Najpiękniejsze lodowe budynki na świecie

Budynek stworzony z lodu i śniegu? Dlaczego nie? I nie chodzi wcale o małe domki Eskimosów, a hotele, w których mogą zatrzymać się turyści!

Cegła, marmur, drewno – to najczęstsze materiały stosowane przez budowniczych. Są trwałe, zapewniają ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i można je wykorzystać na każdej szerokości geograficznej. Z lodem jako surowcem tak dobrze już nie ma. Potrzeba określonych warunków, by stworzona z niego budowla przetrwała dłużej niż kilka tygodni… Są jednak tacy, którzy w tej przeszkodzie widzą wyłącznie możliwości – możliwości stworzenia czegoś tak magicznego jak świat Elzy z „Krainy lodu”. Jak powstają takie budynki? I jak długo są w stanie przetrwać?

Jak powstają budynki z lodu?

Lodowe budynki powstają z brył lodu pozyskiwanego najczęściej z zamarzniętych rzek. Do jego obróbki wykorzystuje się specjalne piły łańcuchowe oraz wiertarki, a także – już na etapie wygładzania – gaz MAPP albo propan. Stworzone za pomocą komputerów plany przy pomocy najnowocześniejszych technologii i pracy kilkudziesięcioosobowych zespołów zamieniane są w architektoniczne perełki. Zebraliśmy dla Was kilka z nich.

Icehotel, Szwecja

Jednym z najpopularniejszych lodowych budynków na świecie jest szwedzki Icehotel. Zlokalizowany w niewielkiej miejscowości Jukkasjärvi budynek jest pierwszym i największym lodowym hotelem na świecie.

Po raz pierwszy wybudowano go w 1990 roku i od tego czasu rok w rok w grudniu stawiany jest od nowa, by w okolicach kwietnia zniknąć z powierzchni ziemi.

Hotelowy kompleks oprócz lodowego cacka, w którym mieści się ok. 15-20 pokoi standardowych oraz ok. 12 pokoi artystycznych, obejmuje całoroczny budynek hotelowy, kaplicę, w której można wziąć ślub oraz bar.

Pokoje standardowe są przygotowywane przez Johana Larssona. Każdy z pokoi artystycznych to z kolei autorski projekt innego artysty. Osoby odpowiedzialne za ich powstanie wybierane są każdego roku spośród setek zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Co ciekawe, w 2010 jednym z wybranych projektów był pomysł autorstwa polskiego architekta i projektanta mebli Tomasza Czajkowskiego. W Icehotel z lodu wykonane jest absolutnie wszystko: podłogi, ściany, sufity, łóżka, stoliki i krzesła. W pokojach panuje temperatura w granicach -5 do -8 stopni Celsjusza. Goście śpią na cienkich materacach umieszczonych na drewnianej bazie, a łóżka przykryte są skórą z reniferów. W wolnym czasie wybrać się można na drinka (rzecz jasna serwowanego w lodowej szklance) lub wziąć ślub w lodowej kaplicy.

źródło zdjęcia: www.icehotel.com
źródło zdjęcia: www.icehotel.com

Hôtel De Glace, Kanada

Do powstania tego hotelu każdego roku wykorzystywanych jest ok. 15 – 30 tysięcy ton śniegu i ok. 500 ton lodu. Powierzchnia budynku to ok. 3 tysiące m2 powierzchni, wysokość pokoi sięga 6 metrów, a temperatura w ich wnętrzu dochodzi do -8 stopni Celsjusza. Ekstremalne warunki noclegowe nie zrażają jednak turystów. I trudno się dziwić, bo kiedy wchodzi się do wnętrz wykonanych z przezroczystego, idealnie gładkiego lodu, kiedy stoi się pod ogromnym lodowym żyrandolem, kiedy widzi się uśmiechniętych barmanów serwujących drinki w wykonanych z lodu kieliszkach, można poczuć się jak w bajce.

Każdego roku, między styczniem a kwietniem na przybywających do Quebecu turystów czeka kilkadziesiąt wykutych w lodzie pokoi. Nie brak również dodatkowych atrakcji, takich jak multimedialne igloo, lodowy bar, zjeżdżalnia czy wielka ślizgawka North Face.

W hotelu można się nie tylko wyspać. Budynek już o godzinie 10:00 otwiera swoje podwoje dla turystów, a każdej zimy odwiedza go ok. 70 000 osób z całego świata.

Śnieżny Zamek Lumilinna, Finlandia

Twoja córka marzy o tym, by przez chwilę poczuć się jak Elza, bohaterka „Krainy lodu”. W fińskim Kimi znajduje się Zamek Lumilinna, który na pewno ją zachwyci! Budowla ma 3 kondygnacje, a jej najwyższe wieże mają ok. 20 m wysokości. W zamkowych komnatach czekają łóżka wykonane z brył lodu i przykryte skórami reniferów. Jest plac zabaw – lodowy, rzecz jasna! – i całe mnóstwo innych atrakcji, takich jak rejsy lodołamaczem, safari na skuterach śnieżnych, jazda psim zaprzęgiem czy konkursy rzeźby w lodzie.

źródło zdjęcia: ttnotes.com

Hotel of Ice, Rumunia

Jak się okazuje Rumunia słynie nie tylko z zamku hrabiego Drakuli. Tuż nad Jeziorem Balea, w samym sercu Gór Fogaraskich znajduje się bowiem bajkowy hotel z lodu – Hotel of Ice, zwany również Igloo Village Balea. Do umiejscowionego ponad 2 000 m n.p.m. hotelu dostać się można w okresie zimowym wyłącznie kolejką górską. Budynek i jego pokoje to dzieła autorstwa lokalnych artystów. Coroczne prace nad powołaniem do życia lodowego hotelu trwają ok. miesiąca.

Oprócz lodowego hotelu na miłośników zimy czekają tutaj lodowy bar oraz lodowa kaplica.

źródło zdjęcia: hotelofice.ro

Igloo Hotel, Andora

Rumunia to niejedyny kraj, jaki może zaskakiwać na liście miejsc, w których znajdują się lodowe hotele. Noclegiem w bajecznych (i mroźnych) warunkach możesz cieszyć się również w Andorze!

W samym sercu Pirenejów, w ośrodku narciarskim Grandvalira, na wysokości ponad 2 000 m n.p.m. każdego roku powstaje bowiem Igloo Hotel. Goście zamieszkać mogą w 6-osobowym igloo i korzystać z licznych atrakcji, takich jak bar, restauracja, sauna, jaccuzi.

źródło zdjęcia: pasgrau.com

Lodowe Muzeum Aurora, USA

Lodowe budynki to nie tylko hotele, oferujące turystom ekstremalne noclegowe doświadczenie. Na Alasce, w miejscowości Fairbanks, znajduje się bowiem Lodowe Muzeum Aurora. I, uwaga, dzięki zaawansowanym systemom chłodzenia, jest ono otwarte przez cały rok! Co można tam zobaczyć? Oczywiście lodowe rzeźby, pokoje, żyrandole, które zmieniają kolor co 6 sekund, ogromne lodowe szachy czy pełnowymiarową parę rycerzy walczących na koniach.

źródło zdjęcia: chenahotsprings.com

Gdzie jeszcze na mroźny nocleg?

Jeśli na samą myśl o spaniu na lodowym łożu nie macie gęsiej skórki, a perspektywa spędzenia nocy w lodowej sypialni wydaje się Wam ekscytująca, hotele, w których panuje wieczny mróz i śnieg znajdziecie również w:

Kirkeness, Norwegia – Snowhotel (znajduje się ok. 500 metrów od fiordu Bøkfjorden)

Kittilä, Finlandia – Lapland Hotels SnowVillage (ok. 200 km od Koła Podbiegunowego)

Alta, Norwegia – Sorrisniva Igloo Hotel (budowany na wałach rzeki Alta)

Krvavec, Słowenia – Igloo Village (hotel ma postać połączonych tunelami igloo i jest częścią eskimoskiej wioski)

Montreal, Kanada – Hotel de Glace

Engelberg, Szwajcaria – wioska igloo

autor: Daria Urbańska

redaktor

Zostaw komentarz