Sagrada Familia – 10 rzeczy, których nie wiesz na jej temat

„Może nie ostatnia zbudowana, ale pierwsza z nowej generacji” – mówił Antoni Gaudi o dziele swojego życia, bazylice Sagrada Familia. Architektoniczna wizytówka Barcelony zapiera dech w piersiach, a jej historia kryje wiele ciekawostek i nieznanych faktów. Przed Tobą 10 z nich.

1. JEJ BUDOWA WCIĄŻ TRWA

Choć trudno w to uwierzyć, prace nad realizacją projektów Gaudiego trwają do dziś! Prace budowlane ruszyły w 1882 roku. Ponad 40 lat później, w roku śmierci wybitnego architekta, świątynia była gotowa zaledwie w 25%; ukończono 4 z 18 wież, Fasadę Narodzenia i kryptę. W ostatnich latach życia Gaudi poświęcił się projektowi w całości, choć doskonale wiedział, że nie doczeka już jego finalizacji. Prawdopodobnie jednak nawet i on nie przewidywał, że projekt rozciągnie się w czasie na półtora wieku  – prace trwają, zaś całkowite domknięcie projektu przewiduje się obecnie na rok 2026 – setną rocznicę śmierci Gaudiego. Budowa Sagrada Familia trwałaby wówczas dłużej, niż egipskich piramid i tylko pół wieku krócej, niż potrzebował cały 2400-kilometrowy Wielki Mur Chiński! A i to nie jest pewne…

2. OD PAPIERU DO NOWYCH TECHNOLOGII

Mało tego – gdyby nie postęp technologiczny drugiej połowy XX i XXI wieku, tempo budowy byłoby jeszcze kilkakrotnie niższe. Wcześniej budowniczowie posługiwali się jedynie tradycyjnymi szkicami ołówkiem; wyparcie ich przez cyfrowe projekty i animacje 3D ogromnie przyspieszyło dalsze prace.

3. MIEJSCE PRACY I NAUKI

Na początku XX wieku robotnicy zatrudnieni na budowie Sagrada Familia pracowali dniami i nocami. Czasu na wypoczynek mieli jak na lekarstwo, a dla rodzin – jeszcze mniej. Aby choć trochę zaradzić drugiemu problemowi, na terenie budowy Gaudi założył szkołę dla dzieci pracowników; obecnie jest ona udostępniona dla zwiedzających jako część ekspozycji.

4. NAJWYŻSZA W EUROPIE

Ukończona Sagrada Familia będzie mieć 18 wież. Każda z nich symbolizuje główne postaci biblijne: 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję, a najwyższa z nich – Chrystusa. Jej planowana wysokość wynosi 170 m; jeśli założenie to dojdzie do skutku, barcelońska świątynia stanie się najwyższym obiektem sakralnym w Europie. Liczba 170 metrów nie jest przypadkowa. Gaudi wierzył, że nic, co wyszło spod rąk ludzi, nie może górować nad dziełem Boga. Dlatego zdecydował, że centralna wieża będzie o 1 metr niższa od góry Montjuic – najwyższy naturalny obiekt w Barcelonie.

5. MIEJSCE POCHÓWKU GAUDIEGO

Po tragicznej śmierci Gaudiego w 1926 r. – architekt zmarł na skutek obrażeń po potrąceniu przez tramwaj – nikt nie miał wątpliwości co do miejsca jego spoczynku. Zwiedzający Sagrada Familia do dziś odwiedzają jego grobowiec, ulokowany w jednej z czterech podziemnych kaplic poświęconej Matce Bożej Szkaplerznej (El Carmen Virgin).

6. WOJENNA ZAWIERUCHA

Wybuch hiszpańskiej wojny domowej znacznie spowolnił prace nad budową Sagrada Familia. Poza oczywistymi powodami świątynia w 1936 roku padła ofiarą grupy katalońskich anarchistów, którzy włamali się do środka i rozniecili pożar. Ogień strawił m.in. oryginalne projekty Gaudiego; na szczęście część cennych elementów i materiałów udało się uratować.

7. KONTROWERSYJNE FASADY SUBIRACHSA

Gaudi zaprojektował tylko jedną z trzech fasad Sagrada Familia – wspomnianą wyżej Fasadę Narodzenia. Szkice Fasady Chwały i Fasady Pasji powstały dużo później. Druga z nich stała się przedmiotem ożywionej dyskusji. Projekt figury ukrzyżowanego Chrystusa zebrał szeroką krytykę za abstrakcyjny styl i zbytnią odmienność od artystycznej wizji Gaudiego.

8. STYL INSPIROWANY NATURĄ

Skoro o stylu Gaudiego mowa, warto zwrócić uwagę na to, ile w nim inspiracji przyrodą. Zdecydowana większość świątyni i religijnych obiektów powstaje na planie prostych brył; Gaudi czuł jednak, że jego budowla powinna reprezentować naturę jako najdoskonalsze dzieło Boga. Każdy element projektu delikatnie różnił się od pozostałych – wszystko po to, by ukazać niejednorodność fauny i flory. Architekt podwieszał pod sufitem ciężkie sznurki, by zaobserwować naturalnie układające się krzywizny; uzyskane formy posłużyły mu jako podstawa projektu wnętrz Sagrada Familia.

9. BOGATA SYMBOLIKA

To nie jedyne odwołania do natury. Wewnętrzne filary świątyni przypominają drzewa, a kiedy patrzymy w górę, ulegamy złudzeniu optycznemu – może się wydawać, że nasady poruszają się jak liście. Pod jednym z „drzew” znajdują się figury dwóch żółwi: wodnego i lądowego, symbolizujących równowagę mórz i lądów. Sagrada Familia kryje w sobie ponadto wiele ściśle biblijnych symboli, których wyjaśnienie zajęłoby osobny – pasjonujący! – artykuł.

10. NIE TYLKO SCHODY

Oczywiście, sam fakt istnienia wind w tak wysokim budynku nie jest żadną sensacją – ale kiedy patrzy się z dołu na wąskie wieże, trudno nie zastanowić się choć przez chwilę, jak właściwie one działają ;). Dzięki windom dotrzesz na szczyt Sagrada Familia, choć nie dowiozą Cię na samą górę. Po opuszczeniu windy masz jeszcze przed sobą spacer ciasnymi korytarzami i wspinaczkę po schodach. Wspaniały widok na Barcelonę, który zobaczysz po wejściu na szczyt, wynagrodzi Ci jednak cały wysiłek z nawiązką.

Byliście w Sagrada Familia? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

Zobacz także: BARCELONA – SPACER PRZEZ MIASTO IDEALNE

Zobacz także: SAGRADA FAMILIA – ŚWIĄTYNIA PEŁNA SYMBOLI

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Najpiękniejsze miasta świata - Barcelona - KuKulturze.pl

[…] Katalonii, a ich twórczość zmieniła stolicę regionu na zawsze. Obiekty takie, jak Park Guell, Sagrada Familia czy kamienice projektu Antoniego Gaudiego to architektoniczne wizytówki miasta i kwintesencja […]

trackback
Sagrada Familia - świątynia pełna symboli - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: SAGRADA FAMILIA – 10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ NA JEJ TEMATZobacz także: BARCELONA – SPACER PRZEZ MIASTO IDEALNE […]