krągłych kształtów dolnych partii ciała. Imię Lwicy to ukłon w stronę poprzedniego właściciela rzeźby, byłego mistrza tenisowego Alastaira Bradleya Martina: „Guennol” w języku walijskim to właśnie „Martin”. W 2007 r. sprzedał ją anonimowemu brytyjskiemu kolekcjonerowi sztuki.

10. Grande tête mince – Alberto Giacometti | 1955 | 57,2 mln $ (2010)/50 mln $ (2013)

Modelem tytułowej „dużej, cienkiej głowy” był brat artysty – Diego. Dzieło wywiera duże wrażenie dzięki niezwykłej grze proporcji: patrząc na nie od frontu i z boku wydaje nam się, że oglądamy dwie całkiem różne rzeźby. W 2010 r. praca przeszła z rąk Sidneya Brody na własność anonimowego kupca podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie’s. Tajemniczy nabywca Grande tête mince cieszył się posiadaniem rzeźby przez 3 lata, po czym ponownie wystawił ją na sprzedaż w nowojorskim Sotheby’s. Tam wylicytował ją reprezentant galerii sztuki Acquavella Galleries.

11. Nu de dos (Back IV) – Henri Matisse | 1958 | 48,8 mln $

Prezentowane dzieło jest największą z czterech monumentalnych płaskorzeźb tworzących cykl Back, poświęcony studiom kobiecego ciała. Blisko dwumetrowy relief przedstawiający damskie plecy został sprzedany w 2010 r. Licytacja przeprowadzona przez Christie’s należała do wyjątkowo zaciętych – w szranki stanęło pięciu kupujących, a ostateczna cena znacznie przebiła prognozowane 35 mln $. Zwycięzca – znany agent Larry Gagosian – wystąpił w imieniu pragnącego zachować anonimowość nabywcy.

12. Madame LR –  Constantin Brâncuși | 1914-17 | 37,6 mln $

Drewniane rzeźby Brâncușiego nie cieszyły się popularnością za życia artysty, lecz współcześnie odzyskują należne im zainteresowanie. Surowe drewno z wyraźnie widocznym usłojeniem emanuje życiem, siłą i zmiennością, stojąc niejako w opozycji do gładko wypolerowanych rzeźb z brązu czy marmuru. Muzą Portretu Madame LR była Leonie Rica, stała bywalczyni ówczesnych artystycznych salonów Montparnasse’u. Poprzedni właściciele rzeźby, Yves Saint Laurent i Pierre Bergé, wystawili ją na aukcję w 2009 r.

13. tulipany – Jeff Koons | 1995-2004 | 33,7 mln $

Forma i kolorystyka zlicytowanych w 2012 r. tulipanów nie pozostawia wątpliwości co do personaliów autora: rzeźba składa się z siedmiu stylizowanych, „balonowych” kwiatów w soczystych barwach. Wszystkie elementy wykonano ze stali nierdzewnej; waga każdego kwiatu wynosi ok. 500 ton. W pracy uczestniczyło łącznie ponad 30 rzemieślników, a dla uzyskania idealnej gładkości i połysku potrzebne było aż 250 godzin ręcznego szlifu.

14. Apkallu / Skrzydlaty Geniusz – autor nieznany, kultura asyryjska | ok. 883 – 859 p.n.e. | 31 mln $

Zabytki kultury asyryjskiej pojawiają się na aukcjach sztuki niezwykle rzadko, dlatego wysoka cena Skrzydlatego Geniusza nie była dla nikogo zaskoczeniem. Relief znaleziony w XIX w. na terenie dawnego miasta Nimrud (dzisiejszy Irak) przeleżał wiele lat w prywatnej kolekcji. Na rynek dzieł sztuki wprowadziło je Seminarium Teologiczne w Wirginii, a w 2018 r. odkupił je anonimowy nabywca.

15. Leżąca figura: Festiwal – Henry Moore | 1951 | 30,1 mln $

Ludzka postać w pozycji leżącej to jeden z głównych motywów rzeźb Henry’ego Moore’a – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego abstrakcjonizmu organicznego. Spośród wielu realizacji tego tematu dzieło Leżąca figura: Festiwal osiągnęło najwyższą cenę: w 2012 r. rzeźbę sprzedano na aukcji londyńskiego Christie’s, a obie strony transakcji pozostają incognito.

Która z najdroższych rzeźb świata robi na Was największe wrażenie? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH OBRAZÓW NA ŚWIECIE

Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH ZDJĘĆ W HISTORII SZTUKI

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
15 najdroższych obrazów na świecie - KuKulturze.pl

[…] ZOBACZ TAKŻE 15 NAJDROŻSZYCH RZEŹB NA ŚWIECIE […]

trackback
15 najdroższych zdjęć w historii sztuki - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: NAJDROŻSZE RZEŹBY NA ŚWIECIE […]

trackback
Giacometti - głodujący milioner - KuKulturze.pl

[…] Giacometti należy do absolutnej czołówki współczesnych rzeźbiarzy, a jego prace na aukcjach sztuki osiągają najwyższe ceny. Za życia artysta nie miał jednak wygórowanych potrzeb, ani nie cenił sobie zbytnio sztuki (nie […]