Tomek Kaczor wśród laureatów World Press Photo 2020

Nagrody przyznano zdjęciom pojedynczym oraz fotoreportażom w ośmiu kategoriach dotyczących środowiska, bieżących problemów oraz wydarzeń i sportu. Zwycięzców wyłoniono spośród ponad czterech tysięcy fotografów ze 125 krajów.

NAGRODA GŁÓWNA

Nagrodę główną wygrał Japończyk Yasuyoshi Chiba za swoje zdjęcie z demonstracji w Sudanie.

„Straight Voice” – Yasuyoshi Chiba

Zdjęcie przedstawia młodego mężczyznę spontanicznie oświetlonego przez demonstrantów telefonami komórkowymi, podczas recytacji poezji protestacyjnej. Sytuacja miała miejsce w Chartumie w czasie przerwy w dostawie prądu w czerwcu ubiegłego roku.

PORTRET ROKU

Czarno-biały portret 15-letniej Ormianki autorstwa Tomka Kaczora przedstawia dziewczynę niedługo po przebudzeniu ze stanu wywołanego przez syndrom rezygnacji.

„Przebudzenie” – Tomek Kaczor

Syndromem rezygnacji u dzieci nazywa się postępujące zanikanie kontaktu z otaczającym światem (stopniowy brak reakcji na bodźce, pasywność), które z czasem przyjmuje formę śpiączki.

REPORTAŻ

Nagrodę w kategorii fotoreportażu otrzymał Francuz Romain Laurendeau za zdjęcie „Kho, Genesis of the Revolt” opowiadającą o sytuacji młodych ludzi w Algierii na przestrzeni ostatnich lat.

„Kho, Genesis of the Revolt” – Romain Laurendeau

Fotoreportaż opowiada o młodych ludziach, pozbawionych możliwości i jasnych perspektyw na życie, którzy angażują się w demonstracje. Nowe pokolenia stawiające czoła ideologii, walczące o lepszą przyszłość to bardzo uniwersalna historia.

Więcej zdjęć z tegorocznej edycji można zobaczyć pod tym linkiem.

Zostaw komentarz