Rijksmuseum rozpoczyna renowację obrazu na żywo

Muzeum w Amsterdamie rozpoczęło największą w historii renowację słynnego obrazu „Nocna straż” Rembrandta i zaprasza do oglądania prac na żywo.

Arcydzieło, stworzone w 1642 roku, zostało umieszczone w specjalnie zaprojektowanej szklanej komorze, aby można było go oglądać podczas renowacji. Entuzjaści mogą śledzić najnowsze prace online.

Projekt jest pierwszą, poważną rekonstrukcją dzieła od 1975 roku, kiedy człowiek uzbrojony w nóż do chleba próbował zniszczyć obraz mówiąc ówczesnym widzom, że „robi to dla Pana”. Dzieło zostało również zaatakowane nożem w 1911 roku oraz spryskane substancją chemiczną w 1990 roku, ale te niewielkie uszkodzenia okazały się stosunkowo łatwe do naprawy.

Dyrektor generalny Taco Dibbits powiedział, że muzeum postanowiło umożliwić publiczności obejrzenie projektu nazwanego Operacją Nocna Straż, ponieważ obraz „należy do nas wszystkich”.

„Ponad dwa i pół miliona ludzi przyjeżdża odwiedza muzeum każdego roku. Obraz należy do wszystkich, którzy mieszkają w Holandii i na świecie. I czuliśmy, że społeczeństwo ma prawo zobaczyć, co dzieje się z tym obrazem”.

powiedział pan Dibbits na premierze
źródło zdjęć|: twitter.com/rijksmuseum

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Rembrandt milimetr po milimetrze - KuKulturze.pl

[…] Pamiętajcie także, że Rijksmuseum zaprasza to podziwiania renowacji tego obrazu na żywo. […]