Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość – cz. II

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały pracownie najbardziej znanych artystów na świecie? Czy dzieła, które w nich stworzono odzwierciedlają przestrzeń, w której powstały? Przekonajcie się sami!

Salvador Dalí

Kataloński malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów. Jego sztuka bazowała na teorii filozoficznej twórcy psychoanalizy Sigmunda Freuda. Obrazy płonących żyraf czy topniejących zegarów stały się jego znakami firmowymi.

Christo & Jeanne-Claude

To najwybitniejszy duet sztuki krajobrazu. Ich dzieła wychodziły daleko poza ściany galerii. Zasłynęli ze swoich emballage (opakowań) – ich największe osiągnięcia to „opakowanie” płachtami materiału Reichstagu, wysp koło Miami, czy części kanionu w Kolorado.

źródło zdjęcia: puntoycoma.pe

Pablo Picasso

Hiszpański malarz, grafik i rzeźbiarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, współtwórca kubizmu. Jego twórczość miała olbrzymi wpływ na każdą dziedzinę współczesnej plastyki.

Claude Monet

Francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Wraz z ewolucją swojego malarstwa i coraz mniejsze znaczenie miała niego forma – malarstwo Moneta zbliżało się do abstrakcji złożonej z barwnych plam. Najważniejsze dla niego stało się światło i wydobywany przez nie kolor. Jego dzieła stanowiły podłoże dla stworzenia pointylizmu.

Keith Haring

Amerykański artysta współczesny tworzący w nurtach street artu oraz pop-artu. Jego pierwsze prace zauważone przez szerszą publiczność to rysunki kredą w nowojorskim metrze, uwiecznione przez fotografa Tseng Kwong China.

Yue Minjun

Współczesny, chiński artysta mieszkający i tworzący w Pekinie. Najbardziej znany jest z obrazów olejnych przedstawiających samego siebie w różnych sceneriach i z „zamrożonym” śmiechem. Podczas, gdy Yue jest często klasyfikowany jako część chińskiego ruchu Cynical Realist, sam artysta odrzuca tę etykietę i deklaruje, że nie przejmuje się tym, co ludzie o nim mówią.

Interesujące? Zobacz część pierwszą.

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość - cz. I - KuKulturze.pl

[…] Interesujące? Zobacz kolejnych 6 pracowni. […]