Nowy rekord – dzieło Magdaleny Abakanowicz sprzedane za ponad 8 mln zł

Cena wywoławcza wyniosła 5 milionów złotych. Ostatecznie zwyciężył nabywca, który zalicytował 6,8 mln zł. Ta kwota okazała się najwyższa. Do tego dochodzą koszty aukcyjne oraz opłata spadkowa „droit de suite”, co sprawia, że za dzieło trzeba zapłacić ostatecznie ponad 8 milionów złotych.

Przejmujący, tajemniczy, składający się z dwudziestu bezgłowych figur zespół rzeźb Magdaleny Abakanowicz przewyższył grupę pięciu prac Wojciecha Fangora powstałych na przestrzeni 1961 i 1962 roku. Wyceniane pierwotnie na 4-6 mln zł, łącznie z regulaminowymi opłatami aukcyjnymi kosztowały nowego nabywcę w 2018 r. ponad 7 mln 11 tys. zł. Kolejne miejsca na polskim rynku aukcyjnym zajmują: „Rozbitek” Henryka Siemiradzkiego, w 2013 roku sprzedany za ponad 5,4 mln zł w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s oraz kolejne dzieło Fangora – „M39”, który został sprzedany z 4,7 mln zł.

„Caminando”, Magdalena Abakanowicz. Składa się z 20 bezgłowych figur odlanych z brązu.

W rozmowie z Business Insider Polska Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum podkreślił, co wyjątkowego jest w tym rekordzie:

Po raz pierwszy w historii został ustanowiony przez artystkę, po raz pierwszy najdrożej sprzedaną pracą jest praca kobiety, praca wyjątkowa. Osoba, która wylicytowała zrobiła świetny interes, bo wartość tej pracy będzie rosła bezdyskusyjnie.

Na aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w domu aukcyjnym DESA Unicum zostały sprzedane też dzieła Igora Mitoraja, Władysława Hasiora, Barbary Zbrożyny i Ryszarda Winiarskiego.

Londyński Tate, zapowiedział wystawę monograficzną Magdaleny Abakanowicz w 2020 roku.

Zostaw komentarz